reklama

Winiety elektroniczne a środowisko

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 23.11.2023 10:40,
W ostatnich latach świadomość ekologiczna społeczeństwa szybko rośnie, co skutkuje poszukiwaniem nowych rozwiązań, mających na celu ochronę środowiska. Jednym z obszarów, w którym dokonują się istotne zmiany, jest system opłat za korzystanie z dróg w wielu europejskich krajach. Mowa m.in. o wprowadzeniu winiet elektronicznych. Coraz częściej zastępują one papierowe odpowiedniki. Sprawdź, jak taka innowacja wpływa na środowisko i komfort kierowców.
Winiety elektroniczne a środowisko

Czym są winiety elektroniczne?

Coraz popularniejsza wśród polskich kierowców winieta elektroniczna to cyfrowa forma opłaty za korzystanie z infrastruktury drogowej innych państw. Zastępuje ona tradycyjne naklejki papierowe, umieszczane zwykle na przedniej szybie pojazdu. Winieta obejmuje opłaty za korzystanie z płatnych autostrad i dróg ekspresowych w takich krajach, jak:

  • Węgry,

  • Słowenia,

  • Austria,

  • Bułgaria,

  • Czechy,

  • Rumunia,

  • Słowacja.

Winiet elektronicznych nie trzeba kontrolować przy pomocy bramek (choć policja z danego kraju może sprawdzić ważność opłaty podczas kontroli drogowej). Dziś zaawansowane systemy monitoringu automatyczne weryfikują numery pojazdów poruszających się po danej drodze i nakładają dotkliwą karę finansową, jeśli kierowca nie posiada ważnej winiety.

Winiety elektroniczne a środowisko – jakie korzyści zapewnia to rozwiązanie?

Tradycyjne winiety papierowe generują duże ilości odpadów. Codziennie miliony kierowców kupują, naklejają i w końcu pozbywają się tych papierowych naklejek, co ma istotny wpływ na środowisko. Dla pokazania skali – winieta na Węgry w 2022 roku została zakupiona ponad 15 milionów razy. Proces produkcji papieru oraz usuwania zużytych oznaczeń przyczynia się do wycinki drzew, emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczenia wód. Wprowadzenie elektronicznych winiet eliminuje potrzebę korzystania z papierowych nośników, wpływając na redukcję ilości odpadów.

To jednak nie wszystkie zalety korzystania z elektronicznych winiet. Wprowadzenie tego rozwiązania umożliwia płynniejszy przepływ ruchu, eliminując konieczność zatrzymywania się np. w punktach opłat. Dzięki temu redukowane są zatory drogowe, co wpływa korzystnie na środowisko poprzez ograniczenie emisji spalin i poprawę ogólnej efektywności systemu transportowego.

Ponadto nowoczesne systemy kontroli opłat na drogach są zintegrowane z zaawansowanymi systemami informatycznymi. Zużywają one mniej energii w porównaniu do tradycyjnych metod. Rezygnacja z drukowania, dystrybucji i przetwarzania papierowych winiet przyczynia się do redukcji zużycia energii na każdym etapie procesu.

Jakie korzyści z elektronicznych winiet mają kierowcy?

Ty, jako kierowca, również możesz zyskać dzięki elektronicznym winietom. Przede wszystkim, kupując je poprzez np. portal E-winietki, oszczędzasz mnóstwo czasu. Nie musisz planować postoju na przygranicznej stacji. Nie martwisz się o utratę bądź uszkodzenie papierowej winiety. Nie masz także problemu z odklejeniem jej z szyby. Jeśli więc planujesz zagraniczną podróż własnym samochodem, możesz wnieść poprzez stronę E-winietki opłatę za korzystanie z dróg danego kraju i ułatwić sobie wyjazd.


- artykuł sponsorowany -

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy