Powietrze coraz gorszej jakości. Ruszają kontrole w domach

, Wiadomości, 20.10.2016 09:55, (red)
Tak źle jeszcze tej jesieni nie było. Straż Miejska rozpoczyna kontrole w domach.
Powietrze coraz gorszej jakości. Ruszają kontrole w domach

 

Jak dowiadujemy się z serwisu powietrze.malopolska.pl/prognozy, z dnia na dzień w naszym regionie powietrze będzie coraz gorszej jakości. Najgorzej ma być w piątek. To efekt rozpoczętego sezonu grzewczego.

 

W Wadowicach burmistrz zapowiedział, że strażnicy miejscy będą sprawdzać czym mieszkańcy palą w piecach.

 

W Gminie Wadowice sprawdzamy, czym palą w piecach mieszkańcy. W poprzednim sezonie grzewczym strażnicy miejscy weszli do ponad 500 domów. Kontrole obszarowe obejmują cały teren Gminy. Straż Miejska dyżuruje pod telefonem 606 319 789, na który podejrzenie spalania odpadów zgłosić można całą dobę. Gwarantujemy anonimowość (kontrolujemy wszystkich sąsiadów włącznie z Tobą). PS. Te kontrole przynoszą efekty i nie myślę tu o mandatach. Przekraczając granicę pomiędzy Gminami Kalwaria (brak jakiegokolwiek nadzoru nad spalaniem odpadów), a Wadowicami, czuje się różnicę.

- W Gminie Wadowice sprawdzamy, czym palą w piecach mieszkańcy. W poprzednim sezonie grzewczym strażnicy miejscy weszli do ponad 500 domów. Kontrole obszarowe obejmują cały teren Gminy. Straż Miejska dyżuruje pod telefonem 606 319 789, na który podejrzenie spalania odpadów zgłosić można całą dobę. Gwarantujemy anonimowość (kontrolujemy wszystkich sąsiadów włącznie z Tobą). PS. Te kontrole przynoszą efekty i nie myślę tu o mandatach. Przekraczając granicę pomiędzy Gminami Kalwaria (brak jakiegokolwiek nadzoru nad spalaniem odpadów), a Wadowicami, czuje się różnicę - poinformował burmistrz Wadowic Matdeusz Klinowski.

 

 

Prognozy średniodobowej jakości powietrza w Małopolsce

 

 

 

Dzisiaj

Czwartek (2016-10-20)

Brak danych
Prognozowane stężenia substancji
PM 10 MAPA >
PM 2.5 MAPA >
NO2 MAPA >
SO2 MAPA >
CO MAPA >
O3 MAPA >

Jutro

Piątek (2016-10-21)

Brak danych
Prognozowane stężenia substancji
PM 10 MAPA >
PM 2.5 MAPA >
NO2 MAPA >
SO2 MAPA >
CO MAPA >
O3 MAPA >

Pojutrze

Sobota (2016-10-22)

Brak danych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

źródło: http://powietrze.malopolska.pl/prognozy/

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

specnarz, 24.10.2016 06:13

@Starybrat, w którym miejscu napisałem o "białym dymie"? Sęk w tym że przy tym sposobie dymu jest znikoma ilość a metoda jest alternatywą pomagającą ograniczyć zanieczyszczenie w tych sytuacjach, w których nie jest możliwe przejście na czystszy sposób ogrzewania. Ja też zamiast siedzieć codziennie w kotłowni i do tego parę dni w roku przygotowywać opał wolałbym zmieniać temperaturę na termostacie przy ogrzewaniu elektrycznym czy gazowym. Niestety na takie rozwiązania jeszcze długo nie będzie nas stać.

Starybrat, 22.10.2016 15:11

@specnarz, jak czytam kolejny raz te bzdury o górnym spalaniu, o "ekologicznych" kotłach węglowych, o mniej szkodliwym białym dymie, to zastanawiam się komu Bóg rozum odebrał. Problemem nie jest dym(czemu jemy wędliny, sery, mięso etc.wędzone w dymie) oczywiście przy paleniu dobrym węglem to należy podkreślić, biały, czarny dym w dużych ilościach zazwyczaj wydobywający się, gdy ktoś chce szybko rozpalić w kotle używając np. wentylatora-. problemem są spaliny w nim zawarte- szkodliwe związki chemiczne -CO2, SO2,SO3, NO( ok. 95%)- który jest trwały w wysokich temperaturach, skąd te [ciach!] o górnym spalaniu, gdzie węgiel się "koksuje" właśnie w wysokiej temperaturze( pomijam już znacznie większą ilość drewna przy tym sposobie palenia, które wbrew pozorom też wydziela zanieczyszczone spaliny) No chyba, że ktoś stosuje w piecu filtry elektrostatyczne w co wątpię, wtedy piszcie o ekologicznym paleniu węglem.

infocar, 22.10.2016 13:56

@Starybrat Zgoda z tą mocą, ale wydajność nowych, wysokich instalacji kilkanaście lat temu nikomu się nie śniła. Tak mi tłumaczył zmiany pewien OZE-entuzjasta.

Starybrat, 22.10.2016 13:26

@westwi78, chyba nie przeczytałeś ze zrozumieniem co napisałem. Głupotę jako pragmatyk wykluczam i o tym napisałem.

Starybrat, 22.10.2016 13:24

@infocar, piszesz o mocy zainstalowanej w wiatrakach, a produkują raptem dzisiaj 1500 MW. Do tego trzeba dodać, że oprócz paneli solarnych, są najbardziej chimerycznym źródłem energii-oznacza to, że zazwyczaj kilka małych bloków węglowych musi działać non-stop, czekając w gotowości na zastępowanie wiatraków, więc porównanie z elektrowniami atomowymi traci sens. Pozdrawiam, jak zauważyłeś skoncentrowałem się tylko latach rządów PO-PSL, czyli mniej niż 10 lat.

westwi78, 22.10.2016 13:17

@Starybrat biedni palący syfem to może 20% z tych, którzy to robią.

infocar, 22.10.2016 13:03

@Starybrat Ciekawe, że nic nie zrobiono, bo jakimś cudem moc elektrowni wiatrowych w PL od 2005 do 2015 wzrosła 50 krotnie. Szacuje się, że łącznie to dzisiaj 5 GW. Dla porównania: w planach jest budowa do 2026 (?) dwóch atomówek o łącznej mocy 3 GW.

Starybrat, 22.10.2016 12:47

@kalafior, pełna zgoda, ale w wielu miastach ich rządzący poszli w szykany spuszczając SM w celu gnębienia ludzi( przypominam Art. 193. kk, warto niektóre najścia zaskarżać do RPO) zamiast zastanowić się jak ludziom pomóc przeżyć zimę. Bieda zmusza ludzi do palenia miałem, flotem i innymi odpadami węglopochodnymi (palenie śmieciami, gumą, plastikiem,etc. uważam za barbarzyństwo) Niestety nie informuje się ludzi, że jakość spalin przy paleniu miałem, flotem, mułem,itp, jest tylko minimalnie lepsza niż w/w śmieciami. Rządzący w małych miastach takich jak Andrychów, dajcie ludziom zarabiać, a nie bierzcie się za coś czego nie powinniście robić.

Starybrat, 22.10.2016 12:37

@ asquit polemika z Tobą to jak kopanie się z koniem, przez osiem lat- kupa czasu, nie zrobiono żadnej elektrowni wiatrowej, farmy słonecznej, nie wybudowano ekologicznej elektrociepłowni do której można by było podłączyć jedno całe miasto średniej wielkości, nie zrobiono nic by można ogrzewać domy gazem itd. jak czytam o wymianie kotłów węglowych, na węglowe"ekologiczne" to zastanawiam się czy się śmiać, czy płakać. Widać, że jesteś bardzo powierzchownie wykształcony, że nie rozumiesz, skoro Polska "węglem stoi" to należy go wykorzystywać( sa proste procesy uzdatniania węgla, polepszenia jego własności kaloryczności i "lepszych" spalin- skoro węgiel to tani prąd do ogrzewania- 8 letnie rządy PO-PSL spowodowały, że grozi nam w blackout. Nie jestem zwolennikiem PO i PiS-u tylko zdrowego rozsądku i przewagi nauki nad demagogią.

asquit, 22.10.2016 12:33

taaaa guzik zrobiło......w całej małopolsce wymieniono kilkadziesiąt tysięcy kotłów na nowe -w nich nie da się spalać śmieci ani palić wyrobami węglopodobnymi

kalafior, 22.10.2016 12:11

Przez 8 lat PO guzik zrobiło w tej sprawie ,węlem ludzie palą od zawsze ,tylko nie palić plastiku i innego dziadostwa.Widać przy zbiórce śmieci kto co i ile oddaje np. plastik,są domy które nie oddają nawet 1 worka ,czy to normalne?

asquit, 22.10.2016 12:01

- pis zatrzymał inwestycje w energie odnawialną typu elektrownie wiatrakowe - pis zatrzymał dotacje na wymianę kotłów na ekologiczne -kasę dali rydzykowi /całe szczęście że województwem rządzi PO i dotacje jeszcze idą z urzedu marszałkowskiego] - pis woli inwestować w węgiel i nierentowne kopalnie i de facto truć ludzki zamiast wspomagać rodziny w wymianie źródeł ogrzewania na ekologiczne jak czyni cały świat / polecam stronę na której demaskowane są wszystkie kłamstwa i manipulacje rządu PIS: koduj24.pl

Starybrat, 22.10.2016 11:11

@ asquit, udowodniłeś, że człowiek może żyć bez mózgu. Rzeczywiście pod rządami PO-PSL przez ostatnie 8 lat mieliśmy ekologiczną Polskę w kwestii ogrzewania domów. Przypominam sobie te dopłaty do gazu, te wielkie farmy słoneczne, wiatrowe, itd. Czy to nie Pawlak( czołowy aparatczyk PSL, nieudolny premier) podpisał wieloletnią umowę z Rosją, która skutkuje najdroższym gazem w Europie i zasadą take or pay, czyli płacimy również za gaz, którego nie wykorzystujemy i który nie jest nam potrzebny. Zima się zbliża to widać, bo aktywność bałwanów wzrasta.

asquit, 21.10.2016 17:39

cywilizowane kraje odchodzą od węgla i od trucia swoich obywateli. niestety Polska pod rządami PiS cofa się o wieki

ZEFKO, 21.10.2016 14:26

Cały czas jest to brak świadomości ludzkiej co do zagrożenia i pewna mentalność która nie jest cechą wrodzoną a bardziej wynika z braku wykształcenia bądź jego niskiego szczebla. Nie ma to nic wspólnego z posiadaną inteligencją.. ona w tym przypadku paradoksalnie pomaga tylko uniknąć konsekwencji tych czy innych postępków.

Shawn, 21.10.2016 09:53

Prodybe - w tym wypadku nie potrzeba nakazu - ustawa o ochronie środowiska - warto poczytać :)

maria, 21.10.2016 08:33

Prąd pójdzie w górę i w ten sposób będziemy dopłacać do ogromnych wypłat różnych dyrektorków kopalń a przesyłowe za gaz ciągle w górę bo sam gaz jest tani.

barte, 21.10.2016 06:42

Nie da się oddychać.To jest masakra jakaś od kilku dni. Obecny rząd zamiast stawiać na ekologiczne źródła energii, wspierać ludzi w likwidaci opalanie węglem to jeszcze inwestuje publiczne pieniądze w kopalnie (elektorat górniczy) i nas truje Powinny być przyznawane dotacje na pompy ciepła, energię słoneczną,instalacje gazowe a nie w ten czarny syf

specnarz, 21.10.2016 06:05

Większość a nas nie chce kłótni sąsiedzkich ale w końcu każdego przebierze. Myślę że gdyby SM zrobiła wyrywkowe kontrole tym co nie oddają śmieci to sytuacja uległa by poprawie. michall, poczytaj o górnym spalaniu. Opał oczywiście jest głównym czynnikiem, zwłaszcza gdy ktoś spala coś co nie jest "do tego". Ale jeśli ogień zarzucisz nawet najlepszym opałem to wypuścisz przez komin tumany duszącego dymu. Wiedza nie boli.

michall, 21.10.2016 04:58

Jak się pali węgiel to też śmierdzi i się dymi jak cholera

maria, 20.10.2016 14:24

Probyme, nie bądź taki pewny siebie bo to my mieszkańcy nie pozwolimy aby nas truć tak samo ze ściekami pomalutku pomalutku a przyjdzie czas na wszystko i w Andrychowie będzie porządek szybciej niż ci się wydaje bo na razie jest coś nie tak.

tomacik, 20.10.2016 13:25

Żaba A zglosiles ?

kalafior, 20.10.2016 12:01

Mamy pojemniki na śmieci zmieszane ,więc po co palić i truć ludzi a zwłaszcza dzieci .Nie palcie plastików i wszelkiego dziadostwa,macie pojemniki na śmieci zmieszane!

Probyme, 20.10.2016 11:17

powodzenia bez nakazu :)

Zaba, 20.10.2016 11:13

Późny wieczór,ulica Starowiejska za Kościołem w stronę Wieprza. Duże, okazałe domy, a to co wydobywało się z kominów dusiło nawet mojego psa... I co SM z Andrychowa robi z takimi przypadkami? Czy wieczorem też ktoś to sprawdza?