Pozbywanie się szkodników, czyli jak zwalczać krety

, Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 31.08.2019 08:50, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Pozbywanie się szkodników, czyli jak zwalczać krety


Krety w wielu przypadkach mogą być zwierzętami dość pożytecznymi. To dlatego, że kopiąc podziemne tunele, dobrze spulchniają glebę, a to w efekcie sprzyja wzrostowi roślin. Kłopot pojawia się jednak wtedy, kiedy tunele są kopane pod ogrodami, a krety w wielu miejscach wypychają kopczyki z ziemi - niszcząc tym samym efekty pracy człowieka. Co zrobić, by sobie skutecznie poradzić z tego rodzaju szkodnikami?

Zniszczenia czynione przez krety

Ssaki te nie żywią się roślinami, ale owadami i pędrakami. Jednak przemieszczając się w glebie, mogą niszczyć korzenie roślin, rujnując tym samym trawę, kwiaty czy większe uprawy. Co więcej, w czasie tworzenia podziemnych korytarzy, krety bardzo często robią nadziemne "kopczyki". Czasami wypychają dość dużą ilość piachu, która na pewno nie jest ozdobą trawnika, a wręcz przeciwnie - potrafi go skutecznie zniszczyć (szczególnie jeśli kret stworzy kilka takich kopczyków w jednym ogrodzie). Kret pod ziemią porusza się aktywnie w miesiącach ciepłych, szczególnie wiosną. Wtedy w czasie dobry ma trzy ośmiogodzinne cykle, w których przez cztery godziny wędruje, a kolejne cztery przesypia. Największa aktywność kretów przypada na cykl poranny, kiedy wypchnięta przez nie ziemia może sprawić w ogrodzie niemiłą niespodziankę.

A może siatka na krety?

Sytuacja, gdy na danym ternie pojawia się kret, jest bardzo niepożądana. Dlatego wielu ludzi próbuje się przed tym bronić - montując na swoich posesjach, a mówiąc dokładniej - w glebie pod ogródkiem - siatki. Są to siatki specjalne, to znaczy takie, które wykonuje się z zabezpieczonego przed korozją metalu albo tworzywa sztucznego. Taką siatkę układa się pod warstwą darni i zabezpiecza ona wtedy trawnik przed wypchnięciem na niego kopczyków z ziemi. Tego rodzaju zabezpieczenie (czyli siatkę z wybranej wielkości oczkami) układa się pod trawnikiem, ale także pod rabatami kwiatowymi czy warzywnymi. Wtedy nie pozwala ona na przedostanie się przez nią kreta, a zarazem nie przeszkadza korzeniom roślin we wrastaniu.

Zwalczanie kretów i nornic - Stander

Jak skutecznie zwalczyć krety?

Szkodniki te mogą pojawiać się na działkach oraz w prywatnych ogrodach, ale także na większych uprawach ogrodniczych, szkółkach roślin czy też w obiektach sportowych. Walka z kretami nie jest łatwa, a większość tzw. domowych sposobów jest po prostu nieskuteczna, a siatki trudne do ułożenia, szczególnie na większym terenie. W związku z tym, zamiast męczyć się z kretem samodzielnie, warto do tego celu zdecydować się na usługi wybranej firmy zajmującej się profesjonalnym zwalczaniem szkodników. Mają na to sprawdzone sposoby, np. konkretne preparaty i techniki, co pozwala im na naprawdę skuteczne działania.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy