reklama
reklama

Karaoke jako narzędzie do rozwijania słuchu muzycznego u dzieci

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 14.03.2024 07:03,
Rozwijanie słuchu muzycznego nie jest trudne, natomiast przynosi sporo korzyści. Warto sięgnąć po karaoke, dzięki któremu umuzykalnimy dzieci, a jednocześnie poćwiczymy swój własny głos i wyczucie rytmu. W jaki sposób wykorzystać je na co dzień?
Karaoke jako narzędzie do rozwijania słuchu muzycznego u dzieci

Zabawy z dźwiękiem - dlaczego warto?

Wydaje się, że nauka literek i cyferek, poznawanie nazw zwierząt czy tajemnic kosmosu są o wiele ważniejsze od rozwoju słuchu muzycznego. Nic bardziej mylnego! Jego ćwiczenie przynosi sporo korzyści, z istnienia których niewielu zdaje sobie sprawę. Pozwala:

  • poprawić koordynację słuchowo-ruchową,
  • nauczyć się nowych słów,
  • rozwijać zdolności artystyczne,
  • rozwijać wrażliwość i empatię.

Co ciekawe, dobrze wykształcony słuch muzyczny w późniejszych latach wpływa na przyswajanie wiedzy z przedmiotów ścisłych, które sprawiają problem niejednemu uczniowi. Zalety zabawy z dźwiękiem dostrzeżono już wiele lat temu, czego efektem było wprowadzenie do przedszkoli rytmiki, a do szkoły muzyki. Niemniej jednak dzieci powinny ćwiczyć słuch muzyczny również w domowych warunkach. W tym celu warto sięgnąć po karaoke, dzięki któremu dzieci będą uczyć się przez zabawę.

Rozwijanie słuchu muzycznego a karaoke

W jaki sposób karaoke wpływa na rozwój słuchu muzycznego? Przede wszystkim pozwala dziecku obcować z dźwiękiem w różnych wydaniach, co zwiększa jego wrażliwość. Maluch może też podrygiwać w rytm muzyki, ćwicząc tym samym proste układy taneczne. Podstawowym celem karaoke jest jednak nauka śpiewu. Nie chodzi tutaj o prawidłową intonację głosu, choć i na nią po pewnym czasie przychodzi pora. Mowa raczej o umiejętności wsłuchania się w melodię, tak aby dopasować do niej słowa.

Dorosłym zadanie to przychodzi łatwo, ale dla dzieci stanowi prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza jeśli nie miały one wcześniej większej styczności z muzyką. Dziecko musi usłyszeć muzykę, a następnie zaśpiewać do rytmu. Pomaga w tym oczywiście znajomość tekstu, ale w przypadku nierozwiniętego słuchu muzycznego na niewiele się to zda. Dlatego pociechy mogą rozpocząć swoją przygodę z karaoke już od najmłodszych lat, szczególnie gdy chętnie słuchają różnego typu piosenek. Przychodzi bowiem pora, gdy słuchanie powinno przeistoczyć się w aktywne śpiewanie.

Jak wprowadzić muzykę do swojego domu?

Rozwijanie umiejętności słuchu muzycznego może mieć miejsce jeszcze zanim dziecko pójdzie do przedszkola i weźmie udział w pierwszych zajęciach z rytmiki. Dzieci na ogół mają bardzo dobry słuch, niezniszczony stosowaniem słuchawek czy głośnym oglądaniem telewizji. Niemniej jednak rozwój słuchu muzycznego trzeba wspierać, gdyż trudno osiągnąć pożądane efekty bez żadnego wysiłku. Wykorzystajmy to, że dzieci uwielbiają słuchać muzyki, tańczyć czy śpiewać.

Pierwsza przygoda z karaoke nie zawsze należy do udanych, ale nie można zniechęcać ani dziecka, ani siebie. Wręcz przeciwnie - za każdym razem warto skupić się na słabszych stronach i na tym, jak je poprawić. Oczywiście, rozwijanie słuchu muzycznego powinno być przede wszystkim zabawą. Niech pociecha sięga po karaoke wtedy, gdy ma na to ochotę - większość dzieci robi to niemal codziennie, a niektóre nawet kilka razy w ciągu doby. Zdecydowanie łatwiej będzie jej odnaleźć się na rytmice, a następnie, już w szkole podstawowej, na muzyce. Rozwój słuchu muzycznego ma wiele zalet, o których warto pamiętać.


- artykuł sponsorowany -

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy