reklama
reklama

Pracownik tymczasowy - jaki jest limit długości zatrudnienia?

Wiadomości, 17.09.2020 10:22, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Pracownik tymczasowy - jaki jest limit długości zatrudnienia?


Regulacje, dotyczące zatrudniania pracowników tymczasowych oraz o działalności agencji pracy tymczasowej zawarte są w Ustawie z dnia 09 lipca 2003 roku o zatrudnianiu pracowników tymczasowych z pozn. zm.

Pod koniec 2018 roku wprowadzono szereg zmian ustawowych, które zmieniły dotychczasowe przepisy głównie w zakresie limitowania okresu pracy, które świadczyć może pracownik tymczasowy u danego pracodawcy. Co one w istocie oznaczają?

Kim jest pracownik tymczasowy?

Poprzez pracownika tymczasowego zgodnie ze wspomnianą Ustawą rozumie się pracownika, który jest zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej do wykonywania pracy przez określony okres czasu u innego pracodawcy. Jest to, inaczej mówiąc pracownik, którą jedna firma (agencja pracy tymczasowej) "wypożycza" w pewnym sensie drugiej firmie (pracodawcy - użytkownika) do wykonywania określonych zadań.

Faktycznym pracodawcą pracownika tymczasowego jest agencja pracy tymczasowej, która musi być zarejestrowana po spełnieniu określonych wymagalnych prawem formalności i otrzymać status Agencji pracy tymczasowej wpisanej do Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Prowizję za pracownika płaci agencji firma "wynajmująca", nie dany pracownik.

Kto poszukuje pracowników tymczasowych?

Pracowników tymczasowych poszukują firmy do wykonywania prac sezonowych, na zastępstwo (gdy faktyczny pracownik z powodu różnych przyczyn) przez długi lecz określony czas nie będzie mógł wykonywać zadań lub wówczas, gdy terminowe wykonanie zadań przez zatrudnione w firmie osoby nie jest możliwe.

Prace muszą mieć sezonowy, okresowy lub doraźny charakter.

Nieprawidłowości przy zatrudnianiu pracowników sezonowych

Niektórzy pracodawcy - użytkownicy zatrudniali stale pracowników tymczasowych przez długie okresy czasu, nawet kilka lat, wykorzystując trudną sytuację na rynku pracy (bezrobocie). Tym samym, zamiast zatrudnić osobę u siebie na stałe i ponosić koszty jej ubezpieczeń, płacili niskie wynagrodzenie, unikając tym samym pozostałych opłat. Była to sytuacja ze wszech miar niekorzystna dla samego pracownika tymczasowego, który de facto wykonywał obowiązki pracownika stałego, a jednocześnie posiadając ciągle status pracownika tymczasowego. Dla osoby w ten sposób zatrudnionej oznaczało to znaczne ograniczenia, np. w uzyskaniu kredytu w banku lub realizacji innych potrzeb życiowych (prawo do urlopu, brak wielu innych uprawnień).

Zmiany w Ustawie o pracy tymczasowej - limit zatrudnienia

Pod koniec 2018 roku wprowadzono ustawowy limit zatrudniania pracownika tymczasowego u pracodawcy-wykonawcy do okresu nie dłuższego niż 18 miesięcy na przestrzeni 36 miesięcy, czyli dana osoba nie mogła pracować u jednego pracodawcy - wykonawcy dłużej niż 1.5 roku w ciągu 3 lat. Nawet zmiana agencji pracy tymczasowej nie pozwala pracodawcy-wykonawcy na zatrudnianie tej samej osoby ponownie w tym okresie.

Zmiany te miały na celu sprowokować pracodawców-wykonawców do zatrudnienia danej osoby na stałe, zamiast przedłużać w nieskończoność jej zatrudnianie w charakterze pracownika tymczasowego oraz zabezpieczyć przed wyzyskiem pracowniczym.

Pracowników tymczasowych pomogą Ci znaleźć specjaliści z https://atlaswork.pl/

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy