Żłobek, parkingi, rozbudowa monitoringu... Mieszkańcy wskazali najważniejsze sprawy do załatwienia

Andrychów, Polityka, Wiadomości, 26.09.2017 14:15, (red)
Żłobek, nowe parkingi, rozbudowa monitoringu, sprawy drogowe – to propozycje mieszkańców gminy Andrychów na co władze gminy powinny wydawać pieniądze. Zobaczcie szczegóły.
Żłobek, parkingi, rozbudowa monitoringu... Mieszkańcy wskazali najważniejsze sprawy do załatwienia

W magistracie w Andrychowie ruszają prace nad budżetem gminy na 2018 rok. Teoretycznie każdy mieszkaniec mógł do 25 września zgłosić propozycję inwestycji czy zadania do wykonania. Niewiele osób wiedziało o takiej możliwości.
 
W Andrychowie wnioski, w imieniu mieszkańców, przyjmowało stowarzyszenie "Teraz Andrychów". Wkrótce członkowie stowarzyszenia złożą te wnioski w Urzędzie Miejskim.

Co dalej? Teraz od skuteczności radnych zależy czy propozycje uwzględnione zostaną w wydatkach przyszłorocznego budżetu gminy.

Co dla mieszkańców jest najważniejsze? Stowarzyszenie "Teraz Andrychów” przesłało nam listę 39 propozycji zgłoszonych przez mieszkańców. Zobaczcie.

 

Wnioski do Budżetu na 2018 rok złożone przez mieszkańców do Stowarzyszenia "Teraz Andrychów" (pisownia oryginalna)


1)
Zgłaszam się do Państwa z propozycją do budżetu na rok 2018. Moją propozycją jest założenie kamer monitoringu miejskiego przy bloku Lenartowicza 18. Miejsce to staje się coraz niebezpieczniejsze. Dochodzi do uszkodzeń samochodów, libacji alkoholowych. W tej sprawie pisałam w lipcu tego roku do Burmistrza i Spółdzielni Mieszkaniowej. Pan Burmistrz przekazał moje podanie Straży Miejskiej, ta z kolei odpisała mi, że nie mają już w tym roku środków na sfinansowanie kamer, i wezmą pod uwagę moje podanie przy tworzeniu budżetu na 2018 rok. Natomiast Spółdzielnia odpisała, że jeśli chcemy kamerę, to mieszkańcy bloku będą musieli ją sfinansować. Ponadto poinformowali mnie, że złożyli podanie do Burmistrza o założenie kamer.
W załączniku przesyłam podanie, które złożyłam na Dzienniku Podawczym w Urzędzie Miasta. W podaniu tym opisana jest bliżej nasza sytuacja.
Mam nadzieję, że pomyślną Państwo o nas przy składaniu propozycji do budżetu za 2018 rok.
Z wyrazami szacunku,


2)
Żłobek!
W gminie Andrychów nie ma żadnego żłobka przyjmujacego dzieci od 20 tygodnia.  Wstyd.
W tak dużej gminie kobiety z dziećmi muszą rezygnować z pracy bądź pracować tylko po to by opłacić opiekunkę.

Dziwię się że do tej pory nie znalazły się na to środki,  zwłaszcza że od państwa można uzyskać dofinansowanie w ramach akcji 'Maluch'.

Niestety burmistrz Andrychowa woli wydawać kupę kasy na koncerty zamiast poprawić jakość życia mieszkańców.

3)
Proszę o zgłoszenie do budżetu na 2018r.:
wykonanie odwodnienia ulicy Słonecznej w Andrychowie wg standardów przewidzianych dla dróg gminnych
Dziękuje i proszę o odpowiedź co udało się załatwić,


4)
Zarówno ja, jak i wiele znanych mi osób uważamy, że w Andrychowie brakuje wsparcia dla matek chcących wrócić do pracy.Ostatnio głośno było na temat projektu „Małopolska Niania”, który w Andrychowie nie został nawet „wzięty pod lupę” (w gminach sąsiadujących program został wdrożony). Koszt zatrudnienia opieki do dziecka kształtuje się na poziomie 1200 – 1500 zł miesięcznie. W wielu domach pojawia się proste pytanie ile mama musi zarabiać by opłacalny był jej powrót do aktywności zawodowej. Logicznym jest, że dla gminy taki powrót jest korzystny z punktu widzenia ekonomicznego, ale czy dla rodziny a przede wszystkim dziecka także Oczekujemy wsparcia (podpowiedziałam już wcześniej, że środki można pozyskać z zewnątrz), które zapewni nam powrót do obowiązków zawodowych bez wyrzeczeń i wyrzutów sumienia. Dzięki któremu nasz powrót do pracy stanie się korzystny dla wszystkich stron: mam, opiekunek oraz gminy. Ogólnodostępne dane demograficzne pokazują wyraźnie, że w gminie Andrychów wskaźnik przyrostu naturalnego jest dużo wyższy niż w województwie małopolskim oraz w całym kraju. Tak więc Panie Burmistrzu my się postarałyśmy – teraz Pańska kolej !

