reklama
reklama

Leasing samochodu na firmę - czy warto?

Wiadomości, 11.06.2021 10:22,
Zastanawiasz się, dlaczego brać auto w leasing? Jeśli prowadzisz firmę, odpowiedź jest prosta. Decydując się na leasing operacyjny, możesz wliczyć raty w koszty prowadzenia działania gospodarczej, a tym samym zapłacisz niższy podatek. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, podpisując umowę!
Leasing samochodu na firmę - czy warto?

Z proponowanej formy finansowania korzystają zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i jednoosobowe działalności. Leasing umożliwia nabycie pojazdu na atrakcyjnych zasadach. Niekiedy można zaciągnąć takie zobowiązanie już od pierwszego dnia prowadzenia firmy. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ: https://www.firmowakasa.pl/leasing/

Na czym polega leasing samochodu?

Zastanawiasz się, na czym dokładnie polega leasing samochodowy? Wspomniane zobowiązanie celowe łączy w sobie cechy dzierżawy i kredytu. W tym przypadku przedsiębiorca (lub konsument) wybiera auto u dealera albo innego dostawcy. Następnie wskazuje pojazd firmie leasingowej, która nabywa go od sprzedawcy, a później oddaje w leasing. Leasingobiorca może korzystać z samochodu bez ograniczeń, choć formalnym właścicielem jest firma leasingowa. Po zakończeniu umowy klient ma prawo wykupić auto, ale nie musi korzystać z takiego rozwiązania.

Wielu klientów decyduje się na leasing samochodu z wykupem. Najpierw leasingobiorca spłaca w ratach wartość auta, a następnie go wykupuje. Często kwota jest symboliczna. W leasing można wziąć nie tylko samochód osobowy, lecz także ciężarowy lub dostawczy. Decydując się na takie rozwiązanie, weź pod uwagę nie tylko comiesięczne raty, lecz także opłatę wstępną i końcową.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać leasing na samochód?

Szukasz podpowiedzi, czy zdecydować się na kredyt, czy leasing? Oba źródła finansowania mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Podejmując decyzję, weź pod uwagę kilka czynników. Porównaj koszty, okres trwania umowy i możliwość modyfikacji planu spłaty. Uwzględnij korzyści podatkowe i kwestie własności samochodu.

Do wniosku leasingowego należy dołączyć:

  • dane rejestrowe firmy,

  • dowód osobisty właściciela firmy, współwłaścicieli, członków zarządu i ewentualnie współmałżonków,

W uzasadnionych przypadkach przedsiębiorca powinien przedstawić PIT-36, CIT-8 lub rachunek zysków i strat. Niekiedy firma leasingowa wymaga również oświadczenia o uzyskiwanych przychodach i dochodach. We wniosku należy zawrzeć informacje o majątku i zobowiązaniach przedsiębiorstwa.

Jak wybrać ofertę leasingu?

Zanim wybierzesz firmę leasingową, porównaj przynajmniej kilka ofert. Zwróć uwagę nie tylko na warunki umowne, lecz także koszty dodatkowe. Zastanawiasz się, jak wybrać najlepszą firmę leasingową? Skorzystaj z naszych podpowiedzi! Analizując poszczególne oferty, zwróć uwagę na raty. Dopasuj je do kondycji finansowej firmy, by uniknąć spirali zadłużenia. Upewnij się, że jesteś w stanie spłacić zobowiązanie we wskazanym terminie.

Sprawdź, czy leasingodawca oferuje promocje na określone modele pojazdów. Być może uda Ci się trochę zaoszczędzić. Niektóre firmy leasingowe proponują nie tylko ciekawe promocje, lecz także atrakcyjne rabaty w ratach. Zanim podpiszesz umowę, dokładnie ją przeczytaj, zwłaszcza to, co jest zapisane małym druczkiem. Zwróć uwagę na ewentualne koszty dodatkowe, takie jak kary umowne, opłaty serwisowe i naprawy. Zapytaj, czy leasingodawca przewiduje limit przejechanych kilometrów w skali miesiąca, roku lub czasu trwania umowy. Dowiedz się, czy możesz wcześniej rozwiązać umowę.

Sprawdź, ile musisz zapłacić za ubezpieczenie auta. Zapytaj też, w jaki sposób firma leasingowa rozlicza szkodę całkowitą samochodu. Coraz częściej możesz liczyć na atrakcyjny pakiet dodatkowych usług, w tym auto zastępcze w razie awarii, darmowe serwisowanie i przeglądy, kartę paliwową, a także sezonową wymianę opon.

Czy leasing samochodu się opłaca?

Jeśli planujesz rozbudowę firmowej floty aut, rozważ ofertę firm leasingowych. Większość formalności weźmie na siebie leasingodawca. W trakcie trwania umowy możesz liczyć na obsługę floty i profesjonalną opiekę centrum technicznego. Zazwyczaj nie musisz już myśleć o przeglądach, naprawach, czy wymianie opon.

Coraz większą popularności cieszy się też leasing konsumencki, skierowany do osób, które nie prowadzą działalności. Pod wieloma względami może przypominać klasyczny leasing dla firm. Wiąże się z mniejszą liczbą formalności niż w przypadku kredytu samochodowego.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zastanów się, czy interesuje Cię leasing finansowy, czy operacyjny. Jeśli wybierzesz pierwsze rozwiązanie, przedmiot umowy zostanie dopisany do Twojego majątku. W tym przypadku to Ty dokonujesz odpisów amortyzacyjnych, a po opłaceniu ostatniej raty stajesz się właścicielem samochodu, chyba że umowa tego nie przewiduje. Wspomniane rozwiązanie przypomina pod pewnymi względami sprzedaż auta na raty. Pozwala wrzucić niemal wszystkie wydatki związane z leasingiem w koszty uzyskania przychodu. Chodzi tutaj przede wszystkim o raty leasingowe, opłatę początkową, przegląd auta, czy wydatki na paliwo.

Możesz też zdecydować się na leasing operacyjny. W tym przypadku auto należy do firmy leasingowej, która dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Takie rozwiązanie przypomina z kolei dzierżawę lub wynajem pojazdu. Nie wpływa na wzrost lub spadek zniżek przy zakupie ubezpieczenia. Leasingobiorca może zaliczyć tylko część odsetkową rat do kosztów uzyskania przychodu.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy