Basen w Kętach od teraz bez zapachu chloru

Region, Kęty, Gospodarka, Wiadomości, 12.10.2017 13:28, PG
Nowe technologie na kęckiej pływalni.
Basen w Kętach od teraz bez zapachu chloru

Od września br. woda w jacuzzi oraz w małym basenie uzdatniana jest w oparciu o technologię szkła aktywowanego z dodatkowym złożem węglowym. Zastosowana technologia pozwala na poprawę jakości wody, przy jednoczesnym zachowaniu surowych norm Ministra Zdrowia.

Złoże szklane w połączeniu ze specjalnymi „mieszaczami” (ZPM) daje dużo lepsze efekty filtracji i dezynfekcji niż tradycyjne złoża piaskowe, co pozwala na zmniejszenie ilości dodawanego do wody chloru. Mniejsze zużycie chloru oraz zastosowanie węgla aktywnego, to mniejsze stężenie ubocznych produktów dezynfekcji nie tylko w wodzie ale również w powietrzu na hali basenowej.

Co najważniejsze, skuteczność metody potwierdzają wyniki badań, w tym ostatnia kontrola z Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Oświęcimiu.

Dzięki tym działaniom będzie można odczuć mniejszy zapach „chloru” charakterystyczny na basenach.

Warto zaznaczyć, że również w tym przypadku całość prac została wykonana przez pracowników działu technicznego pływalni pod okiem kierownika ds. technicznych Marka Modelskiego, który ponad 1,5 roku aktywnie badał nową w naszym kraju metodę uzdatniania wody, analizując wszystkie za i przeciw.

Ostatecznie zebrane dane i wymiana doświadczeń przekonały nas o wyborze właśnie tej metody jako odpowiedzi na wyższe oczekiwania klientów, jak również zaostrzone wymogi sanitarne wody na pływalniach.- przekazuje dyrektor OSiR Jakub Grabski.

Opis technologii:

  1. Woda tłoczona do filtrów przechodzi przez mieszacz ZPM, który nadaje jej ruch wirowy i podwyższa potencjał REDOX.
  2. Wzburzona woda poddawana jest koagulacji (zanieczyszczenia zbijają się w większe cząsteczki, które łatwiej odfiltrować na złożu ).
  3. Tak przygotowana woda przechodzi przez warstwę węgla aktywnego, który oczyszcza ją z ubocznych produktów dezynfekcji (chloraminy i inne pochodne chloru).
  4. Następnie zachodzi proces właściwej filtracji na złożu szklanym. Złoże szklane ma większą powierzchnię filtracyjną od piasku oraz dodatkowo nie tworzy się na nim biofilm, pod którym mogą rozwijać się bakterie.
  5. Po filtracji woda przepływa przez kolejny ZPM, który poprzez kawitację rozbija kolonie bakterii i uszkadza ich błony komórkowe (schemat poniżej) powodując skuteczniejszą dezynfekcję.
  6. Przefiltrowana i zdezynfekowana woda trafia do niecki basenowej.

Dzięki lepszej filtracji woda nie wymaga stosowania tak dużej ilości chloru.

źródło: OSiR

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy