reklama

Zaplanuj świąteczny budżet z głową: poradnik praktyczny

, Wiadomości, 13.01.2022 07:45, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Grudniowe wydatki są bezlitosne. Prezenty, wyjazdy, zakupy spożywcze. W ostatnim miesiącu roku wydajemy zdecydowanie więcej niż w innych miesiącach. Jak planować budżet na święta? Podpowiadamy!
Zaplanuj świąteczny budżet z głową: poradnik praktyczny

Grudniowe wydatki to nie tylko prezenty dla najbliższych, to również większe koszty związane z zakupami spożywczymi i paliwem. Do tego dochodzą również ozdoby świąteczne jak np. choinka i dekoracje domu. W ostatnim miesiącu roku wydajemy również więcej ze względu na Sylwestra. Udział w zorganizowanym balu, imprezie czy nawet domowe przyjęcie są wydatkiem na poziomie minimum kilkuset złotych. Jak mądrze zorganizować budżet i zaplanować święta? Prezentujemy praktyczne porady na grudzień.

1. Planuj święta przez cały rok

Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest planowaniem wydatków w ujęciu całorocznym. Już na początku roku zakładamy potrzebną kwotę na świąteczne prezenty i organizację świąt. Co miesiąc odkładamy część kwoty. Wystarczy odkładać po 100 zł miesięcznie, by w grudniu dysponować budżetem 1200 zł.

2. Kupuj prezenty i ozdoby w odstępach czasowych

Prezenty na Boże Narodzenie można kupować przez cały rok. Możesz założyć sobie, że każdego miesiąca kupisz jeden prezent lub odłożysz część kwoty potrzebną na zakup danej rzeczy. To proste rozwiązanie, bo dzięki niemu nie odczujesz znacznego uszczuplenia swojego domowego budżetu.

Ozdoby świąteczne mają najwyższe ceny w grudniu. Warto kupować je przez cały rok i na wyprzedażach.

3. Nie kupuj za dużo! Rób listę zakupów

Wciąż wiele osób ma tendencję do gotowania zbyt wielu potraw i kupowania zbyt pokaźnej ilości jedzenia. Po świętach wiele potraw ląduje w koszu. Warto dobrze zaplanować świąteczne menu, by z jednej strony nie marnować jedzenia, z drugiej - by nie wydawać pieniędzy na to, co i tak może zostać wyrzucone. Święta to zaledwie 3 dni, nie potrzeba robić na nie przygotowań przez 2 tygodnie. Postaw na świąteczny minimalizm!

4. Zrób składkę na prezenty lub losowanie!

Prezenty bywają nietrafione. Często kupuje się je w pośpiechu, chaotycznie i po to, by po prostu były. Nie kupuj niepotrzebnych rzeczy i w rodzinie zaproponuj zmianę tradycji. Możecie zrobić losowanie - by każdy dostał po 1 prezencie. Dobrym pomysłem jest również rezygnacja z prezentów i zrobienie jednej rodzinnej składki np. na wspólne wakacje z dziadkami.

5. Chcesz pożyczyć? Zrób to z głową!

Nawet rozsądne dysponowanie budżetem i mądre planowanie nie pomoże w nagłych, losowych sytuacjach. Wiemy, że takie zdarzają się w najmniej spodziewanym i chcianym momencie. Popsuta pralka, lodówka czy auto lub nieprzewidziane wydatki związane ze zdrowiem. Jeśli będziesz chciał skorzystać z pożyczki na raty, przeczytaj dokładnie umowę i warunki. Nie podejmuj pochopnych decyzji bez dokładnego zapoznania się ze szczegółami. Pożyczaj pieniądze wyłącznie od sprawdzonej firmy pożyczkowej takiej jak Provident, która działa zgodnie z najlepszymi praktykami. To ważne, ze względu na Twoje bezpieczeństwo i komfort spłacania zobowiązań.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy