reklama

W jaki sposób leczyć astygmatyzm?

, Wiadomości, 08.12.2021 07:15, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Jeśli często mrużysz oczy, przecierasz je, a do tego widzisz niewyraźny, jakby rozmyty obraz, być może, podobnie jak 40 proc. osób z wadą wzroku, cierpisz na astygmatyzm. Wymienionym objawom mogą towarzyszyć bóle głowy. Dla swojego dobra nie powinieneś zwlekać z wizytą u okulisty, który zbada twoje oczy i postawi diagnozę. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki nowoczesnym metodom możliwe jest nie tylko korygowanie, ale również leczenie astygmatyzmu laserem, które pomoże ci odzyskać ostre widzenie.
W jaki sposób leczyć astygmatyzm?

Objawy astygmatyzmu

Astygmatyzm, obok krótkowzroczności i nadwzroczności jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku. Pierwszymi objawami, na które skarżą się osoby z astygmatyzmem, nie jest jednak nieostre, rozmyte widzenie, zwłaszcza z jednej strony – ten etap pojawia się później. W początkowych fazach astygmatycy odczuwają po prostu silny przymus mrużenia i przecierania oczu, a próby „złapania” ostrego obrazu wiążą się z dużym wysiłkiem. To wszystko powoduje dokuczliwe i nagminne bóle głowy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Przyczyny astygmatyzmu

Astygmatyzm może się pojawić jako wada wrodzona, rzadziej bywa spowodowany urazami rogówki lub deformacjami gałki ocznej. Zbadanie przyczyn astygmatyzmu, określenie jego rodzaju i szybkie wdrożenie leczenia jest bardzo istotne. Przykładowo, astygmatyzm rogówkowy wymaga regularnych badań i specjalistycznego postępowania, które może nam oszczędzić poważnych problemów ze wzrokiem.

Cylindry lub soczewki na astygmatyzm

Astygmatyzm regularny koryguje się najczęściej za pomocą specjalistycznych szkieł cylindrycznych. Charakteryzują się one różną mocą załamywania promieni świetlnych, a lekarz dopasowuje się je indywidualnie do wady pacjenta. Na recepcie zaznaczana jest oś cylindra. Szkła w jednym położeniu osi mogą korygować nadwzroczność, a w drugim wyrównywać kształt rogówki. Niestety uzyskany w ten sposób obraz nie będzie idealnie ostry ze względu na odległość gałki ocznej od szkła.

Lepsze efekty daje noszenie specjalnych soczewek, nazywanych torycznymi. Mają one grubszą dolną strefę i pionową linię. Soczewki korygują indywidualne różnice w budowie oka pacjenta i umożliwiają prawidłowe skupianie się światła na siatkówce.

Trzeba pamiętać, że stosowanie szkieł lub soczewek jest jedynie korygowaniem wady wzroku. Skuteczne leczenie astygmatyzmu, pozwalające nawet całkowicie go wyeliminować, zapewniają operacje laserowe.

Leczenie astygmatyzmu laserem

Zabiegi z użyciem lasera pozwalają na trwałe leczenie astygmatyzmu nawet do –6,0 dioptrii. Konkretna metoda laserowej korekcji wzroku jest dobierana przez lekarza po wywiadzie z pacjentem i przeprowadzeniu szeregu badań.

Leczenie astygmatyzmu laserem opiera się na modelowaniu rogówki za pomocą wiązki promieni laserowych. To bezbolesny zabieg, ponieważ pacjentowi podawane jest znieczulenie w postaci kropli. Operacja trwa kilkanaście minut i jest całkowicie bezpieczna, a jedynym zadaniem pacjenta jest patrzenie w światło. Po zabiegu należy przestrzegać zaleceń, dzięki którym leczenie astygmatyzmu będzie w pełni skuteczne i przebiegnie bez komplikacji.Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy