reklama
reklama

Co dalej z "tubami propagandowymi"?!

Wiadomości, 31.10.2009 08:05, a
Należy zakazać wydawania prasy organom administracji państwowej i samorządowej - takiej treści oświadczenie wydała w tym tygodniu Helsińska Fundacja Praw Człowieka. A u nas takich gazet nie brakuje: choćby "Wiadomości Kalwaryjskie" czy "Nowiny Andrychowskie".
Co dalej z

Wydawane przez samorządy gazety lokalne w ostatnich latach budzą coraz większe emocje. Głównie dlatego, że uważane są za "tuby propagandowe" burmistrzów i wójtów. Nie krytyjkują poczynań władzy, skoro są od niej zależne. Dla przykładu, w Kalwarii Zebrzydowskiej redaktorem naczelnym wydawanej przez samorząd gazety "Wiadomości Kalwaryjskie" jest Andrzej Burdek, dyrektor Centrum Kultury Turystyki i Sportu, które podlega pod Urząd Miejski. W jaki sposób taka gazeta ma sprawować "funkcję kontrolną" nad władzami gminy?

 

Tymczasem to podstawowa rola prasy! Mało tego, do utrzymania tych gazet dopłacają podatnicy.Tymczasem obok funkcjonują gazety nie związane z urzędami, nie mogą liczyć na dopłaty z publicznej kasy, muszą same radzić sobie w trudnych realiach rynkowych.

 

W tym tygodniu głos w tej sprawie zabrała Helsińska Fundeacja Praw Człowieka podczas konferencji, która odbyła się w Krakowie pt. "Wolność słowa w prasie lokalnej. Prasa lokalna a normy ochrony konkurencji i pluralizm medialny".

 

Prezentujemy to stanowisko w całości:

Uczestnicy Konferencji „Wolność słowa w prasie lokalnej. Prasa lokalna a normy ochrony konkurencji i pluralizm medialny”, odbywającej się w Krakowie 29 października 2009 r., pragną zwrócić powszechną uwagę na wielkie znaczenie, jakie dla budowy podstaw demokracji w Polsce ma prasa lokalna. Stała się ona dla mieszkańców miast i wsi podstawowym źródłem pozyskiwania informacji o najbliższym otoczeniu. Wypełnia również szereg funkcji: kulturowych, edukacyjnych i ekonomicznych, przyczyniając się do budowy w Polsce społeczeństwa obywatelskiego.

 

Jednym z najważniejszych zadań prasy lokalnej jest pełnienie społecznej kontroli nad poczynaniami władz lokalnych, prezentowanie jej sukcesów, wyjaśnianie problemów i tworzenie więzi społeczeństwa lokalnego z jego reprezentantami.

 

Aby jednak niezależna prasa lokalna mogła właściwie spełniać swe zadania, w szczególności ową funkcję społecznej kontroli administracji państwowej i samorządowej, nie powinna napotykać na przeszkody w działalności, będące skutkiem wydawania przez władze administracyjne i samorządowe periodyków, przypisujących sobie cechy i funkcje przynależne prasie.

 

Szczególną uwagę społeczeństwa oraz właściwych organów ustawodawczych i administracyjnych uczestnicy Konferencji pragną zwrócić na niewłaściwość i szkodliwość zjawiska polegającego na częstym występowaniu samorządów lokalnych w roli wydawców prasy.

 

Zdaniem uczestników Konferencji nie należy łączyć funkcji biuletynu informacyjnego – organu administracji z funkcją niezależnej prasy, której jednym z głównych zadań jest sprawowanie społecznej kontroli nad działaniami władz. Uzurpowanie sobie przez wydawców biuletynów samorządowych roli wydawców gazet, wiąże się niejednokrotnie z utrudnianiem dostępu do informacji dziennikarzom prasy niezależnej. Jest to podważanie fundamentalnej zasady wolności słowa i prawa obywateli do dostępu do informacji.

 

Poważne zastrzeżenia uczestników Konferencji budzi też łączenie przez wydawców pism samorządowych funkcji publicznych z działalnością gospodarczą. Korzystanie ze środków publicznych i prowadzenie działalności biznesowej rodzi liczne wątpliwości natury formalnej i etycznej a także zgodności z zasadami uczciwej konkurencji. Szczególnie pozyskiwanie reklam przez „gazety” samorządowe od firm zależnych od władzy lokalnej sprzyja możliwości powstawania na lokalnych rynkach sytuacji korupcjogennych. Naraża ponadto samorządy na ostre konflikty z prasą niezależną, dla której przychody z reklam niejednokrotnie stanowią podstawę bytu ekonomicznego.

 

Uczestnicy Konferencji postulują wprowadzenie takich rozwiązań prawnych, które w jednoznaczny sposób określą zasady wydawania biuletynów informacyjnych przez organa administracji i samorządy wszystkich szczebli.

 

Uczestnicy Konferencji uważają, że właściwe w tej kwestii rozwiązania prawne zawarte są w projekcie nowelizacji prawa prasowego, przedstawionym przez Izbę Wydawców Prasy. Uwzględnienie przez ustawodawcę proponowanego w tym projekcie zakazu wydawania prasy przez organa administracji państwowej i samorządowej, zapobiegłoby wypaczaniu społecznej funkcji prasy oraz naruszaniu zasad konkurencji na lokalnym rynku prasowym.

 

Będzie to służyło poprawie dobrze rozumianej otwartości działania administracji i samorządów i przyniesie wzrost zaufania społecznego do ich działalności. Jednocześnie przyczyni się to do wzmocnienia organizatorskiej funkcji niezależnej prasy lokalnej, służąc budowaniu przez nią społeczeństwa obywatelskiego, co jest zadaniem i niezaprzeczalną zasługą pism lokalnych i leży w polskim interesie publicznym.


Podpisane w Krakowie dnia 29 października 2009 r. przez:
Helsińską Fundację Praw Człowieka, Izbę Wydawców Prasy oraz Krzysztof Harasimiuk – Tygodnik Siedlecki, Janusz Sanocki – Nowiny Nyskie, Karol Cebula – Strzelec Opolski, Dominik Księski – Pałuki, Jerzy Mianowski – Głos Wągrowiecki, Stowarzyszenie Prasy Lokalnej, Arkadiusz Radwan – Instytut Allernanda, Radosław Safianowski – Kurier Iławski, Wojciech Załuski – Centrum Kultury Revers, Marlena Bogdan – Tygodnik Korso, Małgorzata Bojkowicz – Tygodnik Korso, Marek Burzyński – Gazeta Regionalna Żary, Józef Matysik – Co tydzień, Piotr Krysiak – Wydawnictwo Starpress, Jarosław Babicki – Wydawnictwo Starpress, Anna Maria Niżankowska - adwokat, Marlena Pecyna - adwokat, Arkadiusz Gruhot – Wydawnictwo Nowiny Sp z o.o., Alicja Molenda – Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej, Paweł Wodniak – Fakty Oswięcim, Ewelina Śmiga – Głos Powiatu, Teresa Pista – Głos Powiatu.

 

Originalny tekst stanowiska: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

asquit, 10.11.2009 23:14

w Wadowicach jeden odważny się znalazł http://www.dziennikpolski24.pl/Artykul.100+M5c0dc9c4741.0.html

yeti1, 01.11.2009 14:41

"wadowita" (jeżeli to ten "wadowita") jest chyba z Wadowic, a jeżeli tak - to oni tam takich problemów nie mają. W Wadowicach nie ma gazety utrzymywanej częściowo z publicznych pieniędzy. Brawo!! ! Takie "tuby" są w Andrychowie, Kalwarii, Kętach. Dlatego "wadowita" może nie wiedzieć do czego to stanowisko odnosi się

admin, 01.11.2009 13:32

Do tekstu dołączony został oryginalny link do publikowanego przez nas oświadczenia ze strony: \"Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka\". Zatem drogi wadowito - to naprawdę jest oświadczenie HFPCz (wespół z Izbą Wydawców Prasy)

wadowita, 01.11.2009 12:16

\"W jaki sposób taka gazeta ma sprawować \"funkcję kontrolną\" nad władzami gminy? Tymczasem to podstawowa rolą prasy!\" - głupie gadanie. Podstawową funkcją prasy nie jest sprawowanie funkcji kontrolnej władz gminy. Podstawową funkcją jest informowanie. I jeszcze jedno. Warto by autor tekstu przekazywał prawdziwe informacje, a nie nieprawdziwe. Prezentowane stanowisko jest stanowiskiem Stowarzyszenia Wydawców Prasy Lokalnej, a nie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Niby szczegół, ale ważny jak chce się bić na alarm. Następnym razem prosimy o prawdziwe informacje.

and1, 31.10.2009 17:54

w Andrychowie dają popalić. W Nowinach krytykują ale nieustannie wicestarostę Nowaka z Andrychowa, bo burmistrz za nim nie przepada, a burmistrz jest cacy. Najśmieszniejsze jest to że pan burmistrz Pietras nim jeszcze został burmistrzem zapowiadał że urzędowe Nowiny powinni być dostępne dla wszystkich opcji politycznych. (na andrychów.org ktoś ostatnio wrzucił skan tej wypowiedzi) . Za jego kadencji Nowiny są dostępne ... . Śmiechu warte. Wiarygodność już dawno stracili

kalwar, 31.10.2009 12:40

nie wiem jak w innym miastach, ale w Kalwarii WK prezentują się strasznie . O treści nawet nie wspominam. Czasami WK rozdają za darmo, ale ludzie tego nawet nie chcą brać. Dopłacają z budżetu gminy coś ponad 20000 rocznie do tego tytułu

Pawel23, 31.10.2009 11:23

news powinien być raczej w kategorii \"wszystkie\", a nie \"Kalwaria Zebrzydowska\", bo dotyczy wszystkich miast... W końcu coś mądrego na temat czasopism samorządowych - wszyscy wiedzą, że obecny stan rzeczy jest chory. Od dawna uważam, że takie NA powinny być przestać wydawane przez UM, a dokładnie przez CKiW... Powinno się, rzucić to pismo na wolny rynek, jak padnie bez otrzymywania dotacji, to padnie - znaczy, że nie było potrzeby funkcjonowania takiego tytułu. Raczej nikt nie będzie płakał...