Poszkodowani podczas zakupów w Internecie

, Wiadomości, 20.04.2017 12:40, ks
Znowu dużo zgłoszeń na policję od mieszkańców poszkodowanych podczas zakupów w Internecie.
Poszkodowani podczas zakupów w Internecie

Zakupy poprzez Internet są coraz bardziej popularne. Kupując w sieci musimy jednak pamiętać, że Internetu nie omijają oszuści. Policja apeluje, aby korzystając z tej formy zakupów zachować podstawowe środki ostrożności.

 

- Tylko w ostatnich dniach  odnotowaliśmy kilka zgłoszeń od osób, które zostały oszukane podczas zakupów za pośrednictwem Internetu - informują policjanci.

 

Kupujących zazwyczaj zachęcała okazyjna cena. Mieszkaniec gminy Andrychów  za pośrednictwem jednego z ogłoszeniowych portali internetowych zakupił grę do konsoli za którą zapłacił 140 zł, jednak do dnia dzisiejszego jej nie otrzymał. Podobnie, jak mieszkaniec gminy Wadowice, który zakupił laptop wpłacając 165,00 zł.

 

W ten sam sposób została oszukana kolejna osoba, która zamówiła trampolinę za którą zapłaciła 200 zł. W pozostałych przypadkach pokrzywdzeni za pośrednictwem Internetu zamawiali m.in. telefon komórkowy. Niestety internauci nie doczekali się realizacji zamówienia, więc powiadomili Policję.

 

W związku z powtarzającymi się przypadkami oszust policja ponawia apel o zachowanie ostrożności i rozwagi podczas zakupów w sieci. Kupując przez Internet pamiętajmy o zachowaniu zdrowego rozsądku, nie dajmy się ponieść emocjom związanym z okazyjną ceną oraz zachowujmy przynajmniej podstawowe, niżej wymienione środki ostrożności

 

APEL POLICJI

1. Nie reaguj na tzw. super okazje.

Jeżeli cena towaru jest rażąco niższa od jego ceny na innych aukcjach czy w sklepach, należy zachować ostrożność. Zbyt niska cena może sugerować ryzyko oszustwa.

 

2. Nie kupuj poza aukcją.

Lepiej nie kupować poza aukcją, bez pośrednictwa serwisu internetowego, ponieważ późniejsze dochodzenie roszczeń może być znacznie utrudnione.

 

3. Zmieniaj hasła dostępu.

Zmieniając często hasło, które wprowadzamy logując się do serwisu internetowego, minimalizujemy ryzyko włamania się na konto i długotrwałego wykorzystania hasła przez osobę, która się pod nas podszywa.

 

4. Sprawdź komentarze.

Kupując na aukcji internetowej sprawdźmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność, choć i tu należy zachować ostrożność ponieważ komentarze mogą być generowane przez samego sprzedającego.

 

5. Sprawdź sprzedającego.

Zwróćmy uwagę jakie dane kontaktowe podał sprzedawca – im więcej tym lepiej. Skontaktuj się z nim, zajrzyj na podaną stronę internetową (choćby po to by sprawdzić od kiedy firma istnieje i jaki asortyment ma w sprzedaży). Popytaj znajomych i zasięgnij opinii na forach internetowych.

 

6. Zanim wpłacisz na konto, zastanów się nad płatnością przy odbiorze.

Przed dokonaniem przedpłaty na konto, należy bezwzględnie skontaktować się ze sprzedawcą, celem zweryfikowania i potwierdzenia danych niezbędnych do przeprowadzenia przelewu. Bezpieczna formą płatności jest płatność przy odbiorze. Wówczas możemy sprawdzić przesyłkę przy kurierze, a w przypadku ujawnienia oszustwa spisać protokół i zawiadomić policję.

 

7. Jeżeli sprzedajesz, poczekaj jak pieniądze wpłyną na konto

By sprzedawca nie został oszukany przez kupującego, nie powinien się sugerować przesłanymi pocztą czy mailem dowodami zapłaty (w tym również potwierdzeniem przelewu bankowego), ponieważ te mogą być sfałszowane. Najlepiej poczekać jak pieniądze od kupującego wpłyną na konto i wówczas wysłać do kupującego przesyłkę z zamówionym towarem.

 

Jeśli mimo zachowania środków ostrożności, nie dostaniemy zamówionego towaru lub otrzymamy towar niezgodny z zamówieniem, natychmiast zadzwońmy na Policję. Zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa, a sprawą zajmą się policjanci, którzy specjalizują się w sprawach dotyczących przestępstw internetowych.

 

 

źródło: policja

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

AntyLeming, 20.04.2017 17:51

Komentarz usunięty przez autora.