reklama
reklama

Włodarzom nie podobają się pomysły prezesa

Polityka, Wiadomości, 17.01.2017 20:07, PG
Od kilku dni głośno jest o pomyśle zmian prawa wyborczego. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiada m.in. zmianę kadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Plany te miałby zostać wprowadzone już przy okazji najbliższych wyborów samorządowych w 2018 roku.
Włodarzom nie podobają się pomysły prezesa

J. Kaczyński twierdzi, że ma to pomóc w rozbiciu tzw. "klik" i przedłużającej się władzy. Według prezesa dobrzy samorządowcy mogą się spełniać na innych politycznych szczeblach. Nie wiadomo jeszcze czy prawo to będzie obowiązywać w ten sposób, że każdy od dnia wprowadzenia ustawy będzie miał czyste konto, czy posiadane już kadencje będą się liczyć.

 

Co sami zainteresowani, czyli wójtowie i burmistrzowie, sądzą o ograniczeniu możliwości sprawowania jednego stanowiska przez maksymalnie dwie kadencje? Zapytaliśmy o to kilku włodarzy z naszego regionu.

 


Wszyscy raczej w negatywny sposób oceniają proponowane zmiany twierdząc, że przyniesie to odwrotny skutek a dwie kadencje to za mało by coś zrobić.

 

- Wydaje mi się, że prawo wstecz nie powinno obowiązywać. Jeśli takie coś chcą zrobić, to niech zrobią wszędzie czyli także wśród posłów, senatorów i gdzie tylko jest to możliwe. Wtedy będzie sprawiedliwie. Ja jestem czwartą kadencje i cały czas się człowiek uczy. Przepisy prawa ciągle się zmieniają. Jestem zaskoczona, bo to ludzie wybierają i oni tak chcą. To nie jest tak jak z posłami czy senatorami, że decyduje partia. Według mnie to nie do końca dobry pomysł. Dlaczego odbierać głos ludziom? Skoro to oni wybierają. Mam kolegów, którzy są już 30 lat i się sprawdzają. - twierdzi wójt gminy Wieprz Małgorzata Chrapek.Także Wacław Wądolny, wójt Mucharza, nie uważa dwukadencyjnośći za dobry pomysł. -Dwie kadencje to mało, ponieważ w pierwszej kadencji wójt musi sę trochę zorientować. A jeśli będzie wiedział, że ma tylko cztery lata przed sobą to przystopuje i nie będzie ambitny. Spowoduje to ospałość, dlatego dwie kadencje to jest mało.- Znam wagę prawa, więc jeżeli rządzący podejmą taką decyzję, nie mnie komentować
. - mówi burmistrz Andrychowa Tomasz Żak. - Prawo nie powinno działać wstecz i powinno być określone kiedy rozpoczyna się ustawa. To są tylko dywagacje na ten temat, za wcześnie jest na komentarze. Wszytko to sprowadza się do tego, by partie rządzące miały większe kompetencje i pewność w wybieraniu swoich kandydatów. To jest upolitycznienie wyborów.Dylemat ma Krzysztof Jan Klęczar, burmistrz Kęt, bo jak twierdzi zmiany na stanowiskach kierowniczych są dobre ale nie powinny wynikać z przymusu. - Uważam, że jeśli cokolwiek w sprawach samorządu próbuje się wprowadzać odgórnie to jest to skazane na porażkę. To ludzie powinni decydować kto i jak długo będzie wójtem czy burmistrzem. Próba ograniczania ludziom możliwości wyboru jest dla mnie niezrozumiała.

To może doprowadzić do tego, że czasami dobry gospodarz, popierany i szanowany zostanie odgórnie skrzywdzony. Tego typu działania upartyjnią samorządy, co jest bardzo złe.- obawia się burmistrz Kęt.

 

Jeżeli zmiany zostaną wprowadzone w taki sposób, że prawo będzie działało wstecz i obecne kadencje będą się liczyć, to z wyżej wypowiadających się tylko obecny burmistrz Kęt będzie mógł startować w kolejnych wyborach.

 

 

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

xpek, 20.01.2017 20:31

tyle PIS ma co zmienić prawo i zakazać burmistrzowi Andrychowa startować w wyborach.Bez tego Żak spokojnie wygra jeszcze 2x wybory. Ale prawo nie działa wstecz więc przygotujcie się jeszcze na 2 kadencje + 2 lata obecnej z panem żakiem takie są realia i takie jest poparcie. anonimowe ujadanie w internecie nic wam nie da

Quattro, 20.01.2017 20:18

Jeżeli PIS dopnie swego najgłośniej będzie płakał andrychowski magistrat. Zresztą na wieść o planowanych zmianach w środku tej kliki już zaczęło robić się coraz luźniej. Chwila moment i burmistrz Andrychowa zostanie pozostawiony samemu sobie. Ale to dobra nauczka dla kolejnego burmistrza, który zapragnie prowadzić taką politykę jak Żak i zacznie skupiać wokół siebie "specjalistów" takich Andrzej Szafrański czy Aneta W. Ale największym wyzwaniem i tak będzie posprzątanie tego co pozostawi po sobie andrychowska żakolandia. Konieczna chyba będzie pomoc odpowiednich służb. Ale spokojnie, wszystko z czasem się wyjaśni.

szechter, 20.01.2017 19:47

sprawa jest prosta jak drut - zmiany boją się tylko lokalne kliki PO - ZSL,mafie i media . jeśli ONI się boją i protestują to znaczy że jest to bardzo dobry pomysł !

kalafior, 19.01.2017 09:46

Ten projekt popiera 79 % Polaków,więc jest to słuszna decyzja.

AntyLeming, 18.01.2017 23:02

Komentarz usunięty przez autora.

AntyLeming, 18.01.2017 22:50

Komentarz usunięty przez autora.

zandrychowa, 18.01.2017 22:09

Z treści komentarzy zwolenników PISu na mam newsa i na innych portalach wysuwa się tylko jeden wniosek: oni nienawidzą Polaków, szkodzą naszemu krajowi.To są zwykli sekciarze.Przyjdzie czas kiedy przypadkowi wyborcy PIS którzy pozwolili tej partii wygrać wybory zrozumieją że zostali po prostu kupieni i nie wszystko trzeba przeliczać na złotówki i zagłosują na normalnych ludzi a nie na oszołomów politycznych i populistów Sekta smioleńska na pewno zostanie przy swoim ale to jest margines

jerzymarchewka, 18.01.2017 21:39

Jak donosi portal Niezależna pl ​ już za tydzień! Poznamy dokumenty, które mogą wstrząsnąć Polską.Jak ustaliły „Wiadomości” TVP, już za tydzień – 23 stycznia – Instytut Pamięci Narodowej opublikuje akta osobowe funkcjonariuszy komunistycznej Służby Bezpieczeństwa oraz ich materiały operacyjne. Chodzi o dokumenty, które zostały wyłączone ze zbioru zastrzeżonego. Dzięki nim poznamy kulisy zbrodni oraz afer nie tylko z PRL, ale i z początków III RP. Przed tygodniem IPN poinformował PAP, że w wykazie mogą znaleźć się również dane osób, które obecnie pełnią istotną rolę w życiu publicznym.wykazie jednostek archiwalnych, które w przyszłym tygodniu ma opublikować IPN znajdą się informacje m.in. o teczkach osobowych funkcjonariuszy SB, a także wojskowych służb specjalnych, w tym wywiadu i kontrwywiadu, materiały dotyczące ich wewnętrznego funkcjonowania – np. rozkazy lub rozpracowania poszczególnych osób. Część dokumentów może dotyczyć agentury, czyli tajnych współpracowników służb komunistycznego państwa (być może również tych, którzy po 1989 r. zostali przejęci przez nowe służby). W wykazie można spodziewać się również informacji o tzw. sprawach obiektowych, czyli prowadzonych przez służby obserwacjach ambasad, parafii, uczelni; mogą tam być również akta śledcze oraz informacje o zagranicznych placówkach dyplomatycznych, w których SB np. zakładała podsłuchy. Czyżby? Zdzisław będzie miał ciężki tydzień.

azquit, 18.01.2017 21:15

Komentarz usunięty przez autora.

Radio.Ma.Ryja, 18.01.2017 20:50

Kaczyński, szydło, Duda, kuchcinski, ...Za łamanie Konstytucji i rozkład trojpodzialu oraz niszczenie demokracji . . . Będą SIEDZIEĆ......My poczekamy.

baby, 18.01.2017 20:25

dziwnym trafem Mam Newsa znalazło tylko takich burmistrzów którzy krytykują pomysł Prezesa... . . Przypadek ??? . . takie tam małomiasteczkowe manipulacje ...redaktor pewnie lubi to jak mucha GWno.. . . jeszcze 20 lat i prześcigniecie Szechtera....do Onetu może dostaniecie się może za 15...

baby, 18.01.2017 20:14

bardzo przepraszam rzecznika magistratu żakolandii za pominięcie jego nazwiska ...sorry... zapomniałem dodać abcabc

abcabc, 18.01.2017 20:04

atakowanie, szkalowanie, dzielenie ludzi i plucie na tych którzy mają inne zdanie -to cechy charakterystyczne pis i jego zwolenników

baby, 18.01.2017 20:01

nosz ku....Kot Prezesa ma wyższe IQ niż rafi,barte,tomekx,inżynierowie i burmistrzowie razem wzięci !!! . . Was by nawet Petru do swojego Nowotworu nie wpisał na listę kandydatów ;-)))))))))))))))))))))

Iogin, 18.01.2017 18:45

Doprawdy zabawna ta Wasza konwersacja, można by rzec istna tragikomedia. Więc może zaprzestańcie obrzucać się inwektywami i zastanówcie się nad swoim życiem, bo może ten zmarnowany czas lepiej poświęcić na bardziej twórcze zajęcie np. struganie ołówka :-)

rafi, 18.01.2017 18:43

Komentarz usunięty przez autora.

AntyLeming, 18.01.2017 18:30

Komentarz usunięty przez autora.

AntyLeming, 18.01.2017 18:20

Komentarz usunięty przez autora.

Zakolog, 18.01.2017 18:18

O Boże ! Antylemngu, Tobie nie tylko słownik jest potrzebny, ale encyklopedia z podstawowymi terminami i ich defincją. Wyobraź sobie, że kraje wysokorozwinięte to nie to samo co kraje bogate. Arabia Saudyjska czy była prowincja Iraku o nazwie Kuwejt bez wątpienia są bardzo bogatymi krajami, równocześnie znajdującym się na feudalnym poziomie rozwoju. To trochę tak jak z Tobą, dyplom ukończenia jakiegoś technikum, czy innej szkółki, nie jest tożsamy z wykształceniem.

inzynier, 18.01.2017 18:14

i dobrze powiedzieli jak chcesz mieć lepiej to zapracuj sobie na to a nie czekaj aż ktoś Ci coś da. Odpowiadam 0 * 10% = 0. Nie robisz nic nie dostaniesz

AntyLeming, 18.01.2017 18:12

Komentarz usunięty przez autora.

inzynier, 18.01.2017 18:04

To trzeba sobie znaleźć inną prace. Albo odkładać na czarną godzinę. A jak sobie nie radzisz to dlaczego ja mam cię utrzymywać ?? Serio aż tak trzeba ci wszystko tłumaczyć ? nie pomyślałeś że na 100% może się zatrzymać ? logika

AntyLeming, 18.01.2017 17:58

Komentarz usunięty przez autora.

AntyLeming, 18.01.2017 17:50

Komentarz usunięty przez autora.

inzynier, 18.01.2017 17:46

a choćby za 1 dziecko niech mi o 10% mniej zabierają z pensji, 2 dziecko 20%....

rafi, 18.01.2017 17:39

Komentarz usunięty przez autora.

AntyLeming, 18.01.2017 17:29

Komentarz usunięty przez autora.

aleocochodzi, 18.01.2017 17:28

Ze wszystkich tych komentarzy wyciągnąć można jeden prosty wniosek: Jarosław Kaczyński to geniusz.

inzynier, 18.01.2017 17:19

PIS podnosi podatki żeby sfinansować +500. Za poprzednich rządów też płaciłem, ale teraz płace więcej, dużo więcej niż 500 zł. Chyba nigdy nie pracowałeś że tego nie rozumiesz. Zakupy też mamusia robi ? bo nie wiesz że na każdym produkcie jest podatek ? samochodu też pewnie nie masz, bo byś zauważył że dołożyli kolejny podatek do paliwa, wzrasta OC

RobinHood, 18.01.2017 17:16

Żakolandia czuje żar tam z tyłu. Tego się nie spodziewali. Niestety w tym przypadku nie pomogą zimne okłady, żadne znajomości i zażyłości. Czyżby ta zmiana była początkiem końca kariery politycznej burmistrza Żaka? Czas obstawiać czy i kogo pociągnie za sobą żegnając się z pałacem przy ul. Rynek a kto w porę opuści ten tonący okręt? Jedno jest pewne, jeżeli zmiany zadziałają wstecz to andrychowska oświata i kultura odetchną z ulgą ponieważ nikt poważny nie powierzy już żadnego ważnego stanowiska obecnym dyrektorom tych instytucji. Czekamy na dalsze informacje.

AntyLeming, 18.01.2017 17:12

Komentarz usunięty przez autora.

AntyLeming, 18.01.2017 16:56

Komentarz usunięty przez autora.

inzynier, 18.01.2017 16:47

@antyleming Zabierają mi w wyższych podatkach, czego tu nie możesz zrozumieć ?. Zaczniesz kolego zarabiać więcej to zrozumiesz, ile z pensji zabiera ci państwo. Bo to 500 zł które mi dają to ochłap wobec tego co mi teraz zabieraja

McThomas, 18.01.2017 16:42

Asquit, tak oczywiście- PIS zrobił to specjalnie w celu "pozbycia się" Tomasza Żaka. A kimże znaczącym jest burmistrz Żak, że PIS robi mu to specjalnie? Te zmiany dotyczą każdego wójta, burmistrza i prezydenta miast w Polsce. Owszem, niektórzy będą się czuli bardzo oszukani takim obrotem spraw, ale muszą się z tym pogodzić. Jedno jest pewne- jeżeli PIS coś wprowadza to ze skutkiem natychmiastowym. Na pewno nie będą czekać kolejnych lat. A jeżeli przyjdzie nam wybierać nowego burmistrza to Żakowi pomachamy na do widzenia i nikt płakał nie będzie.

Zakolog, 18.01.2017 16:31

@AntyLeming Widzę że się bardzo denerwujesz, a Twój stan objawia się między-innymi przez używanie wulgaryzmów. Jeśli zwiększenie zasobności wpływa na przyrost naturalny, to dlaczego tenże jest bardzo niski w bogatych krajach Europy Zachodniej, za to bije rekordy w Afryce Subsaharyjskiej – potrafisz wyjaśnić ten fenomen? Co do reszty Twoich ekonomicznych sofizmatów, to właśnie o tym pisałem poniżej, przyrównując program 500+ do impulsu popytowego, którego nie da się wytworzyć inaczej, niż przez proste rozdawnictwo. Jeśli to ma być inwestycja, to określ przynajmniej, jaka będzie przewidywana stopa zwrotu. Rozumiem również, iż dla Cibie język którym się posługuję to Himalaje elokwencji, ale niestety nie będę się zniżał do opisów na Twoim poziomie, bo nie potrafię !

AntyLeming, 18.01.2017 16:17

Komentarz usunięty przez autora.

AntyLeming, 18.01.2017 16:11

Komentarz usunięty przez autora.

AntyLeming, 18.01.2017 16:09

Komentarz usunięty przez autora.

asquit, 18.01.2017 16:05

hahaha posiory nie są w stanie wygrać wyborów z burmistrzem Andrychowa Tomaszem Żakiem to muszą zmienić prawo buhahahahahahahaha to już trzeba być niezłym cymbałem no ale tak to jest jak się niewiele robi a tylko się pluje na burmistrza

Zakolog, 18.01.2017 15:38

@AntyLeming Program 500+, z punktu widzenia ekonomi, jest czystym rozdawnictwem, którego celem jest zbicie deflacji poprzez wytworzenie impulsu popytowego. Konieczność jego zastosowania jest markerem diagnostycznym, świadczącym o bardzo słabej gospodarce, a w szczególności o niewydolności systemu pieniężnego. W warstwie społecznej jest odpowiednikiem kartek na mleko, które wprowadzano w poprzedniej fazie cyklu koniunkturalnego i świadczy o tym, iż pracujący dziś rodzice zarabiają na tyle mało, że nie stać ich na zapewnienie podstawowych potrzeb potomstwu. Fakt ten również diagnozuje stan obecnej polskiej gospodarki.

inzynier, 18.01.2017 15:33

@antyleming no to masz super wysokie wykształcenie, zdobywane jeszcze pewnie w socjalistycznym ustroju. A nauczyli cię tam żeby DAĆ to trzeba najpierw ZABRAĆ ?? Aha i jeszcze trzeba opłacić tych którzy nam zabiorą i tych którzy to rozdadzą. Więc zawsze będzie MINUS. pieniądze nie biorą się z kosmosu, będą podnosić podatki i każdy na tym straci. A czym więcej zarobisz, i więcej wydajesz, tym więcej ci zabiorą. Tłamszenie gospodarki podatkami to jest INWESTYCJA ?? Chcą żeby rodziło się więcej dzieci to dawać ulgi podatkowe !!!. Ale prostych ludzi takich jak ty łatwiej jest przekupić +500, bo dają, niż tym żeby nam nie zabierali.

Quattro, 18.01.2017 15:05

"Nie wiadomo jeszcze czy prawo to będzie obowiązywać w ten sposób, że każdy od dnia wprowadzenia ustawy będzie miał czyste konto, czy posiadane już kadencje będą się liczyć" ----- Znając poczynania rządu Prawa i Sprawiedliwości posiadane kadencje będą się wliczały w nowe zasady. Co to oznacza dla burmistrza Andrychowa? Polityczną emeryturę. Ale jak sam dzielnie skomentował Tomasz Żak: "Znam wagę prawa, więc jeżeli rządzący podejmą taką decyzję, nie mnie komentować". Panie burmistrzu bez obaw- my to skomentujemy.

AntyLeming, 18.01.2017 14:41

Komentarz usunięty przez autora.

infocar, 18.01.2017 14:35

@AntyLeming sjp.pl/dzieciaci "Dzieciaci" nie mają znaczenia pejoratywnego. Niesprawiedliwe.

AntyLeming, 18.01.2017 13:59

Komentarz usunięty przez autora.

infocar, 18.01.2017 13:07

@inżynier 500 zł dadzą tym, którzy mają dzieci (przez 10- 15 lat), a 700 zł wezmą wszystkim - czyli standardowy program pomocowy: duży zysk niewielu, kosztem małej straty bardzo wielu. Nie dziw się, że dzieciaci zagłosują na PiS, bo w ich przypadku to racjonalne, na chłodno skalkulowane działanie. Beneficjenci 500+ nigdy nie będą większością, ale dobrze scementowaną mniejszością, która na zmianie władzy prawdopodobnie straci (już widzę jak w TVP będą straszyć, że bez 500+ miliony dzieci umrą!).

inzynier, 18.01.2017 12:49

@antyleming to powiedz mi co jest dobrego w rozdawaniu pieniędzy ?? Już zaczynają się cięcia w budowie dróg, dlaczego?? Mam pojęcie choć trochę o ekonomi czy marzy ci się powrót do komuny ? Bo już "kapitalistyczna" jest bardziej komunistyczna niż "komunistyczne" Chiny. A po drugi to że mam dzieci to mam popierać 500+ ?? Co z tego że dostaje 500 jak mi 700 musieli z podatków zabrać. Obrażasz innych bo brakuje ci słownictwa czy argumentów ?

kalafior, 18.01.2017 12:47

Tylko dlaczego PIS ma poparcie 34,7 a sam Kaczyński największe poparcie jako polityk?

