Pożar w wigilijny wieczór [AKTUALIZACJA]

, Wiadomości, 24.12.2016 20:45, PG
W sobotę (24.12.) około godz. 20.00 duże zadymienie pojawiło się w budynku jednorodzinnym w Targanicach - Nowa Wieś k. Andrychowa.
Pożar w wigilijny wieczór [AKTUALIZACJA]

 

Do pożaru doszło w kotłowni domu jednorodzinnego. Dzięki skutecznej akcji strażaków udało się ugasić ogień i uratować dalszą część budynku, który umiejscowiony jest w trudno dostępnym miejscu w Targanicach - Nowa Wieś.

 

Pożar w wigilijny wieczór
W sobotę (24.12.) około godz. 20.00 duże zadymienie pojawiło się w budynku jednorodzinnych w Targanicach - Nowa Wieś k. Andrychowa.
Na miejscu działanai prowadzą strażcy z JRG Andrychów oraz kilka jednostek ochotniczych.
Więcej szczegółów wkrótce.

Na miejscu działania prowadzili strażcy z JRG Andrychów, OSP Targanice oraz OSP Sułkowice -Łęg.

 

Z kolei w Boże Narodzenie rano strażacy interweniowali w Sułkowicach przy ul. s. Faustyny. Tam w jednym z budynków pojawiły się problemy z kominem: doszło pożaru sadzy, pęknięcia komina, a w budynku stwierdzono groźny dla życia tlenek węgla.

 

 

xxx

Komenda Powiatowa PSP w Wadowicach rozesłała w tym tygodniu apel z poradami i przestrogami skierowanymi do mieszkańców. Warto przeczytać. Być może dzięki temu uda się uniknąć kolejnych pożarów.

Zagrożenia powodowane przez czad oraz przy ogrzewaniu i dogrzewaniu pomieszczeń w sezonie zimowym
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach zwraca się tą drogą z apelem i prośbą do wszystkich mieszkańców Ziemi Wadowickiej o zwrócenie szczególnej uwagi na stan techniczny użytkowanych urządzeń grzejnych oraz niezbędnych do ich funkcjonowania instalacji i przewodów. Doświadczenia ostatnich lat pokazują dobitnie, jakie niebezpieczeństwo grozi nam ze strony wadliwie działających, źle podłączonych, nie wyczy-szczonych lub nieostrożnie eksploatowanych pieców centralnego ogrzewania, piecyków przenośnych służących do dogrzania pomieszczeń, piecyków łazienkowych i innych tego typu urządzeń, które w związku z chłodami i mrozem zaczynają być szczególnie intensywnie używane. Podczas spalania materiałów palnych przy niedostatku tlenu w otaczającym powietrzu powstaje tlenek węgla, zwany popularnie czadem. Wdychanie nawet niewielkiej jego ilości może spowodować zatrucie, silny ból głowy, śpiączkę, a nawet śmierć. Czad jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku, blokuje dostęp tlenu do organizmu poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, co w większej dawce powoduje śmierć przez uduszenie. Jest oczywiście cała gama przepisów przeciwpożarowych, technicznych i budowlanych, które moglibyśmy w tym miejscu i na tę okoliczność przywołać, określających precyzyjnie zasady prawidłowego i bezpiecznego używania sprzętu grzejnego, niezbędnego w większości naszych gospodarstw domowych, my jednak chcemy dziś odwołać się przede wszystkim do Państwa wyobraźni, apelować o rozsądek i postępowanie, które uchronią nas od nieszczęścia. Pierwszym warunkiem jest eksploatowanie urządzeń i instalacji grzewczych zgodnie z regułami, które możemy przeczytać w instrukcji obsługi każdego z nich. Dotyczą one przede wszystkim kategorycznego zakazu wykonywania tzw. „prowizorek” przez osoby, które nie mają do tego przygotowania i kwalifikacji. Kolejny ważny problem to zagwarantowanie skutecznej wentylacji ogrzewanych pomieszczeń, w tym zapewnienia dopływu niezbędnej do tego ilości świeżego powietrza, co ma szczególnie istotne znaczenie w przypadku wymiany okien i drzwi na nowe, z reguły bardziej szczelne, a także podczas ocieplania budynków, kiedy to najczęściej dochodzi do zatkania podparapetowych otworów wentylacyjnych (dopływu powietrza). 
Wielkimi krokami zbliża się zima, a wraz z nią chłodne i mroźne dni. Wszyscy zaczynają się ciepło ubierać, starają się również, by we własnym domu (mieszkaniu) mieć w miarę ciepło,   a osiągnąć to możliwie za nieduże pieniądze. Ocieplane są domy, uszczelniane okna, bądź wymieniane na inne, bardziej szczelne, a do ogrzewania pomieszczeń i budynków stosuje się różne systemy grzewcze, wykorzystujące paliwo stałe (węgiel, koks, miał, drzewo itp.), ciekłe (różne oleje opałowe), gazowe (na gaz ziemny i płynny) i elektryczne systemy grzewcze. Najczęstszymi przyczynami tych pożarów są: podpalenia i nieostrożne obchodzenie się ze źródłem otwartego ognia (papierosy) oraz grzewczymi urządzeniami elektrycznymi, gazowy-mi, na paliwo ciekłe i stałe (piece, piecyki, kuchenki, ogrzewacze pomieszczeń i inne), a także wady tych urządzeń. Wiele pożarów, a nawet wybuchów powstaje w następstwie samowol-nych i wykonywanych przez osoby nie posiadające do tego kwalifikacji przeróbek instalacji gazowych, prowizorycznie wykonanych przewodów wentylacyjnych i spalinowych, a także niefachowego czyszczenia z zalegającej na ściankach kominów sadzy. 
W Unii Europejskiej każdego roku dochodzi do kilkuset wypadków związanych z użyciem 
Fajerwerków. Niektóre z nich są śmiertelne. Przyczyną większości tych zdarzeń jest nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa, najczęściej podczas odpalania baterii, rakiet i petard. 
Jakie są zagrożenia?
Nieumiejętne obchodzenie się z fajerwerkami grozi m.in.:
 oparzeniami i skaleczeniami głowy i rąk,
 urazami oczu, łącznie z utratą wzroku,
 głębokimi ranami, a nawet urwanymi palcami,
 uszkodzeniami słuchu.
O czym należy pamiętać? Chcesz uniknąć przykrych zdarzeń i bawić się bezpiecznie? 
UOKiK wspólnie z Policją, Strażą Pożarną i Inspekcją Handlową przestrzega: 
 Fajerwerki odpalaj stojąc z boku i trzymając źródło ognia w wyciągniętej ręce.
   Nigdy się nad nimi nie pochylaj – unikniesz wystrzału w twarz, który może być śmiertelny.
 Zachowuj bezpieczną odległość -jest ona podana w instrukcji obsługi.
   Oddal się natychmiast po odpaleniu – uchroni cię to przed oparzeniem lub ogłuszeniem. 
 Petardy, baterie, rakiety, fontanny i inne wyroby klasy 3 odpalaj wyłącznie na dużych, 
   otwartych przestrzeniach. Bliskość drzew lub linii energetycznych grozi pożarem.
  Aby choinka się świeciła, a nie paliła
Święta... czas przygotowań, gorączkowych zakupów, sprzątania i gotowania. W ferworze walki nietrudno o niedopatrzenie i nieostrożność. Wiem, wiem! Brakuje Ci czasu na wiele spraw, lecz pamiętaj o dopilnowaniu swoich małych pociech, które w zamieszaniu mogą zrobić coś kompletnie nieprzewidywalnego. Myśl za swoje dziecko! Postaraj się, by nie miało ono dostępu do gorących garnków. Zajmij je strojeniem choinki, robieniem łańcuchów z kolorowego papieru lub aniołków z masy solnej.
Żeby choinka nie stanowiła zagrożenia pożarowego: 
  ustaw ją stabilnie z daleka od grzałek, piecyków, termowentylatorów lub kominka – strumień ciepła emitowany przez te urządzenia nie może być skierowany na choinkę, 
  nie ustawiaj jej blisko firan i zasłon, 
  pamiętaj, że nie ma znaczenia, czy jest prawdziwa, czy sztuczna – obie łatwo się palą.
Oświetlenie choinki: 
  wybierz lampki świąteczne opatrzone znakiem CE, 
  nie zakładaj na choinkę lampek własnego wyrobu, 
  nie wieszaj na choince zimnych ogni (zimne są tylko z nazwy) ani świeczek – palą się bardzo krótko, a stanowią duże zagrożenie pożarowe.
Świeca: 
  nie ustawiaj jej blisko choinki, firan, zasłon i innych palnych lub „fruwających” rzeczy, 
  nie dopuść do zapalenia się ozdób świecznika.
Oświetlenie zewnętrzne: 
  kupuj lampki świąteczne, które są przeznaczone do używania w warunkach zewnętrznych, 
  nie dopuść, by łączenia kabli leżały w wodzie, śniegu lub błocie.
Zimne ognie: 
  teoretycznie są bezpieczne, jednak wytwarzają wysoką temperaturę 
  i w sprzyjających warunkach mogą wywołać pożar, 
  nie zezwalaj swoim dzieciom na zabawę zimnymi ogniami bez nadzoru osoby dorosłej.
A jeśli choinka się zapaliła? 
  Odłącz ozdoby (lampki, światełka) od instalacji elektrycznej. 
  Polej choinkę wodą lub użyj gaśnicy.


Zagrożenia powodowane przez czad oraz przy ogrzewaniu i dogrzewaniu pomieszczeń w sezonie zimowym

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach zwraca się tą drogą z apelem i prośbą do wszystkich mieszkańców Ziemi Wadowickiej o zwrócenie szczególnej uwagi na stan techniczny użytkowanych urządzeń grzejnych oraz niezbędnych do ich funkcjonowania instalacji i przewodów. Doświadczenia ostatnich lat pokazują dobitnie, jakie niebezpieczeństwo grozi nam ze strony wadliwie działających, źle podłączonych, nie wyczy-szczonych lub nieostrożnie eksploatowanych pieców centralnego ogrzewania, piecyków przenośnych służących do dogrzania pomieszczeń, piecyków łazienkowych i innych tego typu urządzeń, które w związku z chłodami i mrozem zaczynają być szczególnie intensywnie używane.


Podczas spalania materiałów palnych przy niedostatku tlenu w otaczającym powietrzu powstaje tlenek węgla, zwany popularnie czadem. Wdychanie nawet niewielkiej jego ilości może spowodować zatrucie, silny ból głowy, śpiączkę, a nawet śmierć. Czad jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku, blokuje dostęp tlenu do organizmu poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, co w większej dawce powoduje śmierć przez uduszenie.

 

Jest oczywiście cała gama przepisów przeciwpożarowych, technicznych i budowlanych, które moglibyśmy w tym miejscu i na tę okoliczność przywołać, określających precyzyjnie zasady prawidłowego i bezpiecznego używania sprzętu grzejnego, niezbędnego w większości naszych gospodarstw domowych, my jednak chcemy dziś odwołać się przede wszystkim do Państwa wyobraźni, apelować o rozsądek i postępowanie, które uchronią nas od nieszczęścia. Pierwszym warunkiem jest eksploatowanie urządzeń i instalacji grzewczych zgodnie z regułami, które możemy przeczytać w instrukcji obsługi każdego z nich.

 

Dotyczą one przede wszystkim kategorycznego zakazu wykonywania tzw. „prowizorek” przez osoby, które nie mają do tego przygotowania i kwalifikacji. Kolejny ważny problem to zagwarantowanie skutecznej wentylacji ogrzewanych pomieszczeń, w tym zapewnienia dopływu niezbędnej do tego ilości świeżego powietrza, co ma szczególnie istotne znaczenie w przypadku wymiany okien i drzwi na nowe, z reguły bardziej szczelne, a także podczas ocieplania budynków, kiedy to najczęściej dochodzi do zatkania podparapetowych otworów wentylacyjnych (dopływu powietrza).

Wielkimi krokami zbliża się zima, a wraz z nią chłodne i mroźne dni. Wszyscy zaczynają się ciepło ubierać, starają się również, by we własnym domu (mieszkaniu) mieć w miarę ciepło,   a osiągnąć to możliwie za nieduże pieniądze. Ocieplane są domy, uszczelniane okna, bądź wymieniane na inne, bardziej szczelne, a do ogrzewania pomieszczeń i budynków stosuje się różne systemy grzewcze, wykorzystujące paliwo stałe (węgiel, koks, miał, drzewo itp.), ciekłe (różne oleje opałowe), gazowe (na gaz ziemny i płynny) i elektryczne systemy grzewcze. Najczęstszymi przyczynami tych pożarów są: podpalenia i nieostrożne obchodzenie się ze źródłem otwartego ognia (papierosy) oraz grzewczymi urządzeniami elektrycznymi, gazowy-mi, na paliwo ciekłe i stałe (piece, piecyki, kuchenki, ogrzewacze pomieszczeń i inne), a także wady tych urządzeń. Wiele pożarów, a nawet wybuchów powstaje w następstwie samowol-nych i wykonywanych przez osoby nie posiadające do tego kwalifikacji przeróbek instalacji gazowych, prowizorycznie wykonanych przewodów wentylacyjnych i spalinowych, a także niefachowego czyszczenia z zalegającej na ściankach kominów sadzy. 

 


W Unii Europejskiej każdego roku dochodzi do kilkuset wypadków związanych z użyciem 
Fajerwerków. Niektóre z nich są śmiertelne. Przyczyną większości tych zdarzeń jest nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa, najczęściej podczas odpalania baterii, rakiet i petard. 

Jakie są zagrożenia?
Nieumiejętne obchodzenie się z fajerwerkami grozi m.in.:
 oparzeniami i skaleczeniami głowy i rąk,
 urazami oczu, łącznie z utratą wzroku,
 głębokimi ranami, a nawet urwanymi palcami,
 uszkodzeniami słuchu.

O czym należy pamiętać? Chcesz uniknąć przykrych zdarzeń i bawić się bezpiecznie? 
UOKiK wspólnie z Policją, Strażą Pożarną i Inspekcją Handlową przestrzega: 

 Fajerwerki odpalaj stojąc z boku i trzymając źródło ognia w wyciągniętej ręce.
   Nigdy się nad nimi nie pochylaj – unikniesz wystrzału w twarz, który może być śmiertelny.
 Zachowuj bezpieczną odległość -jest ona podana w instrukcji obsługi.
   Oddal się natychmiast po odpaleniu – uchroni cię to przed oparzeniem lub ogłuszeniem. 
 Petardy, baterie, rakiety, fontanny i inne wyroby klasy 3 odpalaj wyłącznie na dużych, 
   otwartych przestrzeniach. Bliskość drzew lub linii energetycznych grozi pożarem.

  Aby choinka się świeciła, a nie paliła


Święta... czas przygotowań, gorączkowych zakupów, sprzątania i gotowania. W ferworze walki nietrudno o niedopatrzenie i nieostrożność. Wiem, wiem! Brakuje Ci czasu na wiele spraw, lecz pamiętaj o dopilnowaniu swoich małych pociech, które w zamieszaniu mogą zrobić coś kompletnie nieprzewidywalnego. Myśl za swoje dziecko! Postaraj się, by nie miało ono dostępu do gorących garnków. Zajmij je strojeniem choinki, robieniem łańcuchów z kolorowego papieru lub aniołków z masy solnej.

Żeby choinka nie stanowiła zagrożenia pożarowego: 
  ustaw ją stabilnie z daleka od grzałek, piecyków, termowentylatorów lub kominka – strumień ciepła emitowany przez te urządzenia nie może być skierowany na choinkę, 
  nie ustawiaj jej blisko firan i zasłon, 
  pamiętaj, że nie ma znaczenia, czy jest prawdziwa, czy sztuczna – obie łatwo się palą.


Oświetlenie choinki: 
  wybierz lampki świąteczne opatrzone znakiem CE, 
  nie zakładaj na choinkę lampek własnego wyrobu, 
  nie wieszaj na choince zimnych ogni (zimne są tylko z nazwy) ani świeczek – palą się bardzo krótko, a stanowią duże zagrożenie pożarowe.


Świeca: 
  nie ustawiaj jej blisko choinki, firan, zasłon i innych palnych lub „fruwających” rzeczy, 
  nie dopuść do zapalenia się ozdób świecznika.


Oświetlenie zewnętrzne: 
  kupuj lampki świąteczne, które są przeznaczone do używania w warunkach zewnętrznych, 
  nie dopuść, by łączenia kabli leżały w wodzie, śniegu lub błocie.


Zimne ognie: 
  teoretycznie są bezpieczne, jednak wytwarzają wysoką temperaturę 
  i w sprzyjających warunkach mogą wywołać pożar, 
  nie zezwalaj swoim dzieciom na zabawę zimnymi ogniami bez nadzoru osoby dorosłej.


A jeśli choinka się zapaliła? 
  Odłącz ozdoby (lampki, światełka) od instalacji elektrycznej. 
  Polej choinkę wodą lub użyj gaśnicy.


 

 

źródło: PSP Wadowice

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy