reklama

Andrychowscy radni apelują do wojewody i rządu. TVP robi z tego reportaż [AKTUALIZACJA]

Wiadomości, 22.12.2015 14:40, (red)
Samorządowcy z Andrychowa jednogłośnie zagłosowali za rezolucją, która przesłana zostanie do wojewody i szefowej rządu.
Andrychowscy radni apelują do wojewody i rządu. TVP robi z tego reportaż [AKTUALIZACJA]

W Andrychowie przez wiele lat stacjonowały dwa całodobowe zespoły ratownictwa medycznego. Od ub. roku zakres tych dyżurów został ograniczony. Jeden z zespołów nadal pełni całodobowy dyżur, a drugi tylko w godzinach 7-23.

 

Nie pomogły apele i prośby płynące z Andrychowa. Nie został przywrócony całodobowy dyżur drugiej karetki.

 

Może nowy wojewoda i nowy rząd pomogą? Z inicjatywy radnego Macieja Kobielusa w czwartek (17.12) radni andrychowscy przyjęli popieraną również przez burmistrza rezolucję w sprawie przywrócenia całodobowych dyżurów również drugiej andrychowskiej karetki.

 

- Nie ma co ukrywać, że ograniczeniee nocnego dyżuru jednej z karetek jest bardzo niekorzystane dla kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców gmin Andrychów oraz Wieprz – mówi radny Maciej Kobielus, który jest też kierownikiem Działu Pomocy Doraźnej ZZOZ w Wadowicach.

 

Rezolucja andrychowskich samorządowców skierowana zostanie do do wojewody, rządu, ministra zdrowia. Pomogą załatwić tę sprawę?


We wtorek (22.12) materiał w tej sprawie nagrywała TVP Kraków. Zobaczcie

 

 

 

Poniżej treść rezolucji

 

Rezolucja Nr 1/2015
Rady Miejskiej w Andrychowie
z dnia 17 grudnia 2015 roku


w sprawie: przywrócenia całodobowego stacjonowania Zespołu Ratownictwa Medycznego typu „S” w Andrychowie.

Na podstawie §98 ust.2 pkt. f Statutu Gminy Andrychów uchwalonego uchwałą Nr XXXIX-351-13 z dnia 24 października 2013 roku (Dz. Urz. Woj. Małop.z 2013r., poz. 6287) 

§1

Rada Miejska w Andrychowie ponownie składa rezolucję w sprawie przywrócenia całodobowego stacjonowania Zespołu Ratownictwa Medycznego typu „S” w Andrychowie. Już dwukrotnie apelowano do Wojewody Małopolskiego o niedokonywanie niekorzystnej dla naszego regionu aktualizacji „Wojewódzkiego Planu Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego”. Jednak nie przełożyło się to na oczekiwane działania Wojewody Małopolskiego. 

Po aktualizacji „Wojewódzkiego Planu Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego” w 2014 roku skrócono stacjonowanie specjalistycznego Zespołu Ratownictwa Medycznego w Andrychowie. Obecnie ZRM typu „S” zapewnia opiekę jedynie w godzinach od 7:00 do 23:00, wobec wcześniejszej obsługi całodobowej.

Rada Miejska w Andrychowie przypomina również, że Zespół Ratownictwa Medycznego typu „S” stacjonujący na naszym terenie zapewnia opiekę na obszarze dwóch Gmin - Gminy Andrychów, oraz Gminy Wieprz. Obszar ten zamieszkuje blisko 1/2 ogólnej liczby mieszkańców Powiatu Wadowickiego. 

Rada Miejska w Andrychowie zwraca uwagę, że wyjście naprzeciw naszym oczekiwaniom wpisałoby się wprost w apel, który skierowała do wojewodów Pani premier Beata Szydło:

„Bardzo proszę, abyście nie zapominali, że musicie być wśród ludzi; że Wasza praca ma polegać nie tylko na urzędniczych powinnościach. Nie można zapomnieć, że trzeba słuchać, rozmawiać i służyć obywatelom.”

Jest to okazja, aby wysłuchać głosu naszej lokalnej społeczności, która uważa, że decyzja byłego Wojewody była niczym innym jak próbą oszczędzania na bezpieczeństwie zdrowia obywateli. Dlatego też Rada Miejska w Andrychowie składa następującą rezolucję: 
W imieniu społeczności i przede wszystkim w głębokim przekonaniu o słuszności własnej racji Rada Miejska w Andrychowie domaga się przywrócenia całodobowego stacjonowania Zespołu Ratownictwa Medycznego typu „S” na terenie Andrychowa.

§2

Zobowiązuje się Przewodniczącego Rady Miejskiej w Andrychowie do przekazania niniejszej Rezolucji: Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Zdrowia, Wojewodzie Małopolskiemu, Posłom i Senatorom Rzeczpospolitej Polskiej Województwa Małopolskiego, Radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz Staroście Powiatu Wadowickiego.

 

 

AKTUALIZACJA: 2015-12-22

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

zoska, 23.12.2015 07:03

Ludzie! Co Wam się dzieje? Przecież to chyba dobry pomysł żeby karetka wróciła! Nie ważne kto to załatwia! Może akurat Tobie uratuje życie! Jak ktoś napisał tutaj "duma pogotowia" Kobielus.... Akurat znam go - i na pewno cudzych butów"Dexter" nie wkłada! Ile razy prosiłem Go o pomoc , tyle razy pomógł. A pogotowie to Jego "konik".

luka3424, 22.12.2015 20:09

ale Remeknie ma wyobraźni ani logiki temu człowiekowi nic nie pasuje

Ravique, 22.12.2015 17:40

@remek Rozumiem, że jest problem z wyobraźnią, która płata nam czasem figle. Rozumiem również, że częstość zdarzeń niepożądanych jest proporcjonalna (nie wiem czy wprost) do ilości jednostek objętych ryzykiem. Rozumiem, że dwie karetki dwukrotnie zwiększają szanse a możliwość wystąpienia jednoczasowo 11 zdarzeń niepożądanych jest zdecydowanie mniejsza niż 2. Rozumiem, że wydatkowanie publicznych pieniędzy jest ciągłym kompromisem pomiędzy komfortem a bezwzględną koniecznością. Rozumiem, że statystykę można interpretować zależnie od potrzeb. Rozumiem, że do Kęt czy Andrychowa jest zdecydowanie bliżej z Andrychowa niż z Wadowic czy Oświęcimia. Niestety nie rozumiem dlaczego zawsze znajdzie się jakiś "remek", który pisze wykorzystując wyobraźnię a nie logikę.

cath, 18.12.2015 19:28

Wydaje sie ze znacznie łatwiej znaleźć obsadę 7-7 niż 7-23-to z punktu widzenia tzw.swiadczeniodawcy.Poza tym moze Skawina jest podobnej wielkości ale nie ma drugiego tak dużego miasta w województwie bez szpitala jak Andrychow,a problemem są raczej godziny nocne.Karetka S nie była używana bo jej nie było,potem sie pojawiła w systemie 7-23.Dyspozytor dysponuje tym co posiada.Poza tym dlaczego tyle,liczą sie statystyki,co innego bedzie gdy będzie wypadek masowy,wtedy jadą karetki z ościennych stacji,jest kwestia segregacji poszkodowanych i.t.p.No i najważniejsze kochamy wzywać Z.RM

remek, 18.12.2015 15:52

@Ravique - no jasne, ale co będzie jak będzie 7 osób na raz umierało? Mamy w gminie ponad 40 000 ludzi, a do tego jeszcze trzeba doliczyć Wieprz. Przecież 7 przypadków na tyle ludzi to nie dużo. Dlaczego nie potrzebujemy 7 karetek? Albo 11?

infocar, 18.12.2015 12:31

@Ravique Jednym z tych legendarnych pojazdów andrychowskij straży jest amfibia. Metoda "zostaw, może się przyda"?

Ravique, 18.12.2015 10:45

To raczej nie jest mięsny i jak nagle potrzeba to nie da się dowieźć z hurtowni. Jak dwie osoby nagle potrzebują pomocy to nie mogą umierać bo ktoś zakupił kalkulator. Wyliczenia w tej materii nie są najszczęśliwszym sposobem rozwiązania problemu. Straż w powiecie jeździ kilkakrotnie mniej a mają ponad sto pojazdów do dyspozycji. Wszystkie również finansowane ze środków publicznych.

budyn77, 18.12.2015 08:53

Zamienić ZRM "S" 7-23 na całodobowy ZRM "P". Koszty pozostaną podobne a dyżurować będą dwa całodobowe ZRM w Andrychowie...

abcabc, 18.12.2015 06:29

tylko dobie się tak wydaje, to jest rezolucja radnych i burmistrza chłopcze - cięgle masz gulę po przegranych wyborach twojego faworyta w zeszłym roku.już znalazłeś sobie nowego faworyta?słaby ci on

AntyPIS, 17.12.2015 21:47

Mnie się wydaje, że chyba ważniejsze w Andrychowie jest wybudowanie żakowskiego centrum handlowego na Górnicy i budowa żakowskiej galerii kultury aniżeli te wszystkie karetki czy całodobowe zespoły ratownictwa medycznego. Tak mi się właśnie wydaje!

szpp, 17.12.2015 21:06

proponuję aby następnym razem rada miasta wystosowała zaproszenie do kaczyńskiego do odwiedzenia szpitala w Andrychowie

infocar, 17.12.2015 20:58

@Corleone Ale dlaczego tylko jedna? Może Andrychów potrzebuje 4 karetek? Znacie temat lepiej niż statystyczni mieszkańcy, to może macie dostęp do jakichś danych/analiz?

corleone, 17.12.2015 20:17

Bardzo potrzebna rezolucja.. Brawo!!! wszystkie ręce na pokład w tej sprawie. Bez żadnych uprzedzeń. Ta karetka ma wrócić do Andrychowa na stałe 24h.

infocar, 17.12.2015 20:02

@remek Na pewno policzyli i dlatego argumentacja jest emocjonalna, a nie rzeczowa.

dexter, 17.12.2015 19:49

czyzby naszych radnych nie stać na nowe projekty ??? temat karetki jest już wałkowany od ponad roku, i z tego co kojarzę to Teraz Andrychów podjęło działanie, i w wcześniejszym artykule zapowiedzieli wyjazd do Wojewody...Bardzo dobrze ze. radni się interesują, tylko gdzie byli wcześniej???? zwłaszcza ,,duma'' pogotowia Kobielus??? łatwo się chodzi w przygotowanych butach?!

remek, 17.12.2015 17:31

A jak Wojewoda zapyta, ile razy była potrzebna ta druga S, to co? Policzył to ktoś? To jest wg mnie najważniejszy argument, którego w dokumencie zabrakło.