reklama

Wszczęto postępowanie dyscyplinarne wobec 4 policjantów z Andrychowa

Na sygnale, Wiadomości, 05.12.2023 09:43, red
Oświadczenie policji po tragedii w Andrychowie.
Wszczęto postępowanie dyscyplinarne wobec 4 policjantów z Andrychowa
Dziś odbędzie się pogrzeb 14-letniej Natalii z Andrychowa, która tydzień temu przez kilka godzin leżała na mrozie w centrum Andrychowa. Zmarła dzień później.

Po zdarzeniu wiele zarzutów skierowano w stronę andrychowskiej policji - chodziło nieskuteczną akcję poszukiwawczą zaginionej przez kilka godzin nastolatki. Czy policja mogła szybciej odnaleźć Natalię? Pytań i wątpliwości w tej sprawie jest wiele.

Małopolska policja wydała we wtorek (5.12) komunikat w tej sprawie:

Oświadczenie małopolskiej Policji
W związku ze zdarzeniami, które miały miejsce 28 listopada br. w Andrychowie i prowadzoną sprawą poszukiwawczą za 14-latką, Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie zlecił wydziałowi kontroli KWP w Krakowie przeprowadzenie czynności kontrolnych w zakresie prawidłowości wszystkich podjętych przez andrychowskich policjantów działań. Równolegle czynności wyjaśniające rozpoczęło Biuro Kontroli KGP.Czynności te prowadzone były w bardzo szerokim zakresie obejmując m.in. analizę zabezpieczonych monitoringów, odtworzenie wszystkich rozmów telefonicznych prowadzonych w tej sprawie, materiały wytworzone przez policjantów ze zdarzenia jak również prawidłowość wydawanych i realizowanych poleceń oraz proces podejmowania decyzji.

W toku czynności wyjaśniających, kontrolerzy potwierdzili wykonanie szeregu działań przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Andrychowie. Były to m.in. sprawdzenia szpitali, rozesłanie informacji do jednostek ościennych o poszukiwaniu oraz kontakt z lokalnym przewoźnikiem autobusowym ( gdyż pewne informacje wskazywały że 14-latka jednak wsiadła do autobusu i znajduje się poza obszarem Andrychowa), sprawdzeń w bazach danych.

Policjanci sporządzili również wniosek do KWP w Krakowie o zlokalizowanie numeru telefonu dziewczynki. Podjęto również decyzję o wcześniejszym „ściągnięciu” do służby przewodnika z psem tropiącym ( policjant miał zacząć pracę dopiero po południu). W ramach czynności poszukiwawczych sporządzono również komunikat który został rozesłany do mediów oraz zamieszczony na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach.

Podczas drobiazgowej analizy tych działań, w trakcie prowadzonych czynności wyjaśniających zauważono jednakże, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że doszło do uchybień proceduralnych.

W związku z tym, decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie wszczęto postępowanie dyscyplinarne wobec 4 andrychowskich policjantów.
Wszelkie okoliczności w tej sprawie są również przedmiotem prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie śledztwa.

Niezabieranie głosu w dyskusji medialnej jak i społecznej przez małopolską Policję w ciągu ostatnich dni spowodowane było koniecznością zakończenia czynności kontrolnych i uzyskaniem możliwości przedstawienia naszego stanowiska.

- informuje policja.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Nostradamus, 05.12.2023 13:58

Nic z tego nie rozumiem. Sporządzenie wniosku nie jest jednoznaczne z nadaniem dalszego biegu sprawie. Jak wszyscy wiemy najważniejszy w tym wszystkim był czas działania. Gdyż pewne było że coś złego dzieje się z Natalią.

cath, 05.12.2023 10:25

Sporządzono wniosek nie jest tożsame z namierzaniem.Nie wskazano czasu sporządzenia wniosku. Machina ruszyła ok 12

annap, 05.12.2023 10:25

Ciekawe o której godzinie wykonano te czynności? Szkoda, że tego nie podano bo widać by było kiedy zabrali się do pracy. No i przede wszystkim kiedy wystąpili o lokalizację telefonu? Bo ponoć można w 15 minut zlokalizować. Mało dokładne te informacje.

P_2, 05.12.2023 10:25

"Policjanci sporządzili również wniosek do KWP w Krakowie o zlokalizowanie numeru telefonu dziewczynki" - o której godzinie "sporządzili" ten wniosek, i czy go przekazali dalej ? , Czy tylko "sporządzili"? Brakuje informacji o której godzinie policjanci podjęli te działania, jest to kluczowe w tej sprawie.

titow21, 05.12.2023 10:06

Więc jednak policjanci napisali o namierzanie telefonu to czemu przekazywana ludziom była w poprzednich artykułach inna informacja ? Bo nic się tak nie sprzedaje , przykre to