Władze kolejnej gminy podniosły opłaty za wywóz śmieci

Region, Wadowice, Andrychów, Sucha Beskidzka, Kalwaria Zebrzydowska, Kęty, Zator, Gospodarka, Wiadomości, 03.02.2018 09:30, red
Władze kolejnej gminy podniosły opłaty za wywóz śmieci

Tym razem w Suchej Beskidzkiej. Od tego roku stawki wzrastają do:

- 8 zł miesięcznie od osoby jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny,

- 16 zł miesięcznie od osoby jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób zmieszany,

Do tej pory było to odpowiednio 7 i 14 zł. Niższą opłatę - 6 zł – płaciły osoby, które posiadały na posesjach kompostowniki.

Władze Suchej Beskidzkiej podkreślają, że opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od 2013 roku pozostawały na niezmienionym poziomie i obowiązywały przez okres 4,5 roku.

Tymczasem z roku na rok zwiększała się ilość odbieranych odpadów. Przykładowo w 2015 roku zebrano ich 2 245 ton, w 2016 r. – 2 454 tony, a w 2017 roku – 2 623 tony. Spowodowało to wzrost kosztów funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi w naszej gminie.


- Zgodnie z założeniami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie system ten ma się samofinansować, czyli wpłaty mieszkańców winny pokrywać wszystkie koszty zbiórki odpadów. W związku z tym zaszła konieczność podniesienia opłat. Niestety nie ma możliwości prawnych zróżnicowania cen dla posiadających kompostowniki (tak jak to było dotychczas w Suchej Beskidzkiej) – informują władze Suchej Beskidzkiej.


A ile opłata śmieciowa wynosi w innych gminach?

Dla porównania:
Wadowice 8,6 zł od osoby miesięcznie (przy segregacji odpadów)
Wieprz 5 zł
Tomice 8 zł
Kalwaria Zebrzydowska 6 zł
Stryszów 8 zł (od stycznia 2018r)
Kęty 9 zł
Zator 9 zł (od stycznia 2018r.)
Andrychów 10 zł
Porąbka 11 zł

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

specnarz, 05.02.2018 06:27

Aha no i jeszcze właściciele domków letniskowych, sklepów i kiosków firmy usługowe itp.

specnarz, 05.02.2018 06:24

PS: Wie ktoś gdzie tkwi sekret dwukrotnie niższych opłat w gminie Wieprz, pomimo tych samych składowisk oraz firmy obsługującej.

specnarz, 05.02.2018 06:21

http://www.mamnewsa.pl/gospodarka/oplaty-smieciowe-bez-zmian nie ma możliwości komentowania - z wiadomych powodów. Taki artykuł powinien się ukazać już dawno...ale... Anonimowy przedstawiciel Urzędu Miejskiego ujawnia możliwość uzależnienia naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od ilości zużytej wody z danej nieruchomości. Może faktycznie ta metoda była by dobra. Wówczas kwota powinna oscylować w okolicy 5zł za m3 ścieków. Przy średnim miesięcznym zużyciu 10m3 dla 5-osobowej rodziny wychodzi na to samo. Dlaczego płacimy tak dużo? 1. Brak kontroli i rozdziału pomiędzy spółdzielniami a domami prywatnymi (w blokach jest słaba segregacja co ma wpływ na całkowite koszty gospodarki) 2. Brak worków na szmaty, odzież, inne tekstylia (zwiększa się ilość śmieci niesegregowanych oraz szmaty tygodniami leżą pod przeznaczonymi do tego celu kontenerami) 3. Brak dodatkowej regulacji odnośnie popiołów i odpadów zielonych - całość płaci za pozostałych, nawet jeżeli posiadamy własne kompostowniki. 4. Mieszanie w śmieciarkach odpadów segregowanych z niesegregowanymi (wiele razy słyszałem o przypadkach wrzucania worków razem z popiołem czy zmieszanymi i wspólne prasowanie)

Keson, 04.02.2018 07:26

Chce EKO panstwo to placcie rebiata

juzzepe, 03.02.2018 18:54

Tak Andrychów przywalił od razu 2 zł od osoby z 8 na 10 zł ,Suchej tylko złotówkę ,ma 6 zł – płaciły osoby, które posiadały na posesjach kompostowniki. Posiadam kompostownik na odpady zielone i płace dychę nie oddaję popiołu i płace dyszkę . Płacimy zawsze za kogoś co nawet nie segreguje śmieci a płaci 10 zł w muszę dokupić ze dwa albo trzy pojemniki 240 l i oddawać nawet kamienie i gruz

juzzepe, 03.02.2018 18:50

Tak Andrychów przywalił od razu 2 zł od osoby z 8 na 10 zł ,Suchej tylko złotówkę ,ma 6 zł – płaciły osoby, które posiadały na posesjach kompostowniki. Posiadam kompostownik na odpady zielone i płace dychę nie oddaję popiołu i płace dyszkę . Płacimy zawsze za kogoś co nawet nie segreguje śmieci a płaci 10 zł w muszę dokupić ze dwa albo trzy pojemniki 240 l i oddawać nawet kamienie i gruz

kaczor, 03.02.2018 12:42

I tak taniej niż w Andrychowie