AntyLeming, 18.01.2017 11:10

Komentarz usunięty przez autora.

AntyLeming, 18.01.2017 10:57

Komentarz usunięty przez autora.

xpek, 18.01.2017 10:46

gdyby nie tvn i polsat nikt nie widział by o przekrętach i nadurzuciach pisu

AntyLeming, 18.01.2017 10:39

Komentarz usunięty przez autora.

corleone, 18.01.2017 10:21

Jaroslaw-Kaczynski-Do-samorzadow-beda-kandydowali-tylko-ci-ktorzy-prawdziwie-wyznaja-idealy- Czyli Prezes swoje a poseł Polak Swoje w Andrychowie i okolicy na listach PiS na jednej ręce policzyć ideowych większość to koledzy lub przyklejki na listę i nic poza tym. Ideowych się kasuje i wyrzuca bo są niebezpieczni. Dowód ..proszę zapytać radnego powiatowego z Rzyk kiedy wstąpił do PiS odpowiedź banalna tuż przed zamknięciem list do rady powiatu. Ideowość tych państwa budzi pewne obawy.

inzynier, 18.01.2017 10:14

@antyLeming wszystko to co wymieniłeś jest właśnie złe. Aha i nie podniósł kwoty wolnej od podatku. Mam osobę w rodzinie która wydaje miesięcznie 500 - 600 zł na leki. I jedynym darmowym lekiem który teraz ma, to lek który kosztował 4 zł :) Wyłącz TVP włącz myślenie

AntyLeming, 18.01.2017 09:34

Komentarz usunięty przez autora.

szpp, 18.01.2017 09:03

a co w tym głupiego żeby prawo obowiązywało wszystkich skoro ograniczenia dotyczą już prezydenta, a mają dotyczyć wójtów i burmistrzów to dlaczego nie posłów i senatorów. dzięki temu wielu złych polityków jak np. kaczyński zniknęłoby raz na zawsze z polityki prawo chyba powinno byćrówne wobec wszystkich

AntyLeming, 18.01.2017 08:54

Komentarz usunięty przez autora.

szpp, 18.01.2017 07:53

świetny pomysł po warunkiem że zasady 2 kadencji będzie obowiązywała także posłów. wówczas jest szansa że kaczyński raz na zawsze zniknie z polityki

specnarz, 18.01.2017 07:02

Jak to upolitycznienie? Przecież od dawna polityka jest pierwszym i decydującym czynnikiem podczas jakichkolwiek wyborów. Zresztą wystarczy poczytać komentarze pod jakimkolwiek artykułem na mamanewsa. Wszystkie schodzą na tor walki politycznej, i to w najgorszym wydaniu. Wracając do pomysłu dwóch kadencji, czy w sejmie będzie tak samo? Są plusy i są minusy - jak wszędzie.

mocarz, 18.01.2017 00:02

dla uzupełnienia te pomysły w pełni popiera "szósty król" i jego partia czyli Nowoczesna tak bliska Zdziśkowi który startując z list Po nie UPOLITYCZNIA samorządu he he he

aleocochodzi, 17.01.2017 23:19

Barte ty chyba jesteś fałszerzem z PSL że wierzysz w takie głupoty. Jeszcze niedawno świerzbiły mnie ręce na takie łajzy. Ale śladem prezesa póki co całkowicie olewam takich bredzisławów. Zabijamy ich śmiechem i robimy swoje.

mieszkancy, 17.01.2017 22:35

czas tłustych kotów i ich klakierów na stołkach samorządowych się kończy ha ha czas poszukać normalnej pracy za pensję jaką ma większość społeczeństwa . Prezes ma całkowitą rację , inaczej nie da się rozbić dworów panujących w małych gminach A swoją drogą jak się panuje czwartą kadencję to już o dwie za dużo Pani Wójt

AntyLeming, 17.01.2017 21:59

Komentarz usunięty przez autora.