5)
Pragnę napisać dwie propozycje na co można wydać pieniądze z budżetu gminy. Otóż nie tylko ja, jako młoda mama ale też inne moje koleżanki zauważyły, że w Andrychowie brakuje wsparcia dla rodzin. Matka chcąca wrócić do pracy po roku macierzyńskiego nie ma takiej możliwości, ponieważ nie ma co zrobić z dzieckiem. W gminie Andrychów nie ma żadnego państwowego ani prywatnego żłobka (nie chodzi o klub malucha). Najbliższy znajduje się w Bulowicach, ale jest to gmina Kęty. Brak jakiegokolwiek dofinansowania zmusza matkę do pozostania w domu (koszt miesięczny z wyżywieniem 700zł). W sytuacji kiedy chciałaby zatrudnić nianię (koszt najniższa krajowa) również jest to nieopłacalne. Myślę, że gdyby zrobiono podobny jak w Kętach projekt dofinansowania dla rodzin zatrudniających nianie ( "Małopolska niania") lub powstały by chociaż dwa żłobki,  byłoby to ogromne wsparcie dla młodych . Bardzo proszę o uwzględnienie tych propozycji przy rozporządzeniu planu w budżecie (na dotacje) na rok 2018, które mogą wspierać młode rodziny.

6)
W Andrychowie brakuje wsparcia dla rodzin. Matka chcąca wrócić do pracy po roku macierzyńskiego nie ma takiej możliwości, ponieważ nie ma co zrobić z dzieckiem. W gminie Andrychów nie ma żadnego państwowego ani prywatnego żłobka (nie klubu malucha). Najbliższy znajduje się w Bulowicach, ale jest to gmina Kęty. Brak jakiegokolwiek dofinansowania zmusza matkę do pozostania w domu (koszt miesięczny z wyżywieniem 700zł). W sytuacji kiedy chciałaby zatrudnić nianię (koszt najniższa krajowa) również jest to nieopłacalne. Kolejny brak dofinansowania. Bardzo proszę o uwzględnienie tego jak i innych możliwości dotacji w budżecie na rok 2018.

7)
W Andrychowie brakuje wsparcia dla rodzin. Matka chcąca wrócić do pracy po roku macierzyńskiego nie ma takiej możliwości, ponieważ nie ma co zrobić z dzieckiem. W gminie Andrychów nie ma żadnego państwowego ani prywatnego żłobka (nie klubu malucha). Najbliższy znajduje się w Bulowicach, ale jest to gmina Kęty. Brak jakiegokolwiek dofinansowania zmusza matkę do pozostania w domu (koszt miesięczny z wyżywieniem 700zł). W sytuacji kiedy chciałaby zatrudnić nianię (koszt najniższa krajowa) również jest to nieopłacalne. Kolejny brak dofinansowania. Bardzo proszę o uwzględnienie tego jak i innych możliwości  dotacjiw budżecie na rok 2018.

8)
Zgodnie z informacją, że każdy może zgłosić swoje propozycje wydawania budżetu miasta na 2018 rok... Również ja chciałam zgłosić swoją propozycję. Uważam że w Andrychowie najbardziej brakuje żłobka!! I nie jest to moja myśl jakoś matki dwójkom  maluchów, ale również jako pedagoga. Mamy, które chcą wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim nie mają tej możliwości, muszą szukać niani która w praktyce zabiera cała ich pensje dlatego finalnie decydują się na pozostanie z dzieckiem w domu... Żłobek dałby możliwość tym mamom a dodatkowo powstałyby nowe miejsca pracy

9)
W Andrychowie brakuje wsparcia dla rodzin. Matka chcąca wrócić do pracy po roku macierzyńskiego nie ma takiej możliwości, ponieważ nie ma co zrobić z dzieckiem. W gminie Andrychów nie ma żadnego państwowego ani prywatnego żłobka (nie klubu malucha). Najbliższy znajduje się w Bulowicach, ale jest to gmina Kęty. Brak jakiegokolwiek dofinansowania zmusza matkę do pozostania w domu (koszt miesięczny z wyżywieniem 700zł). W sytuacji kiedy chciałaby zatrudnić nianię (koszt najniższa krajowa) również jest to nieopłacalne. Kolejny brak dofinansowania. Bardzo proszę o uwzględnienie tego jak i innych możliwości  dotacji w budżecie na rok 2018.


10)

Mieszkam z Mężem i dwójką dzieci w Sułkowicach Środkowych na ul. Wspólna.
Odkąd jest u nas nowy asfalt, od ul. Nawieśnickiej aż do Racławickiej , kierowcy zwłaszcza Ci młodzi, a jakże motocykliści z drogi robią sobie tor wyścigowy .Ja jako młoda matka, nie mam możliwości wyjścia nawet na spacer z dziećmi (2 l. i 7 l.), bo aż strach wyjść na drogę. Pomijając fakt, pójścia do sklepu na zakupy, gdzie jest ostry zakręt, a na nim nieużytkowany stary spichlerz-stodoła.
Ja rozumiem , że inwestycja na nowy asfalt ,była spora, więc nie proszę o wiele. Domyślam się, że koszt chodników byłby spory, ale czy mogliby Państwo rozważyć chociaż opcję np. progów zwalniających, lub wystawienia znaków z ograniczeniem prędkości?
Chodzi tylko o bezpieczeństwo naszych dzieci, jak i reszty rodziców z naszej wsi.
Nie proszę o wiele, zwłaszcza że nasza wioska rzadko jest brana pod uwagę.
Bardzo proszę o rozważnie mojej prośby.
Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie.


11)
Bardzo proszę o zgłoszenie do wydatków w przyszłym roku, modernizacji budynku Szkoły Podstawowej nr 5 w Andrychowie. Dokładnie chodzi o ocieplenie, parking, oświetlenie, te sprawy podobno miały być już załatwione jakiś czas temu. Proszę również o zapytanie kiedy zostaną przelane środki , przekazane z Ministerstwa do Gminy na dostosowanie pomieszczeń dla najmłodszych uczniów Szkoły nr 5.

12)
W imieniu mieszkańców ulicy Garncarskiej zwracamy się z prośbą o naprawę chodnika oraz parkingu na naszym osiedlu. Wielu ludzi przechodzi tym chodnikiem (w pobliżu szkoły, przedszkola, ośrodek zdrowia,basen i stadion) a chodni jest "torem przeszkód" dziury, wyboje, braki płyt. Osoby przechodzące  narażone są na niebezpieczeństwo. Jeżeli chodzi o parking, sam wjazd na niego niszczy zawieszenie w samochodach, ponieważ  nie jest połączony z nawierzchnią ulicy..
Mieszkańcy ulicy Garncarskiej.

13)
W Andrychowie brakuje wsparcia dla rodzin. Matka chcąca wrócić do pracy po roku macierzyńskiego nie ma takiej możliwości, ponieważ nie ma co zrobić z dzieckiem. W gminie Andrychów nie ma żadnego państwowego ani prywatnego żłobka (nie klubu malucha). Najbliższy znajduje się w Bulowicach, ale jest to gmina Kęty. Brak jakiegokolwiek dofinansowania zmusza matkę do pozostania w domu (koszt miesięczny z wyżywieniem 700zł). W sytuacji kiedy chciałaby zatrudnić nianię (koszt najniższa krajowa) również jest to nieopłacalne. Kolejny brak dofinansowania. Bardzo proszę o uwzględnienie tego jak i innych możliwości  dotacji w budżecie na rok 2018.


14)
Prosimy aby w końcu powstał nowy asfalt na ulicy Wiejskiej,a nie łatanie dziur co roku oraz chodnik dla bezpieczeństwa dzieci ,które uczęszczają do szkoły .

15)
To tak dwie rzeczy. Po pierwsze wszyscy piłkarze Halniaka Targanice prosili, by o Orlika w Targanicach, bo mamy największą ilość zgłoszonych zawodników do różnych, rozgrywkę a orlika nie ma przydał by się. A i z innej beczki to na jaworowej w Targanicach dobrze by było z 10 ton żwiru na zasypanie dziur do dojazdu do mieszkań, sami sobie te dziury uzupełniamy, bo nasz wójt juz trzy lata nam drogę remontuje i cos nie może skończyć a proszenie sie wieczne juz jest nudne.

16)
Może wreszcie uruchomicie światła na pasach w Sułkowicach i przejścia na ul .beskidzkiej dla dzieci bo nie mają gdzie przechodzić bo pasy zostały zlikwidowane. czy potrzeba następnych tragedii żeby się obudzić.

17)
Proszę o chodnik przy ul.Brzezinskiej tu dzieci na pewno nie są bezpieczni i jakiś plac zabaw dla dzieci w Targanicach

18)
Dołączam sie do postu Pani Ani ,chodnik koniecznie do samej pętli  autobusowej w Brzezince i remont barierek wokół  pętli.

19)
ja proszę o asfalt i chodnik do końca Bolęciny bo łatanie dziur nic nie daje.

20)
Bardzo proszę o zamontowaniu progów zwalniających na ul. Ks .St. Sikory w Sułkowicach Bolęcinie.

21)
Progi zwalniające przy szkole w Targanicach.

22)
Porządny duży parking dla mieszkańców ul.27Stycznia.!!

23)
Progi zwalniające przy szkole nr 5 w Andrychowie.

24)
Parking na osiedlu przy ul. Włókniarzy obok bloków.

25)
Może sylwestra w końcu?

26)
Ścieżki rowerowe? Były obiecane i co? Nie ma co się łudzić. Przejście dla pieszych w Sułkowicach na Beskidzkiej? Zapomnijmy, mają gdzieś bezpieczeństwo dzieci (i dorosłych) Chodnik na Bolęcine i Rzyki.  O tym już w ogóle możemy zapomnieć.

27)
Proszę rozważyć montaż progów zwalniających na osiedlu Szafarze w Rzykach-ustawienie znaków strefa zamieszkania niestety się nie sprawdza

28)
A może by pan burmistrz w końcu pomyślał o przejściu dla pieszych w Sułkowicach na ul beskidzkiej bo te dzieci jak majom przejść przez jezdnie do szkoły i nikt sie tym nie interesuje paranoja.

29)
Chodnik w stronę Kocierza chociaż do pierwszego zakrętu na tak ruchliwej drodze to strach iść a co dopiero dzieci do szkoły posłać!!

30)
PROSZĘ O POMOC W USUNIĘCIU SZLABANU W SUŁKOWICACH BOLĘCINA KOŁO KOŚCIOŁA TRZY LATA JUŻ STOI JESTEŚMY JUŻ BEZ SIŁ NIKT NAM NIE POMAGA NASZE INTERWENCJE BEZ SKUTKU.

31)
przydałby się chodnik przy trasie Inwałd-Andrychów. Niestety spory kawałek tej trasy ma bardzo wąskie pobocze i zero chodnika. Dodatkowo ulica Wiejska także nie ma chodnika. Podpisy zbierane były kilka lat temu..

32)
Najlepiej było by zrobić asfalt do końca Bolęciny a nie gdzie się kończy chodnik bo łatanie dziur to nic nie daje i marnowanie pieniędzy w błoto a koszty napraw samochodów naszych mieszkańców Bolęciny są naprawdę nie małe przez to że droga jest dziurawa.

33)
Może wreszcie chodnik dla pieszych od parku miniatur do granicy z Chocznia żeby nasze dzieci mogły bezpiecznie chodzić do szkoły.

34)
Progi zwalniające ,przy sp5 ,gdzie małe dzieci przechodzą przez ulicę do szkoły.

35)
Może jakieś progi zwalniające na Dąbrowskiego i jakieś pasy dla pieszych przy boisku.

36)
Jestem takiego samego zdania chodniki by się bardzo przydały.

37)
Parking za 19 na 1-go Maja.

38)
Koniecznie ścieżki rowerowe.

39)
Prosimy o znak stop przed przejazdem kolejowym, na ulicy Beskidzkiej ,włączenie się do ruchu z drogi dojazdowej, jest praktycznie niemożliwe

 

 

źródło: stowarzyszenie "Teraz Andrychów"

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Janusz37, 09.10.2017 08:27

Parkingów rzecz jasna nie mogło zabraknąć na powyższej liście, to dzisiaj absolutna podstawa i wcale się nie dziwię, że jest na nie zapotrzebowanie ze strony mieszkańców. Cieszę się, że w rodzinnym Modlinie nie muszę się zmagać z podobnym problemem, bo miejsc między innymi na bezpiecznyparkingmodlin.pl wystarczy dla większości zainteresowanych.

Betty, 26.09.2017 21:16

Prosimy o progi zwalniające kolo przedszkola na Słowackiego

marcin1970, 26.09.2017 20:27

I tak to Tomasz Żak burmistrz od 7 lat dowie się że w Andrychowie potrzebny jest złobek??? Miejmy nadzieję że jakoś sobie z tą wiedzą poradzi podobnie jak z tym że z samorządowców pierwszy głośno i wyraźnie powiedział o tym znienawidzony przez zalkolandię Maciej Kobielus a teraz mówi równie nielubiane stowarzyszenie.