Burmistrz podzielił gminę niezgodnie z prawem?

, Polityka, Wiadomości, 06.06.2018 11:10, PG

Gmina odwołała się od decyzji komisarza wyborczego.


Burmistrz podzielił gminę niezgodnie z prawem?

Komisarz wyborczy w Krakowie stwierdził, że kęcka Rada Gminy dokonała nieprawidłowego podziału gminy na okręgi wyborcze, ponieważ w okręgu nr 2 połączono część miasta – dzielnicę Stare Miasto – i sołectwo Nowa Wieś, co według komisarza jest niezgodne z prawem.

Komisarz twierdzi, że nie można tworzyć okręgów wyborczych składających się z jednostki pomocniczej gminy i części miasta. Uważa, że nie ma potrzeby łączenia miasta z sołectwem w okręgi wyborcze. Sołectwa z sołectwami powinny tworzyć okręgi a dzielnice z dzielnicami.

W wyniku zaistniałej sytuacji komisarz nakazał Radzie Gminy poprawić błąd i podjąć nową uchwałę. Kęty jednak tego nie zrobiły. Zatem komisarz wyborczy sam postanowił rozdzielić dzielnicę Stare Miasto i sołectwo Nowa Wieś i ustanowić 4 okręgi wyborcze (gmina ustanowiła 3).


Uchwała Rady Gminy w Kętach:Postanowienie Komisarza Wyborczego w Krakowie:


Radni podczas nadzwyczajnej sesji Rady Gminy przegłosowali odwołanie od postanowienia komisarza 17 głosami za, 2 przeciw i 2 wstrzymującymi się. Co ciekawe, uchwałę o okręgach wyborczych radni przegłosowali jednogłośnie. A tutaj, po interwencji komisarza, już nie byli tacy zgodni.

W gminie Kęty jest 9 jednostek pomocniczych - sołectwa: Bielany, Bulowice, Łęki, Malec, Nowa Wieś, Witkowice oraz dzielnice miasta: Stare Miasto, Nowe Miasto, Podlesie. Reasumując komisarzowi nie podobało się, że Rada połączyła w jeden okręg sołectwo Nowa Wieś i dzielnicę Stare Miasto tworząc w ten sposób trzy okręgi w całej gminie. Rada Gminy odwołała się od postanowienia komisarza argumentując to tym, że wcale nie łamią prawa a taki podział gminy sprawdza się u nich od wielu lat.

Jaka będzie odpowiedź na odwołanie? Będziemy informować.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

`, 06.06.2018 16:23

Zapewne piszesz o waszym nieRządzie PO i Bredzisławie i masz to na myśli ...... "Szczyt hipokryzji ekipy PO-PSL: w latach 2008 - 2015 nie wykonali aż 48 wydanych w tym okresie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego!"

barte, 06.06.2018 15:24

To czemu rząd i prezydent łamią nie przestrzegają konstytucji i jak z tego wynika łamią prawo przy podejmowaniu wielu decyzji ?

`, 06.06.2018 14:40

Widzisz co chcesz, normalny człowiek widzi że prawo powinno być przestrzegane.

szpp, 06.06.2018 14:12

widzę że pis coraz mocniej ingeruje w niezależność gmin. wszystko musi być pod kontrolą partii