reklama
reklama

Kolejny przypadek ptasiej grypy

Wiadomości, 06.02.2017 14:15, PG
Kilka dni temu sytuacja ta miała miejsce blisko granicy z powiatem wadowickim. Na terenie gminy Zator wprowadzono obszar zagrożony chorobą ptasiej grypy.
Kolejny przypadek ptasiej grypy

 

Kilka dni temu w Porębie Żegoty w miejscowości Alwiernia (powiat chrzanowski) – około 40 km od Andrychowa, zdiagnozowano ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).

 

W sumie na terenie województwa małopolskiego w okresie od 20.12.2016 r. do 31.01.2017 r. wykryto 7 ognisk tej choroby - wszystkie u drobiu przyzagrodowego.

 

W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa, wszystkie stada drobiu gospodarstw wokół ogniska ptasiej grypy w Porębie Żegoty zostaną poddane eutanazji.

 

W związku z wystąpieniem ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu podtypu H5N8 w powiecie chrzanowskim, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Oświęcimiu, informuje, że do obszaru zagrożonego w/w chorobą została włączona część gminy Zator.

 

Również Wojewoda Małopolski wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów: chrzanowskiego, krakowskiego ziemskiego, oświęcimskiego i wadowickiego.

 

Dlatego też na terenie obszarów zagrożonych umieszczono tablice ostrzegawcze z napisem: „Uwaga! Wysoce zjadliwa grypa ptaków – obszar zagrożony”.

 

 


Wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 przenoszą ptaki wodne migrujące czyli ptaki dzikie. W związku z tym zaleca się unikanie bezpośredniego kontaktu z odchodami takich ptaków a także chronienie obiektów hodowlanych przed ptakami dzikimi. Szczególną uwagę i ostrożność należy zachować gdy w pobliżu gospodarstwa znajduje się zbiornik wodny (staw, rzeka), ponieważ istnieje duża możliwość skażenia wody odchodami dzikich ptaków.

 

W celu sprawdzenia zabezpieczenia kurników/miejsc przetrzymywania drobiu (m.in. maty dezynfekcyjne, zamkniecie drobiu), na terenie całej małopolski są i będą przeprowadzane kontrole, w które zaangażowane będą służby weterynaryjne oraz Policja. Posiadacze zwierząt, którzy nie dostosują się do wymogów zostaną ukarani wysoką karą pieniężną.- informuje Wojewódzki Lekarz Weterynarii.



Od momentu wykrycia pierwszych przypadków H5N8 (listopad 2016 r.) w Polsce zdiagnozowano 35 ognisk choroby u drobiu oraz wystąpienie zakażeń ptaków dzikich w 25 lokalizacjach.

 

Wirus ulega zniszczeniu podczas standardowej obróbce cieplnej jaj i mięsa drobiowego. Należy podkreślić, że dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem podtypu HPAI/H5N8 u człowieka, a w chwili obecnej uważa się, że choroba ta nie stanowi zagrożenia epidemiologicznego.

 

Należy bezwzględnie przestrzegać zasady bioasekuracji: 

  • zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich
  • nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany
  • nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki
  • stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakci z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem
  • stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób
  • przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu

 

Poniżej Rozporządzenie Wojewody Małopolskiego z dokładnym określeniem obszarów zagrożonych.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy