Są przetargi na przebudowę Korcza i Mostowej, ale czy są na to pieniądze?

, Wiadomości, 26.05.2018 10:15, PG
Czy uda się burmistrzowi wyremontować te dwie, budzące sporo emocji wśród mieszkańców, drogi?
Są przetargi na przebudowę Korcza i Mostowej, ale czy są na to pieniądze?

Podczas czwartkowej (254.05.) sesji Rady Miejskiej w Andrychowie radni przegłosowali zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej gminy wprowadzając dwa przedsięwzięcia, o których portal mamNewsa.pl pisał od lat a mianowicie remont ulicy os. Korcza w Inwałdzie oraz remont ul. Mostowej w Sułkowicach.

Okazuje się, że po naszych ostatnich publikacjach ogłoszono przetargi na przebudowę tych dwóch dróg. Jak jednak urząd zamierza za nie zapłacić, skoro nie ma to w budżecie przeznaczonych pieniędzy?

Włodarze miasta wymyślili aby skorzystać z usługi faktoringu. Koszt remontu ul. Korcza w Inwałdzie to 2,4 mln zł a ul. Mostowej w Sułkowicach – 1,2 mln zł.

W usłudze faktoringu występują trzy podmioty: firma jako dostawca usług czyli faktorant, odbiorcy usługi - w tym wypadku urząd miejski czyli dłużnik oraz firma udzielająca finansowania czyli bank (faktor).

Istotą usługi faktoringowej jest wykup przez bank należności (faktur) o odroczonym terminie płatności, wystawionych przez firmę budowlaną dla jego odbiorców.

Faktor wypłaca faktorantowi od 80% do 100% (minus prowizja) wartości faktury natychmiast po jej wystawieniu. Natomiast resztę należności przekazywana jest faktorantowi po otrzymaniu zapłaty od dłużnika.

W ten sposób urząd miejski w Andrychowie będzie mógł zapłacić za remont ul. Korcza i ul. Mostowej dopiero w 2020-2021 a wykonawca otrzyma wynagrodzenie zaraz po wystawieniu faktury dzięki pieniądzom banku. Od takiej usługi trzeba będzie oczywiście zapłacić odsetki. W przypadku ul. Korcza jest to 67 300 zł a przy ul. Mostowej – 19 500 zł odsetek.

Drogi mają zostać wykonane w 10 miesięcy od dnia podpisania umowy. Chętne firmy mogą się zgłaszać do przetargu do 14 czerwca 2018 roku. Po tym terminie okaże się, czy ktoś w ogóle będzie zainteresowany takim rozwiązaniem sprawy. Wiadomym jest, że sytuacja na rynku budowlanym jest ciężka, bo brakuje i samych firm, i pracowników.

Zobaczymy co z tego wyniknie. Będziemy informować na bieżąco.Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

`, 27.05.2018 16:38

"macie problem" .............BO............."ilość łat przybywająca z roku na rok"

`, 27.05.2018 16:37

"a ten burmistrz robi rekordowo dużo" ............VS............ "O tej drodze pisaliśmy już WIELE LAT TEMU, ale do tej pory nic się nie zmieniło"

szpp, 27.05.2018 14:20

macie problem......tych dróg nie ma wyremontowanych ale z tego co piszą - będą. zawsze jest coś do zrobienia .po to mamy burmistrza żeby rozwiązywał i załatwiał kolejne problemy i sprawy mieszkańców a ten burmistrz robi rekordowo dużo

xpekk, 27.05.2018 13:40

jedna jeszcze rzecz. to co robi abcabc vel Tomek w tej sprawie to totalna kompromitacja i dowód na to jaka jest kicha. Ogłasza sukces, i że "burmistrz to dobry gospodarz" a tymczasem faky sa takie że po 8 latach rządów tego świetnego gospdarza tych dróg nie ma wyremontowabych i długo jeszcze nie będzie. Nawet jak znajdzie sie ktoś kto zaryzykuje układ aŻakiem i jego urzędem to gdzie tam do ich zrobienia. Abcabc z tej nijakości robi sensasję nawet z tego że drogi być może zostaną wyremonowane za rok a może i później. Totalna kompromitacja Tomku.

gregory, 27.05.2018 11:33

ludzie - bańka mydlana pęka. Są dokumenty. Łącznie za Żaka przez 8 lat nabrali już do kwoty 78 milionów kredytów!!!! Do tego obsługa kredytu, kolejne miliony. Duża część ma być spłacana od 2019 roku, kiedy tej ekipy Żaka już nie będzie. I nie ma na remonty tych dróg?

budyn77, 27.05.2018 11:07

Wójcie Zak i bezradni - dlaczego nie spełniliście przez 8 lat marzenia Andrychowian i nie wybudowaliście obwodnicy?! Trzeba było jak setki tysięcy Polaków wziąć kredyt, załatwić unijne i rządowe dotacje i wybudować skoro zadłużenie Andrychowa to tylko 22%...

krisu78, 27.05.2018 10:30

mieć na wyjazdy zagraniczne, na nagrody dla urzędników, zaciągać kredyt za kredytem i jeszcze brakuje na konieczne remont dróg, że "kombinują"? "Brawo" Żak inna rzecz czy ktoś zaryzykuje wejść w to. W roku kiedy kończy się kadencja Żaka, kiedy non stop słychać a to o przegranej w sądzie w sprawie dyrektorki szkoły, a to że prokuratura bada jak Żak nadzorował Ckiw, że sprawy w sądzie z mzk, że trzeba kasy na wypłaty odszkowań dla zwalanianym pracownikom ckiw, bo dyretorki jakie dał Żak przegrywają sprawy w sądzie. No i inne rzeczy o jakich mówią i piszą na forach andrychowianie a jakie jeszcze wyjdą.

krisu78, 27.05.2018 10:24

już teraz wychodzi że głównym zadaniem następy będzie spłacania kredytów zaciąganych przez Żaka. Wszystko jest w dokumentach. I będzie pokazane. A teraz to. Dobry gospdoarz który jeździ na zagraniczne wyjazdy na koszt podatników który daje najwieksze nagrody w powiecie swoim kolegom, który zaciąga kredyt za kredytem aż w końcu wymyśla nowy sposób - coś w stylu "wy zróbcie za kredyt, moi następcy zapłacą, a za to moi klakierzy już działają i kłamią jaki to ja jestem cudowny????"

barte, 27.05.2018 10:10

Andrychów zadłużenie 22%, Kęty 49% .Rzeczywiście podobnie

budyn77, 27.05.2018 09:58

Masakra.... Andrychów ma podobny już dług do Kęt a dalej nie ma: trzech obwodnic, krytego basenu, nowoczesnej hali sportowej, domu seniora, kina cyfrowego 3D , gminnych żłobków, opieki całodobowej i gminnego ZOZ-u. Brawo wójt Zak i jego bezradni.

barte, 27.05.2018 09:27

Setki tysięcy Polaków mają kredyty na zakup mieszkań domów czy nowych samochodów. W ten sposób zaspokajają swoje potrzeby i marzenia.Gmina remontuje drogi, buduje basen i realizuje inne potrzebne mieszkańcom inwestycje.Jaki jest problem że czasami również korzysta z kredytów. Przecież to wszystko jest dla mieszkańców robione. Wolę żeby gmina wzięła kredyt i wyremontowała dziurawą drogę niż żeby droga była dalej dziurawa a kierowcy niszczyli na niej auta

formica, 27.05.2018 08:56

Czytam tłumaczenia, że Gmina wzięła kredyt 15mln na pokrycie deficytu budżetowego, przy okazji zdecydowała się w tym samym czasie na budowę basenu za ok. 30 mln ze środków własnych (bo przecież te 3,5mln, które na razie nie są nawet przyznane przez MSiT, to niewielka dotacja). Rozumując logicznie skoro posiadamy w budżecie te 30mln "środków własnych" na budowę basenu (nawet jeśli finansowanie rozłożone jest mniej więcej po połowie na 2 kolejne lata), to gdybyśmy odłożyli tę budowę w czasie (ale nie rezygnowali z niej), to ze środków własnych możemy pokryć deficyt budżetowy. Czy to aby nie zakrawa na "kreatywne" tłumaczenie, że wszystko jest w najlepszym porządku? Mam wątpliwości.

martinez, 27.05.2018 00:39

„Brawa dla” burmistrza - tylko w tym roku kredytu na 15 milionów. I nie ma na drogi. Jest za to kasa na wycieczki zagraniczne i nagrody dla kolegów i koleżanek. Opłacani klakierzy mogą piać z zachwytu bo na żaka spadnie zaszczyt że w 8 roku rządzów zaczęto remont a kolejny kredyt zaciągany za Żaka będą spłacać następcy Żaka. Głupków z nas andrychowian robicie w tej zakolandii i się na tym przejdziecie. Andrychowianie mają dość tej propagandy tak jak tych zagranicznych wycieczek dla wybranych jakich miało nie być!

martinez, 27.05.2018 00:38

Abcabc nawet z Krakowa przyjedziesz żeby przekonać się co u Macieja? :) A co słychać w twoim kościele „wycieczkowiczów” na koszt innych – ty będziesz głosił kazanie? :)

abcabc, 26.05.2018 23:57

jeszcze razy: brawo dla pana burmistrza za kolejne długo oczekiwane inwestycje. dobry gospodarz dba o potrzeby mieszkańców ps. czy krzysiek z pisu został już kiędzem i będzie w niedzielę głosił kazanie u macieja? o której bo musze się wybrać?

Qwrrty, 26.05.2018 19:58

Drodzy komentatorzy. Zaniedbujecie swoje zajecia, aż 6 godzin i 13 minut trzeba było czekać na wasze opinie. Na Mostowej to najpilniejszy jest demontaż progów zwalniających i będzie ok.

kaczor, 26.05.2018 19:30

abcabc czy jest granica za która przestaniesz kpić z andrychowian? Wychodzi że kasa na nagrody dla wiceburmistrza i innych w budżecie miasta jest. Tak samo na podróż dla Żaka i jego kolegów do Gruzji. Ale remonty - niech ktoś zrobi a zapłaci się po wyborach. Ludzie na początku roku radni od Żaka przegłosowali wzięcie 15 milionów kredytu. Na co idzie kasa jeśli nawet przy takim kredycie nie starcza na remonty dróg? To ma być dobry gospodarz?

`, 26.05.2018 18:16

"Jak jednak urząd zamierza za nie zapłacić, skoro nie ma to w budżecie przeznaczonych pieniędzy?" .................. "dobry gospodarz dba o potrzeby mieszkańców"

`, 26.05.2018 18:14

"O tej drodze pisaliśmy już WIELE LAT TEMU, ale do tej pory nic się nie zmieniło – chyba, że ilość łat przybywająca z roku na rok. Chodzi o ponad kilometr drogi na os. Korcza w Inwałdzie." ....................... "dobry gospodarz dba o potrzeby mieszkańców" .........."ilość łat przybywająca z roku na rok" ............. BRAWO !!! BRAWO !!! BRAWO !!!

abcabc, 26.05.2018 17:28

brawo dla pana burmistrza za kolejne długo oczekiwane inwestycje. dobry gospodarz dba o potrzeby mieszkańców