reklama
reklama

Festiwal Psallite Deo. Grand Prix dla Marty Mikuły z Roczyn

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 20.10.2015 12:40, (red)
Zakończył się Festiwal Twórczości Religijnej Psallite Deo, który gościł w Domu Kultury w Kętach w dniach od 15 do 18 października. Grand Prix Festiwalu zdobyła Marta Mikuła z Roczyn.
Festiwal Psallite Deo. Grand Prix dla Marty Mikuły z Roczyn

W tym roku Festiwal był częścią szerszego projektu „VOX POLONIAE w stronę rozwoju i zacieśnienia kontaktów bezpośrednich”. Jego organizatorem był Urząd Gminy Kęty, natomiast współorganizatorem – kęcki Dom Kultury.

 

Tegoroczny festiwal rozpoczął się we czwartek od wernisażu zapewniających mu odpowiednia oprawę wystaw. Wśród nich należy wymienić wystawę malarstwa na szkle i rzeźb Krzysztofa Okonia „Moja modlitwa” oraz wystawę fotografii Roberta Huka „Credo”.

 

W piątek miał miejsce Międzydekanalny Konkurs muzyczny. W konkursie międzydekanalnym zaprezentowały się 3 zespoły dziecięco-młodzieżowe, 5 solistów, 7 ludowych zespołów śpiewaczych oraz chóry: z Kęt, Oświęcimia, Bulowic, Bielska-Białej, Cieszyna, Nowej Wsi, Brzeszcz, Grojca, Głębowic i Hecznarowic.


 

We piątek miała miejsce także uroczysta inauguracja XVIII Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Religijnej Psallite Deo. Wydarzenie otworzyła działająca w Domu Kultury w Kętach grupa teatralna „Antrakt” poruszającą etiudą teatralną pt. „Oto człowiek”, w której aktorzy posługiwali się głównie ruchem scenicznym, tańcem, muzyką i światłem. Etiuda została wyreżyserowana przez instruktora grupy - Barbarę Siwiec. Inspiracją do jej powstania był wiersz Jana Pawła II "Człowieka ciężar właściwy".

 

Decyzją jury w składzie: Bożena Grudzińska-Kubik - doktor sztuki, artystka operowa i pedagog, prof. Jan Borowski - profesor nadzwyczajny Akademii Muzycznej w Poznaniu, Janusz Kohut - kompozytor, pianista, autor wielu projektów muzycznych, ks. Stanisław Joneczko - muzyk, redaktor Beskidzkiego Radia Katolickiego „Anioł Beskidów” ogłoszono także nominacje do międzynarodowego konkursu muzycznego. Spośród zespołów, solistów i chórów występujących w konkursie międzydekanalnym wybrano: Adama Płonkę z Kęt, zespół Kontrasty działający przy MDK w Komorowicach, chór Wrzos z Głębowic oraz Zespół Pieśni i Tańca Iskierki i Iskierkowa Familia.

 

Artystyczną część inauguracji stanowiły występy zaproszonych zespołów polonijnych: Chóru Majowy Kwiat z Mińska na Białorusi, Zespołu folklorystycznego Wierbica z Mińska na Białorusi, Chóru „Kiyovskye Blahochestya” ze Lwowa na Ukrainie i Chóru pw. Św. Barbary z miejscowości Kaczyka w Rumunii. Inaugurację zakończył recital kęczanki Katarzyny Wietrzny - laureatki wielu konkursów muzycznych, występującej na polskich i zagranicznych scenach.

 

W piątek 17 października sala widowiskowa Domu Kultury w Kętach, a także kaplica św. Jana Kantego od wczesnych godzin popołudniowych rozbrzmiewały muzyką religijną w wykonaniu uczestników XVIII Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Religijnej Psallite Deo. Wśród nich znaleźli się Polacy, reprezentanci Polonii z Ukrainy, Białorusi i Rumunii oraz goście ze Słowacji. Jury i uczestnicy przesłuchań mogli się przekonać, jak różne oblicza może mieć muzyczna twórczość religijna - od rapu, rockowego gospel i muzyki elektronicznej po tradycyjne pieśni chóralne. Wszystkie występy oceniło jury w składzie: Bożena Grudzińska-Kubik - doktor sztuki, artystka operowa i pedagog, Beata Borowska - adiunkt w Akademii Muzycznej w Katowicach, Jan Borowski – profesor nadzwyczajny Akademii Muzycznej w Poznaniu, Janusz Kohut - kompozytor, pianista, autor wielu projektów muzycznych, ks. Stanisław Joneczko - muzyk, redaktor Beskidzkiego Radia Katolickiego „Anioł Beskidów".

 

Po obejrzeniu przez wszystkich gości multimedialnego widowiska laserowego, które wizualnie przedstawiło historię Polski, nadszedł czas na ogłoszenie wyników międzynarodowego konkursu muzycznego. Nagrody wręczali: Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar, przewodnicząca jury Bożena Grudzińska-Kubik oraz Dyrektor Domu Kultury w Kętach Sylwia Brzozowicz.

 

 

Laureaci XVIII Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Religijnej Psallite Deo:

kategoria: zespoły

III miejsce: Gaudete in Domino z Gliwic,

II miejsce: Kontrasty z Bielska-Białej,

I miejsce: Jeho Deti z Preszowa na Słowacji,

 

kategoria: zespoły folkowe

wyróżnienie: Dziecęca Kapelka Folkowa z DK w Wapienicy,

III miejsce: nie przyznano,

II miejsce: ZPiT Iskierki i Iskierkowa Familia z Brzeszcz,

I miejsce: Kapela Folkowa z DK w Wapienicy,

 

kategoria: chóry

wyróżnienie: Chór pw św. Barbary z Kaczyki w Rumunii,

wyróżnienie: Kiyowskie Blahochestia ze Lwowa,

III miejsce ex aequo: zespół Wrzos z Głębowic,

III miejsce ex aequo: zespół Wierbica z Mińska na Białorusi,

II miejsce: Męski Chór Harfa z Bielska-Białej,

I miejsce: i nagrodę VOX POLONIA zdobył chór Majowy Kwiat z Mińska na Białorusi,

 

kategoria: soliści

nagroda specjalna za projekt autorski dla kompozytora Ireneusza Wypicha i sopranistki Katarzyny Skulskiej,

wyróżnienie: Adam Płonka z Kęt,

wyróżnienie: Szymon Kolber z Kęt,

III miejsce: nie przyznano,

II miejsce: Andrzej Ługin z zespołu Laudans z Bielska-Białej,

I miejsce i nagrodę GRAND PRIX: Marta Mikuła z Roczyn.

 

Festiwalową niedzielę 18 października rozpoczęły koncerty polonijnych chórów w kęckich kościołach. Zaprezentowały się one w kościele ŚŚ. Małgorzaty i Katarzyny, kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, kaplicy św. Jana Kantego oraz w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny przy klasztorze OO. Franciszkanów Reformatów.

 

tekst i foto: DK Kęty

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy