Kolejne wozy strażackie trafią do ochotników

, Wiadomości, 11.01.2017 19:40, PG
Zobaczcie jakie gminy dostaną nowe wozy strażackie.
Kolejne wozy strażackie trafią do ochotników

Ochotnicy z Zagórnika niedawno otrzymali nowy wóz  strażacki tzw. wóz ratowniczo – gaśniczy za ponad 450 tys. zł.

 

Teraz czas na kolejne miejscowości. W środę (11.01.) w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie odbyło się spotkanie, na którym poszczególne gminy podpisały umowy w sprawie otrzymania środków na zakup samochodów strażackim w ramach projektu „Bezpieczna Małopolska – samochody strażackie”.

Łącznie Urząd Marszłkowski przekazuje 23 mln zł w tym unijne dotacje. Resztę mają dołożyć same gminy.

Dzięki temu 34 Ochotnicze Straże Pożarne z całej Małopolski otrzymają nowoczesne samochody i detektory gazowe. Z naszego regionu wozy strażackie otrzymają:

- OSP Sułkowice – Łęg

- OSP Wieprz

- OSP Zator

- OSP Kęty

- OSP Zembrzyce


Każdy z samochodów jest przystosowany do akcji ratowniczych – mogą jednorazowo przewieźć ok. 3 ton wody lub 300 litrów środka pianotwórczego do gaszenia pożarów, są również wyposażone w najpotrzebniejszy sprzęt, czyli m.in. autopompy, ledowe maszty oświetleniowe, wyciągarki o sile 8 ton, a także zestaw do łączności radiowej. Dzięki napędowi 4x4 strażacy będą też mogli nieść pomoc w trudniejszym terenie. Warto podkreślić, że samochody są też przyjazne dla środowiska – wszystkie wyposażono bowiem w silniki spełniające wyśrubowane normy czystości spalin EURO VI. W kabinie osobowej zmieści się 6 strażaków. – czytamy na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego.

 

 

To nie wszystko – każda z OSP otrzyma też detektory, które pozwalają na wykrycie kilku rodzajów gazów. Pomoże to strażakom-ochotnikom szczególnie w czasie niebezpiecznych akcji, w których istnieje niebezpieczeństwo np. zatrucia czadem lub wybuchu gazu.

 

Sprzęt trafi do strażaków w trzech turach. Pierwsze 11 wozów strażackich dotrze do gmin do początku czerwca 2017 roku, kolejne 12 – do połowy lipca. Ostatnie 11 samochodów  zostanie przekazane do połowy sierpnia.

 

 

 

 

 

foto: Biuro Prasowe UMWM

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

specnarz, 12.01.2017 05:53

Najważniejsze jest to, że te pojazdy trafia również w nasze okolice.

rzeszutek, 12.01.2017 00:52

"Kolejne WOZY strażackie trafią do ochotników. [...] Zobaczcie jakie gminy dostaną nowe WOZY strażackie. [...] Ochotnicy z Zagórnika nie dawno otrzymali nowy WÓZ strażacki tzw. WÓZ ratowniczo – gaśniczy za ponad 450 tys. zł. [...] Z naszego regionu WOZY strażackie otrzymają:"Co to za słownictwo?! Wóz to jest... ale drabiniasty na siano a w straży pożarnej są samochody albo pojazdy, ewentualnie auta! A ponadto - ile razy można powtarzać słowo "wóz"?W języku polskim jest cała masa synonimów czyli wyrazów bliskoznacznych! Proszę je wykorzystywać a nie klepać na okrągło jedno i to samo! Jak to wygląda?! "Ochotnicy z Zagórnika nie dawno otrzymali..." Chyba powinno być "niedawno" pisane łącznie? "Każdy z samochodów jest przystosowany do akcji ratowniczych – mogą jednorazowo przewieźć ok. 3 ton wody lub 300 litrów środka pianotwórczego do gaszenia pożarów [...]" Eeee, to nieprawda!!! Powinno być: ... 3 tony wody ORAZ (a nie "lub") 300 litrów środka pianotwórczego. "Pomoże to strażakom-ochotnikom szczególnie w czasie niebezpiecznych akcji, w których istnieje niebezpieczeństwo np. zatrucia czadem lub wybuchu gazu." Skoro te akcji są niebezpieczne to logiczne, że istnieje niebezpieczeństwo, nieprawdaż?