reklama

Zastosowanie CO2 w akwarystyce

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 27.10.2023 10:15,
CO2 - dwutlenek węgla - bezbarwny, bez smaku i zapachu gaz. Tak wygląda jego podstawowa specyfikacja. A do czego służy nam w akwarystyce? Jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla zdrowego wzrostu roślin.
Zastosowanie CO2 w akwarystyce

Dzięki dostarczeniu dwutlenku węgla do naszego akwarium, rośliny będą się dobrze rozwijać, będą zdrowe oraz będą bujnie rosły. Rośliny akwariowe przeprowadzają fotosyntezę pod warunkiem, że światło trafia na ich liście, potrzebują również wody i wspomnianego dwutlenku węgla. Wszystko po to, aby podczas fotosyntezy mogły wytwarzać glukozę. Stąd również czerpiemy tlen, który jest tak niezbędny do życia Twoich rybek w akwarium.

Butle CO2

W przeciwieństwie do natury, woda w akwarium nie zawiera stale aktywnego, naturalnego źródła CO2. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest zbyt silna filtracja, która nadmiernie oczyszcza naszą wodę i tym samym wydostaje z niej CO2. Innym powodem niskiej zawartości CO2 w akwarium jest uprawa roślin przy zbyt silnym oświetleniu akwarium, kiedy to rośliny rosną szybciej i tym samym zużywają więcej dwutlenku węgla. Ilość dwutlenku węgla w wodzie można określić za pomocą drop-checkera, który pomaga nam określić wartość pH wody. Jest to "bańka", którą wraz z płynem wskaźnikowym zanurzamy w wodzie akwarium. W ten sposób według koloru płynu możemy stwierdzić ilość CO2 w wodzie.

A jaki jest najbardziej efektywny sposób dostarczenia CO2 do wody? Najskuteczniejszym środkiem są butle zawierające sprężony gaz. Butle z gazem można kupić w specjalistycznych sklepach, które można ponownie napełnić i wtedy butle z gazem są jednorazowe.


Zestawy CO2

Aby zapewnić jak najlepszy transfer CO2 do akwarium, z pewnością warto rozważyć zakup profesjonalnego zestawu CO2, który już dziś dostępny jest w specjalistycznych akwarystycznych sklepach internetowych.

Co zawiera zestaw CO2? W skład takiego zestawu do akwarium wchodzi butla ciśnieniowa, zawór redukcyjny z manometrami, zawór elektromagnetyczny, licznik bąbelków, zawór iglicowy, złączka, metalowe przyłącze do węża, zawór zwrotny oraz wąż ciśnieniowy. Na pewno warto przestudiować funkcje każdego elementu, abyśmy wiedzieli do czego służy w zestawie.

Dawkowanie CO2

Niepisaną zasadą dla podstawowego ustawienia dawki jest 10 bąbelków na minutę na 100 litrów wody w akwarium, czyli dla 200 litrowego akwarium liczymy 2x10 = 20 bąbelków na minutę. Jest to baza, od której zaczynamy, ale dalej musimy dostosować dawkowanie za pomocą wspomnianego wyżej stałego testu CO2.

Podsumowanie

CO2 do akwarium ma kilka kluczowych korzyści, m.in. ogranicza rozwój glonów, dzięki utrzymaniu stabilnego poziomu tego gazu oraz umożliwia kontrolę pH, co jest szczególnie ważne w przypadku roślin i organizmów, które preferują konkretne zakresy pH. Inwestycja w CO2 do akwarium może znacząco poprawić warunki dla roślin i ryb, sprawiając, że akwarium staje się bardziej efektywne i estetyczne. Jednak zanim przystąpisz do wprowadzenia CO2, zaleca się dokładne zapoznanie się z potrzebami roślin i systemami CO2, aby uniknąć niepożądanych skutków.


- artykuł sponsorowany -

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy