Kto tu ma pierwszeństwo? Pieszy czy kierowca?

, MAGAZYN, Wiadomości, 06.05.2019 20:20, PG
Wielu kierowców o to pyta. Wyjaśniamy sprawę.
Kto tu ma pierwszeństwo? Pieszy czy kierowca?

Kilka dni temu napisał do nas Czytelnik z problemem, który nurtuje go od dłuższego czasu. Chodzi o skrzyżowanie ul. Starowiejskiej z łącznikiem w kierunku ul. Włókniarzy w Andrychowie.

Chodzi o to, że w tym miejscu nie ma przejścia dla pieszych, więc nasz Czytelnik zastanawia się, kto ma pierwszeństwo: pieszy czy kierowca?

Postanowiliśmy zasięgnąć fachowej porady w komendzie Straży Miejskiej. Okazuje się, że kierowcy w tym przypadku muszą ustąpić pierwszeństwa przejazdu pieszym, mimo braku przejścia dla pieszych.

- W opisanej sytuacji zgodnie z art 26 ust 2 Prawo o ruchu drogowym, kierujący pojazdem skręcając z ulicy Starowiejskiej w łącznik z ulicą Włókniarzy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię pomimo braku przejścia dla pieszych (podstawowy warunek skrętu w drogę poprzeczną). – poinformował nas komendant straży miejskiej Krzysztof Tokarz.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Adaam, 07.05.2019 04:34

@guide przed remontem tego skrzyżowania, znak mówiący o strefie zamieszkania był jeszcze bliżej totolotka, a mimo to szkoleniowcy na prawo jazdy mówili, że trzeba z tego miejsca przepuścić wszystkich i wyjechać jako ostatni. Obecnie znak został ustawiony bliżej skrzyżowania, dlatego zadałem pytanie, aby ktoś to w końcu zweryfikował, ponieważ to miejsce jest bardzo ciekawe...

Keson, 07.05.2019 04:32

To co jak pieszy nie ma pierwszeństwa to go rozjedziecie ??? Ja zawsze wole ustąpić niż potrącić nawet jak mam pierwszeństwo. I to młoda wiaro wkujcie sobie to tej główki.

guide, 06.05.2019 22:15

tylko niżej wspomniana strefa kończy się przed przejściem, jakieś 10 m od skrzyzowania

artmn, 06.05.2019 20:17

W tym miejscu też bywa ciekawie.....

Adaam, 06.05.2019 20:09

Bardzo proszę, wytłumaczcie jeszcze nie doświadczonym kierowcom kto ma pierszeństwo na skrzyżowaniu koło podkowy. Pojazd jadący od totolotka otatni opuszcza skrzyżowanie bo wyjeżdza ze strafy zamieszkania.