Są wyniki badań poziomu SMOG-u za ostatni rok

, Wiadomości, 15.03.2018 09:40, PG
Są wyniki badań poziomu SMOG-u za ostatni rok

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie zbadał jakość powietrza w Małopolsce za 2017 rok. I tak najwyższe roczne stężenie pyłu zawieszonego w ubiegłym roku PM10 było w Brzeszczach, a najniższe w Gorlicach i Muszynie. Warto zaznaczyć, że Zakopane odnotowało największy postęp w ilości dni bez smogu w porównaniu z poprzednimi latami.

Brzeszcze przekroczyły 130 razy dobową normę stężenia pyły zawieszonego PM10. Inne gminy trochę mniej ale to nie zmienia faktu, że żadna z nich nie znalazła się w normie.

Jeśli chodzi o przekroczenia stężeń pyłu zawieszonego PM2.5 to tutaj Zakopane jako jedyne utrzymuje się w normie. Natomiast stężenia bardzo szkodliwego benzo(α)pirenu są przekroczone przez wszystkie badane gminy.

Mimo, że nie ma w tym zestawieniu Andrychowa czy Wadowic, gdyż WIOŚ nie robił badań na tych terenach, to i tak wiadomo że w Małopolsce Zachodniej normy są kilkakrotnie przekraczane w najbardziej zimnych i mało wietrznych dniach. Mówią o tym chociażby sensory zamontowane w poszczególnych gminach przez włodarzy, gdzie każdy mieszkaniec może sprawdzać sobie poziom smogu.

Mimo wielu programów, i co za tym idzie dotacji na walkę ze smogiem, z badań wynika że wciąż przekraczane są dopuszczalne stężenia pyłu zawieszonego PM10, w tym stężenia jego drobnej frakcji PM2,5 oraz bardzo szkodliwego benzo(α)pirenu.

- Głównym problemem jaki powoduje zła jakość powietrza jest narażanie mieszkańców Małopolski na wdychanie w sezonie grzewczym toksycznych substancji, które są związkami rakotwórczymi, mutagennymi (powodującymi wady wrodzone), zwiększającymi też bezpłodność. Związki te, których ilości obrazują wyniki wykonywanych od kilku lat pomiarów stężeń benzo(a)pirenu, działają szkodliwie na rozwój dziecka w łonie matki.- ostrzega Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie.grafika: WIOŚ Kraków

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy