reklama
reklama

Porównanie zalet i wad różnych rodzajów igieł dozujących

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 20.07.2020 11:34,
Precyzyjne aplikatory w postaci igieł dozujących są integralnym elementem każdego nowoczesnego systemu dozowania płynów montażowych w przemyśle produkcyjnym. Dzięki nim możliwe jest naniesienie dokładnie określonej dawki cieczy w krótkim czasie z niewielkim marginesem błędu. Na rynku obecnie jest wiele końcówek igłowych różniących się właściwościami i możliwością pracy z substancjami o różnych parametrach fizyko-chemicznych. Jakie są wady i zalety poszczególnych rodzajów tych produktów?
Porównanie zalet i wad różnych rodzajów igieł dozujących

Uniwersalne igły do dozowania płynów wykonane z tworzyw sztucznych

Jednym z najbardziej popularnych, a zarazem uniwersalnych rozwiązań są wykonane z tworzyw sztucznych igły dozujące, których dostawcą jest polskie przedsiębiorstwo inżynieryjne AMB Technic: https://amb.pl/katalog-produktow/precyzyjne-igly-dozujace/. Stanowią one wyroby dowolnego przeznaczenia, dzięki kompatybilności z szerokim spektrum systemów do dozowania płynów. Mogą być wykorzystane do precyzyjnego aplikowania takich substancji jak kleje montażowe, pasty termoprzewodzące, a także wysokiej jakości substancje uszczelniające na bazie silikonów.

Ograniczeniem tych elementów jest stosunkowo niski poziom możliwej głębokości penetracji struktury powierzchni, szczególnie o rowkowatej charakterystyce. Jednocześnie są one dobrym wyborem w przypadku pracy z cieczami o wysokiej lepkości. Ich niskie koszt zakupu oraz eksploatacji sprawiają, że są dobrym wyborem przy opracowywaniu technologii produkcji w przypadku, gdy dysponujemy ograniczonymi środkami finansowymi na jej wdrożenie. Charakteryzują się dużą uniwersalnością i odpornością na związki chemiczne.

Metalowe elementy dozujące z opcjonalną obudową z trwałego plastiku

Kolejną grupą elementów dozujących są metalowe aplikatory z opcjonalną obudową wykonaną z trwałego plastiku. Są one dostępne w szerokim spektrum wymiarów i długości. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w przypadku struktur rowkowatych, gdzie zachodzi konieczność głębokiej penetracji w trakcie montażu. Ich ograniczeniem jest możliwość pracy z substancjami o lepkości nie większej niż 5000 mPas. Wynika to z ryzyka powstawania przepływów turbulentnych. Mogą służyć do dozowania klejów utwardzanych światłem UV.

Istnieją również aplikatory w całości zbudowane z metalu o wysokiej sztywności. Cechują się one bardzo dużą wytrzymałością mechaniczną i są niepodatne na uszkodzenia. Technologia ich produkcji zapewnia również możliwość dostarczenia igieł dozujących o znacznej długości. Są one jednak droższe niż wcześniej wymienione rozwiązania i nie można ich również stosować w montażu, gdzie zachodzi potrzeba aplikacji cieczy o podwyższonej lepkości. Jednocześnie doskonale sprawdzają się w dozowaniu olejów oraz rozpuszczalników.

Igły dozujące z pędzelkiem i wkładką teflonową oraz o podwyższonej giętkości

Interesującym rozwiązaniem są elementy igłowe zakończone specjalnym pędzelkiem. Stanowią one doskonały sposób na realizację specyficznych zadań wymagających rozprowadzenia substancji montażowej na dużej powierzchni, o ile nie jest ona szybko utwardzalna. Są zazwyczaj dostępne w szerokim spektrum parametrów miękkości, jak i przepływu. Na uwagę zasługują również igły dozujące z wkładką teflonową. Właściwości teflonu zapewniają, że do aplikatorów nie będą przywierać jakiekolwiek smary i ciecze.

W przypadku produktów z wkładem zminimalizowano również ryzyko twardnienia płynów montażowych. Ich wadą jest jednak bardzo wysoka cena w porównaniu do pozostałych rozwiązań. Ostatnią grupą aplikatorów, o których warto wspomnieć, są giętkie igły z polipropylenową kapilarą. Ich elastyczność sprawia, że nadają się świetnie do pracy z powierzchniami delikatnymi, w przypadku których zachodzi duże ryzyko uszkodzenia mechanicznego. Ich wadą jest jednak mała powtarzalność dozowania płynów.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy