reklama

Zimowy Wielki Piątek w Kalwarii. Kardynał o in vitro, pigułce i politykach [FOTO]

, Wiadomości, 03.04.2015 13:20, (red)
W zimowej scenerii przebiegała wielkopiątkowa Droga Krzyżowa w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej
Zimowy Wielki Piątek w Kalwarii. Kardynał o in vitro, pigułce i politykach [FOTO]

W Wielki Piątek (3.04) od rana w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywała się największa w Polsce Droga Krzyżowa. Na Kalwarię przybyły dziesiątki tysięcy osób.


Misterium rozpoczęło się o 6 rano przed „Domem Kajfasza”. Przez klilka godzin tysiące osób uczestniczyły w Drodze Krzyżowej i przypatrywały się inscenizacji męki Jezusa, przygotowanej przez zakonników.

 

foto: Ilona Sitarz

 

O godzinie 8 rano jak zwykle kazenie do tysięcy wiernych wygłosił metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.  Jak zwykle nie zabrakło nawiązań do obecnych tematów.

 

In vitro jest złe

W kazaniu kardynał podkreślał, że metoda in vitro "jest moralnie niedopuszczalna".

 

- Ubocznym, ale nieuniknionym jej skutkiem jest zabijanie albo zamrażanie ludzkich zarodków, czyli ludzkich istot. Cel nie uświęca środków. Pragnienie posiadania dziecka, samo w sobie słuszne, nie może być realizowane metodami niegodziwymi. Przygotowywany projekt przez polskie prawodawstwo w tym zakresie jest jednym z najbardziej liberalnych, czy raczej najbardziej niemoralnych w Europie. Przypominamy: ta metoda jest niegodziwa i nie godzi się człowiekowi, a tym bardziej chrześcijanom korzystać z tego rodzaju pseudonaukowych osiągnięć - zwracał się do wiernych kard. Stanisław Dziwisz.

 

Zaznaczył jednak, że dzieci powołane do życia drogą in vitro są niewinne. Kościół otacza je miłością oraz troską.


Nastolatka piwa nie kupi, ale tabletkę tak

Kardynał Dziwisz przestrzegał również przed zagrożeniami płynącymi z dopuszczenia do sprzedaży tak zwanej pigułki „dzień po”.

- Paradoksem, i to złowrogim, jest fakt, że polska 15-letnia dziewczyna nie może, i słusznie, kupić w sklepie butelki piwa, ale może bez żadnych przeszkód kupić śmiercionośną pigułkę. Czy ci, którzy do tego dopuścili, mogą spokojnie spać? - pytał metropolita krakowski.


Podkreślał, że prawdziwy chrześcijanin nie będzie nigdy korzystał z niegodziwych praw, nawet uchwalonych w majestacie demokratycznego państwa.

 

Dostało się również parlamentarzystom - za przyjęcie konwencji o zwalczaniu przemocy wobec kobiet. - Niestety, nie pomogły apele do sumień katolickich parlamentarzystów. Nie wszyscy zdecydowali się, aby dać świadectwo i nie głosować za przyjęciem Konwencji - komentował kandydał.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

infocar, 04.04.2015 19:18

@westwi78 "efekt jest jeden - ma to nie dopuścić do zapłodnienia, co jest niezgodne z nauką..." Obrona życia przed poczęciem ;-)

ogi33, 04.04.2015 19:12

wszystkiego dobrego na święta gł[email protected] :)) jak nie rozumiesz nie wtrącaj się zjedz sobie jajeczko i pociesz się :))

asquit, 04.04.2015 18:22

weź nie kompromituj się chociaż w święta

ogi33, 04.04.2015 16:58

@ssstrokrotka nie odmawiaj mi głosu na temat aktu, w którym "uczestniczę"

kaczor, 04.04.2015 15:28

najśmieszniejsze jest to że najwięcej o kościele mają do powiedzenia ludzie którzy nie praktykują. albo w ogóle niewierzący. nie tylko w Andrychowie. Np. Michnik pisze do papieża rzekomo w obronie księdza. Ech. Mimo wszystko wszystkim dobrych , pogodnych, radosnych świąt!

ssstokrotka, 04.04.2015 15:16

Najśmieszniejsze jest to, ze najwięcej do powiedzenia na temat in vitro i tabletek dzień po, mają panowie... Każdy człowiek czy jest katolikiem, czy nie jest, ma wolna wolę i swoje sumienie i każdy z nas będzie kiedyś rozliczony. Katolik zapewne nie zdecyduje się na in vitro, tabletkę dzień po czy jakakolwiek antykoncepcję, więc jaki sens ma głoszenie takich rzeczy do tych właśnie katolików na dodatek w święta.

ogi33, 04.04.2015 14:36

@infocar zgadza się ale została dopuszczona do wolnej sprzedaży dla 15 + samochód też jest do jeżdżenia a nie do zabijania ! i słyszałem o legitymacjach szkolnych z popiątnym zabezpieczeniem ;;))

infocar, 04.04.2015 10:25

Tabletka jest "po" stosunku, a nie po tygodniu.

ogi33, 04.04.2015 10:07

panowie zabija w sytuacji gdy zapłodnione jajeczko nie zostało zagnieżdżone w macicy bo nie dopuszcza do tego w innych sytuacjach zapobiega zapłodnieniu użyta kilkakrotnie w ciągu roku może doprowadzić do poważnych powikłań endokrynologicznych i związanych z tym emocjonalnych zwłaszcza u nastolatek będących w ostrej fazie rozwoju czy je zabija w ten sposób ?? chora na astmę może dostać silnego ataku czy ją zabije ?? (zaczerpnięte z wypowiedzi liberalnego ginekologa, pytania moje )

westwi78, 04.04.2015 09:47

infocar, można niuansować ale efekt jest jeden - ma to nie dopuścić do zapłodnienia, co jest po prostu niezgodne z nauką Kościoła, czy się to komuś podoba czy nie.

infocar, 04.04.2015 07:44

@westwi78 Ta, o której mówił Dziwisz, zapobiega zapłodnieniu. Jeśli już do niego doszło, to nie przerwie ciąży (info z ulotki). Wczesnoporonne to zupełnie co innego. A on miesza te dwa różne specyfiki.

westwi78, 04.04.2015 07:06

infocar, śmiercionośna dla dziecka, nie dla kobiety.

infocar, 03.04.2015 22:30

"Paradoksem, i to złowrogim, jest fakt, że polska 15-letnia dziewczyna nie może, i słusznie, kupić w sklepie butelki piwa, ale może bez żadnych przeszkód kupić śmiercionośną pigułkę" Paradoksem, i to złowrogim jest fakt, że kardynał nie czyta ulotek od aptecznych specyfików. A przecież po każdej reklamie leków trąbią "przed użyciem przeczytaj ulotkę lub skonsultuj się ze swoim lekarzem lub farmaceutą". Śmiercionośna jest tylko wtedy, jak się nią ktoś zakrztusi i udusi.

mega, 03.04.2015 21:46

tłusty ograniczony pasibrzuch

ogi33, 03.04.2015 20:37

@szpp czyli innymi słowy księży pozbawić praw obywatelskich a politykom zabronić wiary zatem polityką powinni zajmować się tylko lewacy i złodzieje czysta polityka "miłości" wg PO

szpp, 03.04.2015 19:40

księża niech się lepiej nie mieszkają do polityki, a politycy z daleko od kościoła i będzie dobrze

igor7, 03.04.2015 19:36

wszystkim klakierom żaka,obrońcom sitwy PO-ZSL,komuchów,esbeków i innego zboczonego planktonu życzę nawrócenia... nawet Jaruzelski poprosił na łożu śmierdzi o tego pasibrzucha z brudnymi łapami... a był bardziej zatwardziałym antyklerykałem niż wy wszyscy razem wzięci.... Wesołych Świąt !!!

lukas, 03.04.2015 19:07

Dzięki takim jak ty PIS przegrywa kolejne wybory. Język nienawiści w wykonaniu poisowców ma się dobrze

aleocochodzi, 03.04.2015 18:02

gebelsik - kolejny opłacany troll z pod znaku tęczowo-platformerskiej flagi...

infocar, 03.04.2015 17:13

"nie może mieć dzieci przez dawanie co niedziele na mszę do koperty" - nowa przyczyna bezpłodności wg goebelsika871

gebelsik871, 03.04.2015 16:45

Co tego pasibrzucha i innych klerów interesuje in vitro ,tabletki czy antykoncepcja. Jestem ciekaw czy jeden z drugim pomoże rodzinnie wielodzietnej która jest zmuszona rodzic kolejne dziecko gdzie się ledwo utrzymuje resztę. Albo pomoże zajść w ciąże kobiecie która nie może mieć dzieci. Przez dawanie co niedziele na mszę do koperty bezpłodna kobieta nie zajdzie w ciąże, zajmijcie się sprawami duchownymi a nie wpier..dalaj....cie sie ze swoimi brudnymi łapami w intymną sferę człowieka.

asquit, 03.04.2015 15:04

heh najlepsze jest to kościelne moralizatorstwo i wmawianie ludziom co i jak mają myśleć świat się zmienia a tu zmian nie widać