Upamiętnili bohaterskiego lotnika z Andrychowa [FOTO]

, Wiadomości, 13.11.2016 15:15, DK
W niedzielę (13.11) odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy, upamiętniającej śmierć bohaterskich lotników, niosących pomoc powstańczej Warszawie. Wśród nich był Andrychowianin - plut. Józef Witek, który pośmiertnie został awansowany na sierżanta i odznaczony Orderem Virtuti Militari.
Upamiętnili bohaterskiego lotnika z Andrychowa [FOTO]

Plutonowy Józef Witek wcześniej był odznaczony trzykrotnie Krzyżem Walecznych. Został pochowany na cmentarzu w Pogwizdowie. Po wojnie szczątki wszystkich członków załogi zostały przeniesione na cmentarz wojskowy w Krakowie.


Kilka tygodni temu grupa andrychowian zwróciła się o pomoc w sfinansowaniu pamiątkowej tablicy, która za zgodą proboszcza parafii św. Macieja w Andrychowie zostanie umieszczona na należącej do parafii kaplicy cmentarnej. Po mszach przeprowadzono zbiórkę na ten cel, pieniądze zbierano nawet podczas obrad Rady Miejskiej wśród radnych.Niedzielna uroczystość rozpoczęła się od występu Chóru z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej Curie, pod przewodnictwem nauczyciela muzyki pana Marka Bakalarskiego.


Następnie odbyłą się msza święta, a po niej Odsłonięcie i poświęcenie tablicy oraz Złożenie wiązanek kwiatów.


Burmistrza Andrychowa nie było, byli natomiast przedstawiciele rady miejskiej Andrychowa, grono pedagogiczne LO im.Marii Skłodowskiej-Curie, Kombatanci, oraz IV SZWADRON MAŁOPOLSKIEJ KAWALERII w barwach 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich.


 

Józef Witek urodził się 21 kwietnia 1915r., a zmarł 15 sierpnia 1944r. Był plutonowym lotnictwa Wojska Polskiego i Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie. Zmobilizowany i przydzielony do 1 Pułku Lotniczego zaraz po rozpoczęciu II wojny światowej. Po 17 września Józef Witek ewakuował się poprzez Rumunię i Francję do Wielkiej Brytanii, gdzie dotarł w czerwcu 1940 roku.

 

Po przejściu szkolenia w brytyjskiej szkole lotniczej został przeniesiony do 300 Dywizjonu Bombowego Ziemi Mazowieckiej. W 1944 roku zgłosił się na ochotnika do 1586 Eskadry do Zadań Specjalnych, która dokonywała lotów nad Warszawę z dostawami dla walczących powstańców. 14 sierpnia 1944 roku LIBERATOR na którym w charakterze radiooperatora służył plut. Józef Witek, wystartował z lotniska we Włoszech.

 

Po dokonaniu zrzutu w okolicach pl. Krasińskich w Warszawie samolot został zaatakowany przez niemieckie myśliwce nad Puszczą Niepołomicką. Dowódca kpt. Zbigniew Szostak rozkazał opuszczenie palącego się samolotu. Załoga wyskoczyła na spadochronach, ale z powodu zbyt niskiej wysokości lotu większość spadochronów nie otworzyła się. Lotnicy zginęli na miejscu roztrzaskując się o ziemię.

 

Plut. Józef Witek pośmiertnie został awansowany na sierżanta i odznaczony Orderem Virtuti Militari. Wcześniej był odznaczony trzykrotnie Krzyżem Walecznych. Został pochowany na cmentarzu w Pogwizdowie. Po wojnie szczątki wszystkich członków załogi zostały przeniesione na cmentarz wojskowy w Krakowie.

 

Części samolotu załogi kpt. Zbigniewa Szostaka zostały wykorzystane do rekonstrukcji samolotu LIBERATOR B-24 J znajdującego się w Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

 

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

kriisu78, 14.11.2016 18:46

Tuż obok jest tablica poświęcona m.in. akowcom i nawet jednego znicza szanowni celebranci nie raczył zaswiecić. Już nie ta bajka? To samo będzie za kilka lat z tym lotnikiem. Będzie kolejna tablica, kolejny spęd i tak" w koło Macieja". Smutne to i straszne. Ja tam zaswiecilem .A ch..ór z wami, "patrioci" jednej tablicy.

jaskinek, 13.11.2016 22:09

Gorąca prośba. Ciszej i jeszcze raz ciszej nad "Ich" grobami!Szacunek i to wielki za realizację pomysł i w ogóle dla ZBYSZKA KUBIENIA!!!

kaczor, 13.11.2016 20:51

taka prośba - czy możecie dyskusję o ekshumacji przenieść gdzie indziej np. na forum. Szacunek dla pani Alicji Studniarz bo to zdaje się ona była główną "sprawczynią" tej uroczystości. Brawa dla chóru i innych którzy pomogli. ps. że burmistrza Żaka i posła Polaka nie było - ich sprawa i ich strata. Nie ma sensu chyba rozwijać wątku. pozostańmy proszę przy szacunku dla tych bohaterów którzy zginęli w II wojnie światowej.

Iogin, 13.11.2016 20:41

@zandrychowa Napisz może o co Ci chodzi z "jakieś ekshumacje i grzebanie w grobach". Ja na przykład chciał bym wiedzieć kto znajduje się w grobie przy którym się modlę, dla Ciebie pewnie jest wszystko jedno czy w grobie jest człowiek, świnia czy ruskie pety. Pomijając wątek śledztwa ofiarą tej tragedii należy się szacunek, a jak można mówić o szacunku jak nie wiadomo gdzie kto spoczywa i czy ciało nie jest zbezczeszczone tak jak to miało miejsce gdzie w ciele ofiary były ruskie pety.

corleone, 13.11.2016 19:30

Jak nie było Burmistrza to i Posła razem solidarnie nie uczestniczyli ...

mocarz, 13.11.2016 19:04

nie wierzę celebrytów nie było Tomasz Żak abdykował Polak abdykował a "maczuga" taki samotny i markotny wystawia się wie o tym ??

awea, 13.11.2016 17:56

zimno było to co się dziwisz

szeliga, 13.11.2016 17:23

No nie wierzę , posła nie było z bukietem, czyżby zachorował ?

zandrychowa, 13.11.2016 17:03

Cenna inicjatywa a nie jakieś ekshumacje i grzebanie w grobach