Uwaga na niedźwiedzie - ostrzega Nadleśnictwo Andrychów

, Wiadomości, 18.06.2017 16:00, ks
Nadleśnictwo Andrychów ostrzega przed niedźwiedziem, który ostatnio widziany był w Beskidzie Małym.,
Uwaga na niedźwiedzie - ostrzega Nadleśnictwo Andrychów

W ostatnich tygodniach niedźwiedzia widywano m.in. w Rzykach Jagódkach, blisko zabudowań mieszkalnych.


- Nie stwierdzono stałego bytowania niedźwiedzi, jednak wiadomo że te drapieżniki pojawiają się u nas czasowo. Apelujemy  i ostrzegamy UWAŻAJCIE NA NIEDŹWIEDZIE! Pod żadnym pozorem nie należy zaglądać do niedźwiedziej gawry, tropić niedźwiedzia czy zbliżać się do młodych. Gdy zauważymy niedźwiedzia należy spokojnie oddalić się. Pod żadnym pozorem nie wolno iść w jego stronę. Trzeba pamiętać, że niedźwiedź też boi się człowieka i najczęściej schodzi nam z drogi - informuje w komunikacie Nadleśnistwo Andrychów.

 

W naszej części Karpat niedźwiedzie - w sumie ok. 100 osobników - występują  przede wszystkim w Bieszczadach i Tatrach, ale również w Beskidzie Żywieckim, Sądeckim, Niskim, Małym i Gorcach.

 

W przypadku spotkania z niedźwiedziem nie należy ulegać panice. Jeżeli to możliwe należy spokojnie się oddalić, a już w żadnym wypadku nie wolno zbliżać się do zwierzęcia. Nawet zaniepokojone zwierzę z reguły szybko się uspokaja, gdy człowiek zamanifestuje chęć odejścia. Niedźwiedź budzi powszechną sympatię, zdrobniała nazwa miś brzmi ciepło i przypomina pluszową zabawkę, ale zwierzę to może być niebezpieczne. Ataku ze strony niedźwiedzia można spodziewać się w kilku sytuacjach:

  • niespodziewane zaskoczenie zwierzęcia z bliskiej odległości, np. podczas żerowania w  malinach lub w czasie spoczynku
  • pojawienie się w czasie żerowania, zwłaszcza przy zabitej ofierze, co jest odbierane, jako próba zabrania jej
  • znalezienie się między matką a młodymi, co może zdarzyć się mimowolnie, zważywszy, że pod koniec lata oddalają się one od matki na odległość nawet ponad 100 metrów!

 

 

 

źródło: Nadleśnictwo Andrychów

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

starymoher, 19.06.2017 07:35

A ja podczas porannego spaceru po plaży w Międzyzdrojach natknąłem się na małe liski.Tak na marginesie to zauważyłem tu dwie rzeczy:przeważają goście z Reichu a obsługa w sklepach, gastronomii to w większości ob. Ukrainy?

aleocochodzi, 18.06.2017 21:14

A kto ostrzeże niedźwiedzie przed ludźmi?

ktosik78, 18.06.2017 20:55

Dajcie już spokój z tym Misiewiczem

mersi, 18.06.2017 20:30

A czemu lesniczy nie pilnuje bezpieczenstwa turystow podczas gdy ci pieszo wedruja w wycieczki gorskie.