reklama
reklama

Od 1 maja można już nakładać kary za używanie starych "kopciuchów"

Gospodarka, Wiadomości, 01.05.2024 14:44, red
Wygląda na to, że na razie małopolskie władze nie planują przedłużać terminu na wymianę starych urządzeń.
Od 1 maja można już nakładać kary za używanie starych
1 maja w Małopolsce zaczynają obowiązywać przepisy zgodnie z którymi można będzie nakładać kary finansowe na osoby, które nie mają innego źródła ogrzewania domu niż stary „kopciuch”, czyli piec, który nie spełnia wymogów przynajmniej klasy trzeciej. Takich kotłów jest w naszym regionie wciąż jeszcze bardzo dużo.

Termin wymiany starych kopciuchów na inne, niskoemisyjne źródła ciepła upłynął z końcem kwietnia 2024 roku.


Wygląda na to, że na razie małopolskie władze nie planują przedłużać terminu na wymianę kotłów.
Tak przynajmniej wynika z najnowszego komunikatu Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie.

- Termin 1 maja jest kluczowy i to rzeczywiście ten czas, kiedy używanie bezklasowych urządzeń nie będzie dopuszczalne, ale jest to okres kiedy właśnie kończy się okres grzewczy. Dla wielu mieszkańców w praktyce oznacza to, to że zyskają kilka miesięcy przed kolejnym sezonem na wymianę pieca, jeśli jeszcze tego nie zrobili.

Każdy mieszkaniec, który chce wymienić piec, ocieplić dom lub zainstalować urządzenia OZE, przede wszystkim powinien skontaktować się z ekodoradcą w swojej gminie. Tam uzyska szczegółowe informacje oraz porady dotyczące zastosowania ekologicznego ogrzewania. Dane kontaktowe do ekodoradców można znaleźć na www.powietrze.malopolska.pl/ekodoradcy/

- informuje Małopolski Urząd Marsząłkowski.

Niedawno sprawdzaliśmy, jak sytuacja wygląda w naszym regionie. W sześciu gminach, które przesłały nam odpowiedzi na zapytanie o ilość "kopciuchów" (Andrychów, Wadowice, Wieprz, Lanckorona, Tomice i Mucharz) jest ich w sumie 6162. Najwięcej w andrychowskiej, gdzie pieców poniżej klasy trzeciej zostało jeszcze 2044. W wadowickiej jest ich nadal 1840.

Co grozi za nieprzestrzeganie zapisów uchwały antysmogowej? Konsekwencje mogą być różne – od mandatu sięgającego nie więcej niż 500 złotych do grzywny, która może wynieść maksymalnie 5 tys. zł. Ale czy rzeczywiście należy się obawiać, że po 1 maja ruszą kontrole i posypią się kary? Zapytaliśmy o to Krzysztofa Tokarza, komendanta Straży Miejskiej w Andrychowie.

- Musimy wspólnie z Radą Miejską i nowym burmistrzem podjąć decyzję co do toku postępowania. Ale już teraz mogę zapewnić, że nie będzie z naszej strony takiego działania, że od razu po 1 maja wszyscy właściciele tych pieców zostaną ukarani. Z naszym ekodoradcą, którego mamy w urzędzie i programem Czyste Powietrze 6.0 musimy postarać się, żeby do nowego sezonu grzewczego doprowadzić do wymiany jak największej ilości kotłów. Czyli kampania informacyjna i zachęcanie naszych mieszkańców do tego, żeby te piece wymieniali i żeby ta procedura już się rozpoczęła – zapewnia komendant. - Wolimy, żeby mieszkaniec zainwestował pieniądze w nowy kocioł, niż wydawał je na kary finansowe. Bo tylko w ten sposób możemy uzyskać efekt ekologiczny.

Założenia uchwały antytsmogowaj dla Małopolski przyjętej kilka lat temu. Małopolska uchwała antysmogowa daje możliwość eksploatacji:
  • od 1 lipca 2017 roku nowych kotłów spełniających co najmniej wymagania Ekoprojektu
    i wyposażonych w automatyczny podajnik paliwa oraz miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwa stałe spełniających co najmniej wymagania Ekoprojektu,
  • kotłów na paliwa stałe niespełniających żadnym norm (poniżej klasy 3) nie dłużej niż do końca kwietnia 2024 roku,
  • kotłów na paliwa stałe klasy 3 i 4 nie dłużej niż do końca 2026 roku,
  • kotłów klasy 5 do końca ich technicznej żywotności,
  • kominków, trzonów kuchennych niespełniających wymagań Ekoprojektu lub nieosiągających sprawności cieplnej na poziomie co najmniej 80% do końca kwietnia 2024 roku, z tym, że istnieje możliwość dostosowania ich do tychże wymagań.
źródło: Małopolski Urząd Marszałkowski
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Zibi33, 02.05.2024 08:04

Piorą pseudo-ekolodzy mózgi trzepią na tym kasę bo o to w tym wszystkim chodzi nigdzie nie pracują czerpią dochody z haraczu jak mafia.

Feel Free, 01.05.2024 23:28

@buli - jasne, że przemysł musi być. Kwestia jak to ma wyglądać. Nikt świadomy nie miałby nic przeciwko temu zakładowi produkcyjnemu i to nawet w centrum miasta. Gdyby proces technologiczny był oparty o współczesne technologie i z dbałością o pracujących tam ludzi, o środowisko i o zdrowie Mieszkańców. A nie o majątki właścicieli. Piece indukcyjne rozwiązałby problem. Ale zarząd utrzymuje starą, trującą technologię, bo tak jest znacznie taniej. Ten zakład i tak ma szansę zbankrutować, bo Chińczycy produkują taniej i właśnie bez przejmowaniem się środowiskiem; podobnie jak kilkadziesiąt lat temu w Polsce. Odbywa się to kosztem konkretnych uciążliwości dla Mieszkańców, pracowników i kosztem ich zdrowia. To jest nieprawda, że "nikomu krzywda się nie działa". Działa, tylko w tamtych czasach ludzie byli mniej świadomi, nie było demokracji tylko socjalistyczna dyktatura, która się zupełnie nie przejmowała dobrem jednostki. Nie było też tak łatwego dostępu do informacji i naukowych badań na temat przyczyn wielu chorób. Dzisiaj w kilka minut można sprawdzić co nam funduje taki zakład. Czas życia się znacznie wydłużył od tamtych czasów. Teraz mamy kapitalizm, ale mamy też demokrację i od nas zależy, że coś się zmieni; czy będziemy udawać, że zakład nas nie truje. Mimo, że istnieją przecież inne rozwiązania. Kiedyś w PRL-u ten zakład to była perełka technologiczna, na dzień dzisiejszy to działający resztką sił zabytek... zarząd się trzyma wersji "para wodna", a sam zakład ma pozwolenie na działalność. Wydali je urzędnicy. Jeśli Mieszkańcy nic nie zrobią, to dopiero bankructwo lub jakieś nieszczęście ma szansę coś zmienić. Nawet elektrownie węglowe mają jeszcze sens, ale przy ponoszeniu kosztów na redukcję zanieczyszczeń i ograniczenie destrukcji środowiska. Tak, gaz jest już nieekologiczny, ale ekologiczne są niemieckie pompy ciepła i niemiecki prąd z elektrowni węglowych, oraz niemieckie auta na baterie, ładowane prądem z niemieckiej elektrowni węglowej ;-) Tylko taki ustrój nazywa się biurokracja, w tym wypadku euro-biurokracja, a nie demokracja. I w nas wszystkich interesie jest nie dać sobie wmawiać, że to jest to samo i podejmować działania, chociażby informacyjne, edukacyjne. Może w pewnym momencie społeczeństwo będzie na tyle świadome i wolne, że 2/3 wyborców nie zostanie w domach jakby ich to wszystko nie dotyczyło.

Koniczynka, 01.05.2024 17:40

Gdyby Andoria czyli słynne wsw używało elektrofiltrów to już dawno by zbankrutowało. Dwa dni temu tak dymili że ludzie przy Mrówce i Aldi się dusili. Gdzie była wtedy straż miejska??? A swoją drogą nie tak dawno temu każdy dymił ile chciał, palił czym chciał i było dobrze, nie było smogu itd itp. ludzie żyli po 80-90 lat, a teraz im więcej ekologii tym krócej żyją ludzie. Polska miała mieć gaz za grosze tak mówił dziadek Kaczyński... A teraz się okazuje że w całej historii Polski żadna partia nie nakradła i nie była skorumpowana tak jak PiS czyli pisdolandia. A obajtek miał układy z terrorystami. Tam bogacili się nie tysiącami, nie milionami a miliardami złotych. A ludziom dali okłapy w postaci 500+ i trzynastki dla seniorów.

buli, 01.05.2024 16:50

"optimal" Ale jesteś prymitywny, przemysł musi być, W latach 60 - 70 odlewnia miała zdecydowanie dużo więcej pracy i nikomu krzywda się nie działa... Andrychów słynął z przemysłu i właśnie w tych latach było dużo pracy, kraj się rozwijał... Jak ci to przeszkadza to proponuje ci przeprowadzkę... W niemczech otwierają trzy WĘGLOWE elektrownie, idą w przyszłość a u nas trzeba wszystko zaorać... Trzeba ukręcić łeb tej całej unii europejskiej t.z.w kochozowi. Bądźmy w końcu krajem suwerennym ! ! ! !

Feel Free, 01.05.2024 16:04

Jednocześnie jeszcze 10 lat temu gaz ziemny był najbardziej ekologicznym paliwem w Unii Europejskiej i szczytem szczytów ekologii w Polsce. Teraz jest już kompletnie nieekologiczny i za 6 lat ma obowiązywać zakaz montażu kotłów gazowych w domach, a w instytucjach publicznych już za 4 lata. Koszty gazu będą z powodu celowych opłat, kar podnoszone od 2027 roku bez związku z faktyczną ceną gazu, taki przymus finansowy. Super. W tym czasie nadal będzie legalnie działała zabytkowa odlewnia w Andrychowa trująca nas prawie codziennie ?

Obserwator, 01.05.2024 15:57

Polska musi być Eco, płacimy za emisję i nie tylko, biedniejemy przez tych oszołomów Brukselskich, a tuż za naszą wschodnią granicą kopcą na potęgę, nikt pseudo gadaniem o ocieplaniu klimatu się nie przejmuje, nie mówiąc o tym gdzie mają ekologię w Azji, tam już wolna partyzantka. Klimat zawsze się zmieniał i będzie zmieniał. Tfu na taką Unię. W nadchodzących wyborach do parlamentu europejskiego trzeba głosować na tych którzy odciągną oderwanych od rzeczywistości Lewaków od rządzenia Unią, jedyna nadzieja

Feel Free, 01.05.2024 15:55

Dokładnie: "optimal, 01.05.2024 15:37 A kiedy będą nakładane kary na odlewnię bo kopci jak 100 domów a elektrofiltr jest załączony tylko jak jest kontrola?" Przy czym zgłoszenie emisji przez firmę (a nie osobę fizyczną) dokonać należy nie do wójta Andrychowa, tylko do wojewódzkiego Wydziału Ochrony Środowiska.

optimal, 01.05.2024 15:37

A kiedy będą nakładane kary na odlewnię bo kopci jak 100 domów a elektrofiltr jest załączny tylko jak jest kontrola?

buli, 01.05.2024 15:01

A kiedy będą nakładane kary dla urzędników i tą całą unie europejską bezprawie jakie nam robią... Jeżeli ktoś kiedyś zakupił sobie piec to ma prawo używać do końca ! ! ! unia = niewolnictwo i podległość ! ! !