reklama
reklama

Zabytkowy samolot awaryjnie lądował na ściernisku [FOTO, VIDEO]

Wiadomości, 11.09.2017 14:45, DK
To była bez wątpienia atrakcja dla okolicznych mieszkańców. Wszystko dobrze się skończyło.
Zabytkowy samolot awaryjnie lądował na ściernisku [FOTO, VIDEO]

 

W piątek  (8.09) w Czańcu doszło do nietypowej sytuacji. W wyniku awarii dźwigni popychacza jednego z cylindrów, na jednym z pól wzdłuż drogi, wylądował brytyjski dwupłatowiec Sopwith camel ok-nul 36. Samolot pilotował obywatel Czech. Leciał z Krosna do Rybnika. Kiedy zorientował się, ze maszyna ma usterkę postanowił najpierw udać się na lądowisko na Żarze. Niestety silnik był zbyt poważnie uszkodzony i pilot musiał awaryjnie lądować na polach przy ulicy Zamkowej w Czańcu.


Kilka minut później na tym samym polu wylądował niemiecki trójpłatowiec Fokker DR.I., którego pilot widząc całą sytuację postanowił pomóc koledze.


Po kilku godzinach piloci otrzymali potrzebne części - zostały przetransportowane samolotem z Czech, który lądował na Żarze, następnie samochodem zostały dostarczone do Czańca. Piloci zdołali usunąć usterkę i wystartowali w dalszą podróż.

 

Zobaczcie nagranie.

Zdjęcia oraz film: Sławomir Konieczny

 

Dwie przeszło 100-letnie maszyny które wylądowały na czanieckich polach to perełki awiacji w czasie I wojny światowej. Na maszynie Fokker DR.I latał największy i chyba najbardziej znany AS lotnictwa w dziejach – Baron Manfred von Richthofen. Charakterystyczny trzeci płat konstrukcji Fokkera DR.I zwiększał opór czołowy, dlatego też samolot ze słabym silnikiem rotacyjnym o mocy 110 KM rozwijał maksymalnie tylko 165 km/h. Był za to doskonały w walce kołowej dzięki nieosiągalnej dla dwupłatowców zwrotności.


Sopwith Camel – równie piękna maszyna, posiadała mocniejszy silnik od Fokkera a co za tym idzie była szybsza, jej prędkość maksymalna to już ponad 180 km/h.Sopwith Camel był jedną z najzwrotniejszych i najlepszych maszyn bojowych I wojny światowej ententy.

Walczący na tej maszynie piloci twierdzili, że latanie na niej prowadzi do drewnianego krzyża, Czerwonego Krzyża lub Krzyża Wiktorii (źródło: Wikipedia).

 

Na miejscu awaryjnego lądowania byli obecni policjanci, strażacy, oraz przedstawiciele Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

 

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy