reklama

Urządzamy mieszkanie dla emerytów, czyli wygoda i funkcjonalność ponad wszystko

Wiadomości, 27.09.2022 13:55, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Starzejemy się z dnia na dzień. W życiu każdego z nas nadejdzie moment, kiedy będziemy potrzebowali coraz więcej udogodnień i funkcjonalnych rozwiązań w naszych domach.
Urządzamy mieszkanie dla emerytów, czyli wygoda i funkcjonalność ponad wszystko

Warto też zawczasu pomyśleć o starszych członkach naszej rodziny, którzy mogą potrzebować pomocy w urządzeniu wnętrza, które pomoże im lepiej funkcjonować na co dzień. Podpowiemy Wam dziś jak zaaranżować mieszkanie dla seniorów, aby jesień życia była przyjemniejsza.

Wczesne planowanie

Jak już wspomnieliśmy, każdy z nas dosięgnie wieku, kiedy to pokonanie schodów w kilka sekund, nie będzie ani łatwe, ani często nawet możliwe. Niechętnie myślimy o tym, że kiedyś staniemy się słabsi i bardziej niedołężni, być może zależni od innych. Będąc młodym i sprawnym trudno wyobrazić sobie siebie za kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat.

Nikt z nas nie jest też w stanie przewidzieć, jak wyglądać będzie nasza jesień życia. Niemniej warto pamiętać, że z każdym dniem jesteśmy coraz starsi, a odsuwanie tej myśli na bliżej nieokreślone 'kiedyś' niczego nie zmieni. Powinniśmy traktować to, jako naturalną kolej rzeczy i być dobrze przygotowanym. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest rozważenie tej kwestii już na etapie projektowania domu lub mieszkania. Warto zwrócić uwagę na kąt nachylenia schodów, jeśli decydujecie się na dom z poddaszem użytkowym, odległości pomiędzy najczęściej używanymi pomieszczeniami, czyli sypialnią, kuchnią i łazienką, czy też wysokość stopni schodów zewnętrznych, jeśli takowe planujecie.

Wszelkie udogodnienia poczynione od razu zmniejszą konieczność poniesienia kosztów w przyszłości. Jeśli zaś macie w planach metamorfozę mieszkania seniorów w Waszej rodzinie, zwróćcie uwagę na to, aby poczynione zmiany były jak najbardziej spersonalizowane, ponieważ potrzeby każdego człowieka wymagają indywidualnego podejścia. Ostatecznie można poszukać mieszkania na sprzedaż Kraków, aby zmienić na dogodniejsze cztery kąty.

Wnętrze przyjazne seniorom

Zastanawiając się nad funkcjonalnością mieszkania dla osób w starszym wieku, należy wziąć pod uwagę wiele czynników.

1. Podłoga w całym wnętrzu

Decydując się na podłogę w mieszkaniu seniora, powinniście zwrócić uwagę na to, aby nie była śliska. Osoba starsza musi czuć się bezpiecznie podczas poruszania się i nie należy tego faktu pomijać na rzecz wyobrażeń estetycznych. Nie warto inwestować w płytki na wysoki połysk, ponieważ rozlana na nich woda, może stać się przyczyną bardzo groźnego wypadku. W sypialni, salonie czy przedpokoju dobrze sprawdzą się miękkie, łatwe w czyszczeniu wykładziny oraz dywany, które dodatkowo ocieplą wnętrze. Pamiętajcie, że osoba starsza inaczej odczuwa zmiany temperatury i często może narzekać na uczucie chłodu. W kuchni i łazience dobrze sprawdzą się płytki z funkcją antypoślizgową, aby zapewnić domownikom maksimum bezpieczeństwa.

2. Bezpieczna łazienka

Planując metamorfozę łazienki dla osoby starszej lub też mając na uwadze przyszłe potrzeby już na etapie projektowym, warto pamiętać, iż to funkcjonalność odgrywała będzie w łazience główną rolę. Dobrze zaprojektowana przestrzeń sprawi, że nawet osoba niepełnosprawna mogła będzie, oczywiście w miarę możliwości, samodzielnie z niej korzystać.

W przypadku osób starszych duże znaczenie ma wspomniana już wyżej antypoślizgowa nawierzchnia. Warto pamiętać też o odpowiednim rozmieszczeniu armatury, aby korzystanie z łazienki nie stanowiło codziennego problemu. Według standardów budowlanych miska WC powinna znajdować się na wysokości około 50 cm, niemniej zawsze trzeba rozpatrywać to według indywidualnych potrzeb (jeśli nie ma możliwości wymiany miski, warto pomyśleć o nakładce na WC, która pomoże w jej użytkowaniu).

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też prysznic bez progowy, który jest znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem niż wanna, ponieważ dostęp do niego jest o wiele łatwiejszy. Warto zamontować specjalne krzesło prysznicowe, które pozwoli osobie starszej wygodnie korzystać z kąpieli.

Planując łazienkowe metamorfozy, nie zapomnijcie też o dostępie do umywalki, która powinna być szeroka z łatwym dostępem do baterii. Bardzo dobrym rozwiązaniem są także uchwyty, zarówno pod prysznicem, jak i w okolicach miski WC, które ułatwią wstawanie i przytrzymanie się w razie potrzeb. Rozmieszczenie ich powinno być indywidualnie dostosowane do potrzeb danej osoby.

3. Wygodny salon i sypialnia

Osoby starsze, często niedołężne, dużo czasu spędzają w domu. Warto pamiętać, że dostęp do wszelkich mebli, wygodne łóżko w sypialni czy odpowiedni zestaw wypoczynkowy w salonie to sprawy bardzo istotne.

Wybierając meble do salonu, zwróćcie uwagę na wysokość i wygodę siedzisk (powinny być odpowiednio twarde i umieszczone na dostosowanym do wysokości danej osoby poziomie, aby ułatwiać wstawanie). Bardzo dobrze sprawdzają się też fotele, które mają twarde podłokietniki, na których w razie potrzeby można się oprzeć. Wszelkie szafy, czy komody powinny pozwalać na łatwy dostęp do wszelkich potrzebnych przedmiotów.

Kupując łóżko i materac do sypialni, zwróćcie uwagę na to, aby w miarę możliwości finansowych zainwestować w stelaż regulowany pozwalający na uniesienie głowy oraz nóg. Materac powinien być przystosowany do potrzeby danej osoby oraz posiadać odpowiednią twardość. Wszelkie potrzebne rzeczy powinny znajdować się na wyciągnięcie ręki, a więc i szafka nocna musi znajdować się na poziomie łóżka.

4. Kuchnia łatwa w obsłudze

Kuchnia osoby starszej powinna być jak najbardziej funkcjonalna z prostym dostępem do wszelkich potrzebnych sprzętów AGD oraz umywalki. To o czym także powinniście pamiętać to szafki zawieszone na odpowiednim poziomie, wysuwane szuflady i cała kuchenna zabudowa dostosowana do potrzeb domowników. Zrezygnujcie z wysoko podwieszanych półek, ostrych krawędzi i śliskiej podłogi. Kuchnia seniora powinna być przede wszystkim dobrze rozplanowana, aby poruszanie się w niej nie sprawiało problemu oraz jak wszelkie pozostałe pomieszczenia po prostu bezpieczna.


ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy