reklama
reklama

W Kalwarii i w Kętach nocne dyżury lekarskie uratowane, a w Andrychowie?

Wiadomości, 24.08.2017 12:00, a
Władze Kalwarii Zebrzydowskiej zapewniają: nocne i świąteczne dyżury lekarzy rodzinnych w Kalwarii nie zostaną zawieszone.
W Kalwarii i w Kętach nocne dyżury lekarskie uratowane, a w Andrychowie?

Niedawno pisaliśmy, że od 1 stycznia komplikuje się sytuacja z tzw. nocną i weekendową opieką lekarską w Kętach, Andrychowie i Kalwarii Zebrzydowskiej. Ośrodki zdrowia w tych miejscowościach mają umowy tylko do końca września. To efekt reformy wdrażanej przez rząd.

 

Władze Kęt i Kalwarii Zebrzydowskiej zapewniają jednak: nie ma obecnie zagrożenie związanego z brakiem dyżurów Ośrodku Zdrowia w Kalwarii Zebrzydowskiej. Podjęto już w tym kierunku działania. Kęcki GZOZ dogadał się w tej sprawie ze szpitalem w Oświęcimiu. W Kalwarri liczą na nową umowę.

 

 

Na razie nie wiadomo, czy nocna i weekendowa opieka lekarska utrzymana zostanie w Andrychowie. Na chwilę obecną - nie i mieszkańcy gminy Andrychów będą musieli dojeżdżać do Wadowic. To się jednak może jeszcze zmienić. W przypadku Andrychowa sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. W Kętach i Kalwarii Zebrzydowskiej działają bowiem gminne Ośrodki Zdrowia. W Andrychowie nie ma - zostały przekształcone w prywatne tzw. NZOZ-y jeszcze w latach, kiedy rządziły poprzednie władze miasta.

 

O rozwoju sytuacji w Andrychowie będziemy informować.

 

Poniżej komunikat Urzędu Miejskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej o świadczeniu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej  na obszarze gminy Kalwaria Zebrzydowska

Poniżej przedstawiamy informację o świadczeniu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej  na obszarze gminy Kalwaria Zebrzydowska. Jednocześnie informujemy, iż 22 sierpnia 2017 r. ogłoszono postępowanie konkursowe o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na obszarze gmin Kalwaria Zebrzydowska, Stryszów, Lanckorona i Brzeźnica, po 1 października 2017 r.


Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty, Kierownik  SP ZOZ Grzegorz Pasternak, pracownicy Urzędu Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej monitorowali sprawy związane ze zmianami w służbie zdrowia będącymi konsekwencją wejścia w życie ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w konsekwencji czego z dniem 30 września 2017 wygasa umowa zawarta pomiędzy SP ZOZ a Małopolskim Oddziałem NFZ.


Skierowane zostały pisma do Ministra Zdrowia – Konstantego Radziwiłła, Wojewody Małopolskiego – Piotra Ćwika, Wicemarszałka Województwa Małopolskiego – Wojciecha Kozaka, Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego – Jacka Kowalczyka i Dyrektora Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia – Elżbiety Fryźlewicz-Charapisińskiej z prośbą o podjęcie działań mających na celu umożliwienie kontynuowania udzielania świadczeń medycznych opieki zdrowotnej w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, po 1 października 2017 r.


W pismach podkreślono znaczenie Kalwarii Zebrzydowskiej podając iż, z dyżurów nocnych oraz w dni świąteczne korzystają mieszkańcy nie tylko gminy Kalwaria Zebrzydowska, ale też sąsiednich gmin – Lanckorony, Stryszowa, Brzeźnicy, a liczba mieszkańców tych gmin wynosi 43.211 osób.


Podkreślono też wzrastającą liczbę udzielanych świadczeń medycznych w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Argumentowano również iż Kalwarię  Zebrzydowską odwiedza w ciągu roku 1 mln 500 tys. osób, a na terenie samej tylko gminy  Kalwaria Zebrzydowska działa ponad 1.200 zakładów rzemieślniczych generujących potencjalne zagrożenia.


Burmistrz Miasta prowadził dialog i rozmowy ze wspomnianymi instytucjami, argumentując również iż  rolą samorządu jest konieczność stałego monitorowania usług medycznych na terenie gminy, ze zwróceniem szczególnej uwagi na ich dostępność dla mieszkańców w tym zapewnienia całodobowego dostępu do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej dla mieszkańców.


Ponadto Kierownik SP ZOZ w Kalwarii Zebrzydowskiej Grzegorz Pasternak  skierował wystąpienie do Małopolskiego NFZ  w zakresie kontraktowania usług,  kierownik podjął też rozmowy z ZOZ Wadowice w celu zawiązania ewentualnej współpracy.


Burmistrz Miasta Kalwaria Zebrzydowska Augustyn Ormanty prowadził ponadto dialog z panią Elżbieta Sołtys z Wydziału Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ w Krakowie, uzyskał odpowiedź iż  nie będzie zagrożenia w kontekście likwidacji i funkcjonowania dotychczasowego stanu. Dyżury będą nadal utrzymane jak dotychczas, obsługa dyżurów i będzie wykonywana.


22 sierpnia 2017 r. ogłoszono postępowanie konkursowe w sprawie zawarcia umowy o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na obszarze gmin Kalwaria Zebrzydowska, Stryszów, Lanckorona i Brzeźnica.

Do wspomnianego konkursu przystąpi SP ZOZ Kalwaria Zebrzydowska.

Dane statystyczne:
Mieszkańcy gmin korzystający w nocy oraz w dni świąteczne z pomocy  medycznej udzielanej przez specjalistów w SPZOZ w Kalwarii Zebrzydowskiej
Świadczenia medyczne w zakresie nocnej świątecznej opieki zdrowotnej udzielane są przede wszystkim dla mieszkańców Miasta i Gminy Kalwaria Zebrzydowska oraz gmin Lanckorona, Stryszów i Brzeźnica.
Łączna liczba mieszkańców objętych pomocą
Liczba mieszkańców tych gmin wynosi 43.211 osób.
Statystycznie porady udzielane przez lekarz chorym podczas nocnych  dyżurów i w dni wolne od pracy?
W okresie ostatnich lat odnotowuje się systematyczny wzrost liczby udzielanych świadczeń medycznych w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, w szczególności w :
- 2013 r. udzielono 7315 porad,
- 2014 r. – 8623 porady,
- 2015 r. – 8825 porad,
- 2016 r. 9227 porad (średnio 25 porad dziennie),
- 2017 r. do dnia 31.07.2017 r. udzielono 5519 porad (średnio 29 porad dziennie).

Miesiące : lipiec 2017 r. 692 porady
czerwiec 2017 r. 733 porady
maj 2017 r. 737 porad
kwiecień 2017 r.  751 porad
marzec 2017 r.  759 porad
luty 2017 r. 668 porad
styczeń 2017 r. 1179 porad
grudzień 2016 r. 984 porady
listopad 2016 r. 726 porad
październik 2016 r. 783 porady
wrzesień 2016 r. 674 porady
sierpień 2016 r. 571 porad
Porady udzielane podczas uroczystości odbywających się w Sanktuarium Kalwaryjskim  

Okres Wielkiego Tygodnia  2017 r. udzielono 257 porad lekarskich.
Odpust  Wniebowzięcia NMP 2017 r. udzielono 114 porad lekarskich

 

 

 

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

xpek, 24.08.2017 15:18

chcesz ludzi z grypą posyłać do psychiatryka????? dlaczego miasto ma zabierać pieniądze np z remontów dróg skoro na służbę zdrowia powinien pieniądze przeznaczać Narodowy Fundusz Zdrowia -to tam lądują nasze składki na ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe ci ydioci z pisogrodu jak zwykle coś nakombinowali ,dla mnie to zwykły antypolski rząd

SP9TCU, 24.08.2017 14:49

Witam Czyli głos decydujący bedzie miało miasto w przypadku Andrychowa Pan Burmisztrz Z tego widać że szpital raczej nie jest zainteresowany tą sprawą ,czyli de fakto a by była opieka musi dołozyć się miasto nie wiem dokładnie ile ale się dowiem według mnie przedział 1000 do 2000 zł dziennie ( wkrótce się dowiem ) na miesiąc przedział 30 000 do 60 000 zł na rok 300 do 600 tysięcy jest to duża suma i czy bedzie stać na to pan Andrychów Uważam że obowiązkiem władzy jest zapewnienie opieki zdrowotnej dla mieszkańców w tym przypadku dla Andrychowa Co dalej nie wiem muszę się dowiedzieć ile dziennie daje fundusz na dyżury bo to teraz jest najważniejsze A to co robi pis to już brak słów

Ca-ro, 24.08.2017 13:28

Mądrala Pisowska ma lekarza na każde zawołanie kolejki do specjalistów są po to aby prywatne gabinety miały pacjentów