reklama

W Wielki Piątek tysiące osób na kalwaryjskich Dróżkach [FOTO, VIDEO]

Wiadomości, 14.04.2017 13:40, a
Jak zwykle w Wielki Piątek od rana tysiące osób podążały kalwaryjskimi Dróżkami.
W Wielki Piątek tysiące osób na kalwaryjskich Dróżkach [FOTO, VIDEO]

O świcie 14 kwietnia, przed "Domem Kajfasza", rozpoczęły się wielkopiątkowe uroczystości w sanktuarium pasyjno - maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej - główna część Misterium Męki Pańskiej. Mimo niesprzyjającej pogody tysiące osób uczestniczyło w kilkugodzinnej, największej Drodze Krzyżowej w Polsce. W tym roku w postać Jezusa po raz pierwszy wcielił się student I roku Seminarium Kalwaryjskiego brat Tobiasz.


Kazanie do wiernych wygłosił nowy metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski, który w ubiegłym roku zastąpił Stanisława Dziwisza na tym stanowisku.

 

Arcybiskup w swoim kazaniu skrytykował współczesną Europę, która ma korzenie chrześcijańskie a zapomina o swej tożsamości i dniósł się do sprawy profesora Chazana, przywołując wartości europejskie.

 

- Do tych wartości w interpretacji wielu osób należy prawo kobiety do tego by zabijać własne dziecko. Czy to jest prawo? Czy to nie jest szczyt cynizmu i bezprawia. Kto pozwala człowiekowi zabijać drugiego. Zwłaszcza niewinnego i bezbronnego - mówił. – Pamiętamy sprawę profesora Chazana, który został zwolniony z kierowania kliniką właśnie dlatego, że nie chciał zabić dziecka. Nie chciał doprowadzić do tego, żeby matka tego dziecka zgodziła się na jego śmierć. Ale wszystko dlatego, że coraz mniej tych, którzy tworzą kształt Europy coraz mniej tych ludzi, to ci o których moglibyśmy powiedzieć językiem Pana Jezusa, że są z prawdy. Coraz mniej tych, o których mówił Jan Paweł II, że są ludźmi prawego sumienia. A jeśli nie ma sumienia, to już wtedy naprawdę wszystko można.

 
Skrytykował również media za to, że kreują w ludziach złe postawy moralne. Nie podoba mu się również usuwanie krzyży z miejsc publicznych pod przykrywką tolerancji.

 

 

 

Biskup mówił także o polityce i o tym, że kultura "zachodu" to kultura śmierci i upadku moralnego. - Nie liczą się żadne argumenty obiektywne. Nie liczy się żadne uczciwie dążenie do prawdy. Ważne są tylko narracje odwołujące się do emocji, do ludzkich uprzedzeń, lęków. Narracje budowane przez mistrzów współczesnej mistyfikacji i kłamstwa. Mistyfikacje, których skutek osiągany jest przez media, chcące tego byśmy znaleźli się w świecie ogromnego zagubienia i bezradności .Nie dziwmy się, że w tym współczesnym świecie nie ma prawdziwych autorytetów. Co jakiś czas media ogłaszają jakiś ludzi jako autorytety. Nie trzeba jednak wiele czasu, by okazało się, że te autorytety kompromitują same siebie, więc przedstawia się kolejne. I każe się ludziom wierzyć w ich słowo i czynić tak, jak oni postępują.

 

Zobaczcie zdjęcia.

 

 


W związku z uroczystościami w Kalwarii wystepują duże otrudnienia w ruchu:

- W związku z uroczystościami w Kalwarii Zebrzydowskiej na DK 52 duże natężenie ruchu, zator od strony Głogoczowa wynosi około 8 km, utrudnienia potrwają do godz. 14:00 dnia 14.04.2017. Prośba policji o informowanie kierowców aby w miarę możliwości omijali DK 52 na przedmiotowym odcinku - czytamy w komunikacie zarządcy drogi.

 

 

A tak było w Kalwarii w Wielki Czwartek.


 

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy