Karetka z lekarzem czy ratownikiem?

Region, Wadowice, Andrychów, Polityka, Wiadomości, 03.02.2018 15:50, WB/PG
To coraz większy problem, nie tylko w Andrychowie.
Karetka z lekarzem czy ratownikiem?

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Andrychowie jeden z radnych – Tadeusz Sarlej - zapytał burmistrza Tomasza Żaka czy wie coś na temat tego, że w karetce typu S w Andrychowie (karetka specjalistyczna, w obsadzie której jest lekarz) nie jeździ lekarz tylko ratownik medyczny.

Burmistrz stwierdził, że także słyszał o takim postępowaniu, ale to pytanie powinno być skierowane do obecnego na sali radnego, a zarazem kierownika Działu Pomocy Doraźnej i Transportu Sanitarnego Macieja Kobielusa. Radny jednak uchylił się od odpowiedzi twierdząc, że nie jest kompetentną osobą do udzielania takich informacji.- Z takim zapytaniem należy się zwrócić do dyrekcji szpitala - odpowiedział radny.

Zatem postanowiliśmy to sprawdzić u dyrektor ZZOZ w Wadowicach Beaty Szafraniec, która rzeczywiście potwierdziła, że miały miejsce takie przypadki. Sytuacje te były spowodowane chorobą lub inną formą nieobecności lekarza, ale nie wpłynęło to negatywnie na funkcjonowanie Zespołu Ratownictwa Medycznego karetki typu „S”. - Lepiej żeby karetka funkcjonowała z ratownikami, niż miałoby jej w ogóle nie być. Nie mam informacji aby z tego powodu życie ludzi było zagrożone – dodaje dyrektor Beata Szafraniec.

Przypomnijmy, że w Andrychowie całodobowy dyżur ma tylko jedna karetka, druga dyżuruje w niepełnym wymiarze - w godzinach 7-23. Obsługują głównie teren dwóch gmin: Andrychów i Wieprz.

Niestety, z informacji prasowych wiadomo, że nie jest to tylko problem Andrychowa. W ostatnich miesiącach powoli zmienia się model funkcjonowania ratownictwa medycznego w Polsce - coraz częściej karetki typu S (czyli z lekarzem) zmieniane są na karetki typu P (bez lekarza).

Jest to tańsze dla państwa rozwiązanie, a z drugiej strony zaczyna brakować lekarzy do pełnienia dyżurów w karetkach.Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Bobek, 04.02.2018 19:11

Jak dla mnie to można zlikwidować wszystkie karetki. Ratownicy i tak są przemęczeni robiąc po 400 h w miesiącu. Lekarzy po prostu nie ma chętnych i to nie ma nic wspólnego z pieniędzmi. Nie można nikogo zmusić do pracy. Społeczeństwo samo sobie to wymyśliło. To konsekwencja nowoczesności, postępu oraz wzrostu zasobności obywateli... Docieramy powoli do zgniłego zachodu...

xpek, 04.02.2018 10:11

taaaa lekarz - kilka miesięcy ciężkich studiów ratownik - kurs policealny

Keson, 04.02.2018 07:21

Po co wogóle karetka która jest parkowana w strazy pozarnj, lepiej wgóle żeby jej niebyło. Lekarz czy ratownik dla mnie to samo tylko jeden sobie zrobił tytuł a drugi nie. I tak leczą tak samo

nietakszybko, 03.02.2018 20:18

"klakierzy zakolandlii nawet nie widzą jak ośmieszają Żaka i pokazują go jako nieudacznika tymi swoimi atakami na andrychowian i "zawsze winni inni" 100 procent prawdy!

nietakszybko, 03.02.2018 20:18

W tym miejscu trzeba przypomnieć że burmistrz Andrychowa to do listopada 208 roku Tomasz Żak. Ten pan osmy rok bierze dobrą kasę według klakierów za zagraniczne delegacje i bywanie na imprezach. Problemy? Niech rozwiązują je inni.

rafi, 03.02.2018 19:08

[email protected] na odpowiedz...

MamSuperNewsa, 03.02.2018 19:05

[email protected]@[email protected]@ napisaliście szczerą prawdę.pozdro....

igor102, 03.02.2018 19:03

pytam bo klakierzy z magistratu twierdzą że burmistrz nazywa się Pisiory....

igor102, 03.02.2018 19:01

ktoś wie jak nazywa się burmistrz Andrychowa ??? -;)))

rafi, 03.02.2018 18:32

[email protected] tak fakty cie zabolaly,ze juz przeklinasz,brak ci argumentow,PO fakt karetke zabralo,dostali za to czerwona kartke,a teraz pytanie dlaczego PIS przez ponad dwa lata karetki nie przywrocil???malo tego teraz juz nawet PIS zabral lekarza z karetki typu "S",to za rządów Pisu lekarze w Andrychowie nie prowadza opieki calodobowej pomimo,ze maja gwarantowane 200zl za godzine!!!dlaczego Pisiory z Polakiem Szydlowa i Kubieniem na czele nic nie robia w tej sprawie,odpowiedz igorku dlaczego???

krisu78, 03.02.2018 18:07

klakierzy zakolandlii nawet nie widzą jak ośmieszają Żaka i pokazują go jako nieudacznika tymi swoimi atakami na andrychowian i "zawsze winni inni"

krisu78, 03.02.2018 18:06

Czy ŻAK za cos odpowiada w Andrychowie? To zaczyna być nie tyle straszne co nudne. Jak pensja i imprezy to Żak na tak ale za to jak odpowiedzialność to winni zawsze inni: opozycja, PiS, a nawet zarząd województwa z ludźmi z PO jak było przy tym BRAKU dotacji na autobusy.

igor102, 03.02.2018 18:05

Hej Zdziskowe trolle - Wasz pracodawca tak imprezował z Millerem i Sową z PO że ci zabrali gminie Andrychów karetkę....zapomnieliście fałszywe magistrackie gnoje ??? Warto byłoby odświeżyć pamięć...

rafi, 03.02.2018 17:42

Dokladnie na proste pytanie Kobielus nie umie odpowiedziec,najpierw skasowali jedna karetke a teraz nawet lekarza nie ma,Andrychow nie ma gwarantowanej opieki medycznej,Radny Kobielus umywa ręce,umie tylko krytykować,Pasel Polak nic nie robi,organuzuje tylko tajne spotkania pisowcow,a Wojewoda Malopolski z Pisu ma Andrychowian w dupie,takie sa fakty,czy sa juz dane jawne ile ludzi zmarlo z powodu późnego przyjazdu karetki w nocy do mieszkańców Gminy Andrychow,pora by wszyscy Radni wystosowali oficjalne pismo ponownie do Wojewody,oraz Premiera Morawieckiego,bo byla Premier Szydlo jak wpadla do Andrychowa to w ukryciu spotkala sie ze swoja bandą pisiorow na czele ktorych stoi krytykujacy swego czasu wszysko Kubien.pisiory obudzcie sie,Kobielusie nie mamy gwarantowanej opieki lekarze nie chca pracowac na dyzurach za 200zl na godzine,brak karetki a teraz juz nawet brak lekarza.a Ty udajesz debila jak zada Ci sie pytanie.pora zrezygnowac z mandatu Radnego i przeprosic wszystkich mieszkancow za swoje postepowanie,bo taczki to pojada ale pod Twoj blok...

abcabc, 03.02.2018 17:41

to prawda maciej kobielus pracuje w ZZOZ Wadowice i jest kierownikiem pogotowia

sportowiec, 03.02.2018 17:28

Może Pan M.K ze swoją świtą plebejuszy załatwi karetki i lekarzy "najmądrzejszy" ze wszystkich radnych ,wytłumaczy dlaczego PAZERNI lekarze i ratownicy nie chcą pracować ?

igor102, 03.02.2018 17:20

czy Mam Newsa mogłoby zapytać towarzysza Zdzisława gdy przypadkiem będzie w Andrychowie czy jest jakakolwiek rzecz za którą odpowiada ???

zandrychowa, 03.02.2018 16:49

Z tym problemem należy zwrócić się do kierownika pogotowia pana Macieja Kobielusa