reklama

Sprawca włamania został po 7 latach ustalony dzięki niedopałkowi papierosa

, Wiadomości, 05.04.2017 10:30, (red)
Spektakularna sprawa. Tego włamywacz chyba się nie spodziewał.
Sprawca włamania został po 7 latach ustalony dzięki niedopałkowi papierosa

Policjanci z Komisariatu Policji  w Kętach postawili zarzuty kradzieży z włamaniem oraz zniszczenia mienia 44 – letniemu mieszkańcowi gminy. Włamywacz, który ponad 7 lat temu spowodował straty na ponad 40 tys. zł,  nie uniknie  odpowiedzialności dzięki zabezpieczonym w Polsce i Szwecji śladom DNA. 

 

W 2010 roku policjanci pracowali nad ustaleniem i zatrzymaniem sprawcy kradzieży z włamaniem do  pomieszczeń gospodarczych jednej ferm drobiu w gminie Kęty. Włamywacz chcąc dokonać kradzieży przewodów elektrycznych zniszczył wiele specjalistycznych urządzeń, czym spowodował  straty szacowane na ponad 40 tys. zł.  

 

Jak zawsze przy tego rodzaju przestępstwach na miejscu zdarzenia oprócz policjantów referatu dochodzeniowo – śledczego, pracował również technik kryminalistyki. Skrupulatnie odnalazł on, a następnie zabezpieczył ślady działalności włamywacza,  w tym również ślady biologiczne pozostawione na niedopałku papierosa. 

W toku prowadzonego dochodzenia nie wytypowano podejrzanego, więc zabezpieczone ślady biologiczne  zostały przekazane  do laboratorium kryminalistycznego. Tam poddano je specjalistycznym badaniom, które pozwoliły na określenie profilu DNA sprawcy i zarejestrowaniu go w policyjnej bazie GENOM, w której zgodnie z przepisami gromadzone są  ślady biologiczne przestępców. Profile automatycznie porównywane są profilami przestępców zarejestrowanych przez policjantów z różnych krajów Unii Europejskiej.    

 

Taki finał znalazła również sprawa prowadzona przez kęckich policjantów. W marcu br. otrzymali oni informację, że do zabezpieczonego siedem lat temu profilu DNA włamywacza idealnie pasuje  DNA mężczyzny zatrzymanego na kradzieży sklepowej, w jednej z szwedzkich miejscowości. Jak się okazało, tamtejsza policja zatrzymała wówczas  44 – letniego mieszkańca gminy Kęty.  

 

Gdy ten wrócił ze Szwecji do rodzinnej miejscowości został zatrzymany i trafił do kęckiego komisariatu, gdzie policjanci postawili mu zarzut za przestępstwo popełnione 7 lat temu. Mężczyzna przyznał się do włamania i już wkrótce odpowie  przed sądem. 

 

Za popełnione przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

 

 

źródło: policja

 

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

maria, 05.04.2017 10:53

wielkie brawa dla Policjantów z Kęt dobra robota i przy okazji wiemy po co niektórzy wyjeżdżają za granice.