reklama
reklama

Ulgi podatkowe dla rodzin, które wymieniły piec. Ile można zyskać?

Wiadomości, 13.03.2017 20:00, ks
W Wieprzu lokalne władze wstępnie proponują 1000 zł rocznie dopłaty dla rodzin ogrzewających dom gazem, a w Suchej Beskidzkiej ulgi podatkowe.
Ulgi podatkowe dla rodzin, które wymieniły piec. Ile można zyskać?

Skoro gminy już od kilku lat dopłacają zainteresowanym mieszkańcom, którzy zdecydują się na wymianę starego kotła na urządzenie nowszej generacji, to dlaczergo nie pomagać nie tylko jednorazowo, ale również w sposób ciągły?

 

Powoli widać, że zmienia się sposób myślenia samorządowców w tej sprawie. W Wieprzu pojawiły się wstępne propozycje, aby rodzina która ogrzewa dom tylko gazem otrzymała co roku bonus w postaci 1000 zł.

 

Tymczasem władze Suchej Beskidzkiej wprowadzają ulgi podatkowe dla rodzin, które wymienią stary piec na nowy.

 

Przygotowany projekt uchwały w tej sprawie został przyjęty przez Radę Miasta w dniu 24 lutego 2017 roku. Wprowadza ona ulgę podatku od nieruchomości dla tych, którzy do ogrzewania swoich mieszkań stosują ekologiczne piece i paliwa, ograniczając przez to niską emisję. Ulgi, a właściwie całkowite zwolnienie z podatku od nieruchomości dotyczy powierzchni mieszkalnych zarówno w blokach, jak również w domach jednorodzinnych przez okres pięciu lat. Z ulgi skorzystają także mieszkańcy, którzy już wcześniej zdecydowali się zmodernizować kotłownie i obecnie ogrzewają swoje domy i mieszkania stosując paliwa i piece ekologiczne spełniające wymogi dyrektywy unijnej.
Propozycja Burmistrza ma preferować tych, którzy szybciej wymienią piec i dostosują się do uchwały antysmogowej, ponieważ zwolnienie z podatku będzie można uzyskać tylko w latach 2018 do 2022. Oznacza to, że najwięcej mogą skorzystać Ci, którzy już mają ekologiczne instalacje grzewcze i nie zatruwają powietrza. Jeśli np. ktoś zdecyduje się wymienić stary piec dopiero w przyszłym roku, to będzie zwolniony z podatku  przez pozostałe cztery lata obowiązywania ulgi, jeśli w 2019 roku to już tylko przez trzy lata itd. 
Uchwała o zwolnieniu z podatku nie będzie obowiązywała instytucji i działalności gospodarczej. Wysokość podatku od powierzchni mieszkalnych w Suchej Beskidzkiej wynosi 58 groszy od m2, tą kwotę należy pomnożyć przez powierzchnię mieszkalną i łatwo można wyliczyć ile się zyskuje. Apelujemy do mieszkańców Suchej Beskidzkiej, aby nie zwlekali ze składaniem deklaracji i modernizowaniem instalacji grzewczych, Burmistrz Suchej Beskidzkiej będzie nadal podejmował wszelkie działania, aby pozyskać dla mieszkańców jak najwięcej pieniędzy na dotacje do wymiany pieców. Im później jednak, tym trudniej będzie ją otrzymać, ponieważ już dzisiaj wiadomo, że nie dla wszystkich chętnych wystarczy. Według szacunków, w samej tylko Małop

Przygotowany projekt uchwały w tej sprawie został 24 lutego przyjęty przez Radę Miasta. Wprowadza ona ulgę podatku od nieruchomości dla tych, którzy do ogrzewania swoich mieszkań stosują ekologiczne piece i paliwa, ograniczając przez to niską emisję. Ulgi, a właściwie całkowite zwolnienie z podatku od nieruchomości dotyczy powierzchni mieszkalnych zarówno w blokach, jak również w domach jednorodzinnych przez okres pięciu lat.

 

Z ulgi skorzystają także mieszkańcy, którzy już wcześniej zdecydowali się zmodernizować kotłownie i obecnie ogrzewają swoje domy i mieszkania stosując paliwa i piece ekologiczne spełniające wymogi dyrektywy unijnej.

 

- Propozycja Burmistrza ma preferować tych, którzy szybciej wymienią piec i dostosują się do uchwały antysmogowej, ponieważ zwolnienie z podatku będzie można uzyskać tylko w latach 2018 do 2022. Oznacza to, że najwięcej mogą skorzystać Ci, którzy już mają ekologiczne instalacje grzewcze i nie zatruwają powietrza. Jeśli np. ktoś zdecyduje się wymienić stary piec dopiero w przyszłym roku, to będzie zwolniony z podatku  przez pozostałe cztery lata obowiązywania ulgi, jeśli w 2019 roku to już tylko przez trzy lata itd.  - informują władze Suchej Beskidzkiej.

 

Uchwała o zwolnieniu z podatku nie będzie obowiązywała instytucji i działalności gospodarczej. Wysokość podatku od powierzchni mieszkalnych w Suchej Beskidzkiej wynosi 58 groszy od m2, tą kwotę należy pomnożyć przez powierzchnię mieszkalną i łatwo można wyliczyć ile się zyskuje.

 

 

 

źródło: UM Sucha Beskidzka

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

marianna, 14.03.2017 19:38

a w Andrychowie jak zwykle duże g... . My całe zycie ogrzewamy gazem i teraz przychodzi pora wymienic piec ale na kolejny gazowy to wydatek koło 10-12 tysięcy. Kogo na to stać bo nas nie. Ci co cały czas trója innych moga dostac dotacje a tacy jak my co całe zycie byli w porządku to nie moga dostać żadnej pomocy. Mąż mówi że zakupi piec na węgiel i bedzie troł jak inni i pozniej dadza mu jakies dofinansowanie jak bedzie zmieniał znowu na gazowe. I bedzie palił czym podleci jak ci co maja na węgiel. Bedzie taniej tak jak inni mają. Bo w tym kraju trzeba kombinować bo na rozum władzy nie ma co liczyc. Podobno tak ma być bo zanim burmistrz czy radni wpadna na pomysł żeby pomóc takim jak moja rodzina to chyba musi byc zmiana na stanowiskach władzy. Już się dowiedziałam że ten nizki burmistrz to jest z Oswiecimia i co mu zależy że andrychowian tróją! To nie mozna dac obnizki podatku albo zlikwidowania im podatku żeby sobie uzbierali na nowy piec gazowy? Szkoda gadac ale na wyborach bedziemy pamientac.

............, 14.03.2017 09:42

Wielkie podziękowania dla Donalda za drogi gaz.

inzynier, 14.03.2017 08:17

jak dopłacają do kopalni to wielki krzyk ( choć i tak państwo więcej bierze z kopalń niż daje) ale jak będą 3x więcej dopłacać do gazu to wszystko jest ok ?. Czy nasze społeczeństwo to banda de**li ?

-JOE-, 14.03.2017 07:43

Maria twój komentarz brzmi jak " zlikwidowali mi punkt usługowy"

-JOE-, 14.03.2017 07:40

Maria gminy zaczynają działać w dobrym kierunku odnośnie zanieczyszczenia powietrza a ty im ręce ubijasz czepiając się oświetlenia. Poza tym jeżeli brak oświetlenia w późnych godzinach nocnych ( mam na myśli selektywne np wyłączanie co drugiego punktu oświetleniowego) też jest ekologiczne. Nie wiem czy o to chodzi czy są to awarie. Poza tym co ma wspólnego Wieprz czy Sucha do Andrychowa?

maria, 14.03.2017 05:32

ach będziecie dawać ulgi to dlatego nie świecicie w nocy lamp na ulicach.