reklama
reklama

Jaki kocioł na drewno wybrać?

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 15.04.2024 06:58,
Rosnące ceny energii oraz surowców kopalnych powodują, że coraz więcej osób poszukuje tanich źródeł ciepła. Ciekawym wyborem może być w tym przypadku kocioł na drewno. Na rynku dostępne są różne modele tych urządzeń grzewczych. Jaki jego rodzaj więc wybrać i dlaczego warto? Podpowiadamy.
Jaki kocioł na drewno wybrać?



Dlaczego warto kupić kocioł na drewno?

Wybór kotła na drewno wiąże się z szeregiem różnorakich korzyści. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że paliwo wykorzystywane do jego zasilenia jest surowcem ekologicznym i odnawialnym. Również w trakcie spalania drewna wydzielane jest mniej szkodliwych substancji, w przeciwieństwie do paliw kopalnych, takich jak np. węgiel lub olej opałowy. Oczywiste jest także to, że drewno pochodzi z zasobów leśnych, które są stale odnawialne.

Argumentem przemawiającym za zakupem kotła gazowego jest także chęć uniezależnienia energetycznego, a także zmniejszenie wydatków na ogrzewanie. Posiadając instalację grzewczą na drewno, nie musimy być uzależnieni od dostawców paliw kopalnych. Tym bardziej że ceny tych surowców są nierzadko niestabilne. Zwłaszcza porównując je z wydatkami na zakup drewna, gdzie jego produkcja utrzymuje się na stabilnym poziomie dopasowanym do potrzeb kupujących.

Jakie są rodzaje kotłów na drewno?

Na rynku dostępne jest kilka podstawowych rodzajów kotłów wykorzystujących drewno jako paliwo. Różnią się one między sobą sposobem konstrukcji, zasadą działania, a także parametrami technicznymi określającymi między innymi efektywność energetyczną. Szeroką ofertę rynkową stanowią kotły zasypowe. Posiadają dużą komorę zasypową, którą należy uzupełniać ręcznie. Są dobrym rozwiązaniem zwłaszcza do budynków o dużej kubaturze, ponieważ zapewniają dużą moc i stabilne ogrzewanie.


Kolejnym rodzajem są kotły z podajnikiem ślimakowym. W takim przypadku paliwo transportowane jest z dużego zasobnika bezpośrednio do komory spalania. W tym celu wykorzystywany jest podajnik ślimakowy zdolny do przenoszenia pelletu drzewnego, trocin i innych mniejszych surowców drewnianych. Ich ogromną zaletą jest więc częściowa automatyzacja. Umożliwiają więc wygodną obsługę i nadają się idealnie do mniejszych budynków, np. do domów jednorodzinnych i małych obiektów usługowych.

Osobną grupę stanowią kotły zgazowujące drewno. Na tle innych rozwiązań wyróżniają się wysoką sprawnością energetyczną. Wykorzystuje się w nich innowacyjny proces zgazowywania, w którym drewno jest najpierw częściowo spalane, a następnie powstały w tym procesie gazy są utleniane i zamieniane na ciepło. Zasadniczą ich wadą jest wysoka cena. Głównie dlatego, że są bardziej skomplikowane w budowie. Oferują jednak duże oszczędności paliwa i charakteryzują się niższą emisją zanieczyszczeń. Przy ich zakupie warto kierować się renomowaną marką. Dobrym przykładem są kotły na drewno Atmos wykorzystujące tę technologię.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła na drewno?

Najważniejszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze kotła na drewno, jest jego moc cieplna. Powinna być ona w pełni dopasowana do przestrzeni budynku, który chcemy ogrzać. Przy podejmowaniu tej ważnej decyzji, najlepiej skonsultować taką kwestię z doświadczonym specjalistą, który pomoże oszacować realne potrzeby grzewcze.

Kolejną kwestią jest klasa efektywności energetycznej. Nowoczesne urządzenia dostępne w ofercie rynkowej mogą osiągać sprawność na poziomie 90 procent. Co przekłada się na duże oszczędności w zużyciu paliwa. Takie kotły spełniają także rygorystyczne normy dotyczące emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Są więc tym samym także dobrym wyborem z ekologicznego punktu widzenia.


- artykuł sponsorowany -
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy