reklama
reklama

Nawozy wieloskładnikowe NPK dopasowane do upraw

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 24.01.2024 07:00,
Nawozy mineralne wieloskładniowe NPK umożliwiają efektywne dostarczenie składników pokarmowych do gleby w odpowiednich proporcjach. Wielkość dawki i rodzaj używanych nawozów powinien być stosowany do zasobności gleby w makroelementy, a także gatunku rośliny uprawnej i spodziewanego plonu.
Nawozy wieloskładnikowe NPK dopasowane do upraw

Czym są nawozy wieloskładnikowe NPK ?

Nawozy mineralne wieloskładnikowe powstały z myślą o kompleksowym zaopatrzeniu roślin uprawnych przede wszystkim w fosfor i potas oraz w mniejszym stopniu w azot, który wymaga dedykowanego nawożenia. Powszechna jest opinia, że celem nawożenia nawozami wieloskładnikowymi jest dostarczenie P i K pod "korzeń" przed siewem.

W ofercie firmy Osadkowski dostępne są nawozy o szerokim oknie aplikacji, które mogą być aplikowane "pod korzeń" w zespole uprawek przedsiewnych oraz pogłównie w trakcie sezonu wegetacyjnego.

Nawozy NPK oprócz azotu, fosforu i potasu zawierają także inne makroelementy takie, jak wapń, magnez i siarkę oraz mikroelementy. W trakcie procesu produkcji powstają nawozy o charakterze uniwersalnym lub dedykowanym pod uprawy, które posiadają wysokie potrzeby pokarmowe w stosunku do określonych mikro i makroskładników.

Jakie są korzyści ze stosowania nawozów wieloskładnikowych NPK ?

Skład nawozów oraz zakres dawkowania został opracowany przez specjalistów. Pozwala to przy przestrzeganiu zasad określonych w etykiecie na uniknięcie przenawożenia jednym ze składników pokarmowych.

Nawozy przygotowane przez renomowanych dostawców charakteryzują się stabilnym składem każdej granuli. Daje to możliwość równomiernego rozmieszczenia składników pokarmowych na powierzchni pola w trakcie aplikacji, co przekłada się na właściwe odżywienie wszystkich roślin uprawnych.

Nawozy wieloskładnikowe NPK pozwalają na zastosowanie kilku mikro i makroelementów w trakcie jednego wjazdu w pole rozsiewaczem. Wpływa na to oszczędność czasu oraz zmniejszenie nakładów ponoszonych na użytkowanie maszyn rolniczych.

Rośliny uprawne mają różne potrzeby pokarmowe

Podstawą do ustalenia dawki nawozu jest zasobność gleby w makroskładniki, w praktyce rolniczej głównie w azot, fosfor i potas. Nie można zapomnieć jednak o potrzebach pokarmowych roślin uprawnych, ponieważ te znacznie różnią się pomiędzy gatunkami, co potwierdza poniższa tabela.

Na podstawie pobrania składników przez rośliny można wybrać nawóz dostosowany do potrzeb. Dlatego też nawozy wieloskładnikowe NPK różnią się zawartością i stosunkiem poszczególnych składników pokarmowych.

Z powyższej tabel wynika, że najwięcej rośliny uprawne pobierają z gleby potasu. Z myślą między innymi o roślinach "potasolubnych" takich, jak rzepak ozimy i burak cukrowy powstał nawóz Polifoska Plon + i ALFA Potas, które zawierają powyżej 30% K2O oraz ALFA PK 15-28.

Siarka w nawozach wieloskładnikowych NPK

Wraz ze zmniejszeniem dopływu siarki do gleby z opadami atmosferycznymi zwiększa się liczba plantacji, na których może być ona jednym z czynników limitujących ilość plonu handlowego oraz obniżać jego jakość.

Dlatego też firma Osadkowski we współpracy ze specjalistami z dziedziny nawożenia przygotowała nawozy wieloskładnikowe, które w swoim składzie zawierają również siarkę. Koncentracja siarki w poszczególnych nawozach jest zróżnicowana, co pozwala na ich dostosowanie do potrzeb pokarmowych danej uprawy.

Oferta nawozów wieloskładnikowych NPK

Nawożenie roślin uprawnych to jeden z najważniejszych zabiegów agrotechnicznych, ponieważ od jego efektywności zależy w dużej mierze opłacalność danej uprawy. Firma Osadkowski sukcesywnie rozwija linię nawozów ALFA o kolejne produkty, które zaspokajają potrzeby pokarmowe roślin uprawnych przy zróżnicowanym poziomie zasobności gleby w makroelementy. Z pełną ofertą nawozów nawozów mineralnych można zapoznać się na stronie: https://osadkowski.pl/nawozy/nawozy-mineralne--c-001007.


- artykuł sponsorowany -

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy