reklama

Strażacy wyjechali... złapać żmiję

, Wiadomości, 20.05.2014 10:00, (red)
Po deszczach zapowiadane są upały. Żmije będą się wylegiwać na kamieniach. Czasami do akcji w związku z tym wzywani są strażacy.
Strażacy wyjechali... złapać żmiję

Żmija zygzakowata [na zdjęciu] to jedyny jadowity wąż na terenie Polski. W ciepłe dni, takie jak te na początku maja, lubi wygrzewać się na odsłoniętych fragmentach łąk, skrajach lasu czy dróg i tylko wtedy jest widoczna.


W poniedziałek (19.05) żmija została zauważona na terenie prywatnej posesji na przy ul Topolowej w Roczynach k. Andrychowa. Wystraszeni mieszkańcy wezwali strażaków z Andrychowa. Ci dokładnie sprawdzili teren posesji i, rzeczywiście, żmiję znaleźli. Złapali ją, włożyli do pojemnika i wywieźli do lasu.


Żmija zygzakowata poluje o zmierzchu i w nocy. Jest pożyteczna, bo żywi się drobnymi gryzoniami. Dla człowieka, a szczególnie dla chorych i dzieci, jad żmii jest niebezpieczny i w przypadku ukąszenia konieczne jest podanie surowicy. Do ugryzień dochodzi jednak rzadko i to zwykle z winy człowieka. Żmija jest bardzo płochliwa i ucieka przed człowiekiem, atakuje jedynie w sytuacji bez wyjścia.

 

Żmija często mylona jest z innymi wężami i jaszczurką beznogą – padalcem, choć łatwo ją odróżnić. Najbardziej charakterystyczną cechą jest ciemna zygzakowata linia ciągnąca się od głowy do końca ciała bez względu na ubarwienie (wyjątek stanowią czarne formy barwne), które jest zmienne, najczęściej szarobrązowe lub miedzianobrązowe. Zygzak lepiej jest zaznaczony u samców.

foto: Jan Zieliński

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

kloko, 21.05.2014 08:13

ehhh żmije są żyworodne i od razu jadowite... to tak do składania jajeczek, ale z kolei to wlaśnie przybliża je do władzy. Jak już wejdzie czy jak już zostanie to od razu ma w sobie jad

antyrzad, 20.05.2014 22:24

Brawo dla strażaków, szanuję ich i ich zawód uważam ich za najbardziej godnych zaufania, ale od kiedy to straż jest od tego czy to naprawdę są potrzebne koszta akcji. Bo jest żmija, w życiu spotkałem dość sporo żmij zygzakowatych i nigdy nie wzywałem straży. Może właściciel podpiszę umowę z jakąś firmą ochroniarską bo żmija zygzakowata składa jaja i możliwe że zrobiła to na jego posesji, więc będzie miał ich więcej. A tak na fun to znamy kilka adresów gdzie mieszkają żmije może ich też wywieziemy :)

igor5, 20.05.2014 20:35

z dobrych źródeł wiem że żmija miała esbecką przeszłość i 118 zarzutów prokuratorskich... strażacy wywieźli żmiją do lasu .... my zrobimy to samo ze żmijami podczas wyborów....

Maksymilian, 20.05.2014 19:41

Nieuzasadniony osąd,poczekajmy zobaczymy.

specnarz, 20.05.2014 12:48

\"bimbaczków\"

specnarz, 20.05.2014 12:47

I przyjmiemy nowych...

ogi33, 20.05.2014 11:45

\"nasze\" Żmije Jadowite \"wygrzewają \" się przy bankomatach kasując grube tysiączki och gdyby tak już teraz znalazł się jakiś strażak :)) ale co tam smutki IDZIE NOWE ! ! i na jesień \"wywieziemy\" wszystkich bimbaczków do lasu :)))