reklama
reklama

Smog znowu groźny. Pierwsze przekroczenia

Wiadomości, 25.09.2017 09:43, (red)
W regonie powoli zaczyna się sezon grzewczy i wyniki pomiarów zanieczyszczeń powietrza od razu idą w górę.
Smog znowu groźny. Pierwsze przekroczenia

To dowód na to, że to nie głównie samochody odpowiadają za zanieczyszczenie powietrza, jak sądzą niektórzy. Smog to przede wszystkim efekt spalania węgla i materiałów węglopodobnych w piecach.

 

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego powrócił też smog. Statystyki dotyczące ilości szkodliwych substancji w powietrzu idą coraz bardziej w górę. Widać to na wykresach ze stacji badającej jakość powietrza, która znajduje się na wadowickim rynku.

 

W miniony weekend lekko przekroczony został poziom dopuszczalny pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. A to dopiero początek sezonu grzewczego.

 

ZOBACZ: wyniki pomiarów ze stacji na wadowickim rynku

 

W Polsce normy dla pyłów drobnych PM10 są ustalone na trzech poziomach:

Poziom dopuszczalny 50µg/m3 (stężenie średniodobowe), mówi o tym, że jakość powietrza nie jest dobra ale nie wywołuje ciężkich skutków dla ludzkiego zdrowia.

 

Poziom ostrzegania200 µg/m3 (stężenie średniodobowe), oznacza, że jest źle i trzeba ograniczyć aktywność na powietrzu, bo norma przekroczona jest czterokrotnie.

 

Poziom alarmowy - 300 µg/m3 (stężenie średniodobowe), oznacza że jest bardzo źle, norma przekroczona jest sześciokrotnie i należy bezwzględnie ograniczyć przebywanie na powietrzu, a najlepiej zostać w domu, szczególnie dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze oraz osoby z chorobami układu oddechowego, krwionośnego i alergicy.

 

Dodajmy, że od kilku miesięcy w Małopolsce obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa. Podobna zaczęła obowiązywać 1 września również na Śląsku.

 
Zgodnie z tymi przepisami w piecach nie można stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 proc. Nowo instalowane kotły i kominki muszą spełniać wymagania ekoprojektu, zgodnie z którymi kocioł – zwłaszcza podczas pracy na niepełnej mocy – nie może emitować więcej niż 40 mg/m³ pyłów. Wprowadzono kilkuletnie okresy przejściowe na wymianę starych kotłów na nowe.

 

 

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

stachu50, 27.09.2017 16:22

Komentarz usunięty przez autora.