reklama
reklama

Jak powinien wyglądać funkcjonalny plac zabaw dla dzieci?

Wiadomości, 25.02.2020 15:33, Materiał Partnera
Funkcją placu zabaw jest umożliwianie dzieciom atrakcyjnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Mówiąc o funkcjonalności placu zabaw, mamy więc na myśli taki dobór rozmaitych urządzeń i konstrukcji, które zaspokoją potrzeby dzieci w różnym wieku i zagwarantują im możliwość bezpiecznej zabawy. Wszystkie elementy placu zabaw powinny być oczywiście odpowiednio i zgodnie z wszelkimi przepisami rozmieszczone, tak by zapewniać swobodny dostęp do nich maluchom i starszakom, a także dzieciom niepełnosprawnym i ich opiekunom. O czym warto pamiętać projektując i budując nowoczesny plac zabaw?
Jak powinien wyglądać funkcjonalny plac zabaw dla dzieci?

Wyposażenie placu zabaw dla dzieci

Wyposażenie placu zabaw powinno gwarantować ciekawą i bezpieczną zabawę dzieciom w różnym wieku i z różnymi potrzebami, w tym również dzieciom niepełnosprawnym. Oczywiście ilość urządzeń, sprzętów i konstrukcji zależy od wielkości terenu, na którym ma powstać plac zabaw oraz od budżetu przeznaczonego na realizację inwestycji. Funkcjonalny może być nawet niewielki plac zabaw, pod warunkiem jednak, że wyposażony zostanie w kilka podstawowych sprzętów z najważniejszych kategorii. Tego na czym absolutnie nie powinniśmy oszczędzać jest jakość materiałów użytych w toku produkcji, łączenia i mocowania do podłoża poszczególnych konstrukcji.

Mały plac zabaw - funkcjonalność w mini wydaniu

Niewielki plac zabaw może być miejscem dedykowanym wyłącznie najmłodszym dzieciom (np. do 5-6 roku życia) lub mieć charakter uniwersalny (posiadać wyposażenie odpowiednie zarówno dla maluchów, jak i starszaków oraz uczniów). Na takim placu nie powinno zabraknąć: piaskownicy, huśtawek (np. w dwóch wersjach - kubełkowej i ławeczkowej) oraz konstrukcji w kształcie domu lub zamku (np. ze zjeżdżalnią i małą ścianką do wspinaczki). Urządzenia z tych trzech kategorii powinny być od siebie odpowiednio oddalone, tak aby można z nich było swobodnie i bezpiecznie korzystać. Jeśli dysponujemy nieco większym terenem i odpowiednio większym budżetem możemy niewielki plac zabaw wyposażyć w uwielbiane przez dzieci nowości: trampolinę ziemną i bocianie gniazdo, które zdecydowanie podniosą atrakcyjność i funkcjonalność tej zabawowej przestrzeni.


Duży plac zabaw - mnóstwo możliwości dla każdego

Duży teren przeznaczony pod budowę placu zabaw (oraz odpowiednio duży budżet inwestora, oczywiście!) daje mnóstwo możliwości atrakcyjnego zagospodarowania przestrzeni. Na dużym placu zabaw możemy wydzielić strefy tematyczne (np. strefa zabaw na huśtawkach i bujakach, strefa wspinaczkowa, strefa z trampolinami, ścieżka zdrowia itp.) lub zaplanować osobną przestrzeń dla dzieci w różnym wieku. To ostatnie rozwiązanie szczególnie doceniają rodzice maluchów, które mogą bezpiecznie korzystać z piaskownicy czy niewielkich, prostych huśtawek i bujaków oraz małych zjeżdżalni, podczas gdy starsze dzieci mogą swobodnie eksplorować wyższe i bardziej zaawansowane konstrukcje (bez obawy o samopoczucie maluchów wkraczających dopiero chwiejnym krokiem w świat zabawy).

Funkcjonalnie również dla dorosłych

Plac zabaw to miejsce przeznaczone dla dzieci, które jednak korzystają z niego pod opieką dorosłych. Na pozytywną ocenę danego miejsca wpływ będzie miało również zagospodarowanie terenu z myślą o rodzicach. O czym mowa? O ławkach, oczywiście! Ławki usytuowane na obrzeżach placu zabaw lub przy ciągach komunikacyjnych / alejkach pozwalają dorosłym opiekunom wygodnie usiąść i delektować się chwilą dla siebie. Mogą poczytać książkę lub gazetę, nadgonić zaległości na portalach społecznościowych lub po prostu porozmawiać z innymi rodzicami - a wszystko to nie spuszczając z oczu swoich swobodnie bawiących się pociech. Ławki powinny być trwałe, odporne na akty wandalizmy i solidnie zamocowane w podłożu. Ważna jest również ich ilość, którą należy dostosować do wielkości samego placu zabaw oraz liczby odwiedzających go osób.


Utrzymanie czystości i konserwacja placu zabaw

O funkcjonalności placu zabaw dla dzieci będą decydowały również takie jego cechy jak łatwość utrzymania terenu i poszczególnych urządzeń w czystości oraz bezproblemowa konserwacja. Niezbędnymi elementami małej architektury na placu zabaw są kosze na śmieci - ich pojemność oraz odpowiednie rozmieszczenie ułatwią dbania o porządek na co dzień. Wszystkie urządzenia, sprzęty i konstrukcje powinny być tak usytuowane, żeby umożliwiać administratorowi bezproblemowe opróżnianie koszy, usuwanie rozmaitych zanieczyszczeń, suchych liści czy koszenie trawy.

Najistotniejszym wyznacznikiem funkcjonalności placu zabaw będzie trwałość i odporność na uszkodzenia oraz akty wandalizmu materiałów, z których zostały wykonane poszczególne urządzenia i konstrukcje. To od tych cech zależy bowiem w głównej mierze czy wszystkie elementy placu zabaw będą działały jak należy i były cały czas dostępne dla użytkowników. Im lepsze jakościowo materiały zostały użyte przez producenta - tym łatwiejsza i efektywniejsza będzie ich konserwacja.

W przygotowaniu artykułu pomogli nam specjaliści z firmy Activeline, producenta nowoczesnych, bezpiecznych i funkcjonalnych placów zabaw dla dzieci. Sprawdź ofertę wyposażenia placów zabaw dla dzieci na stronie https://activeline.eu/k/wyposazenie-placow-zabaw/.


reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy