reklama

Pierwszy krok do wprowadzenia radykalnych przepisów antysmogowych

, Wiadomości, 07.12.2016 08:45, (red)
Wymiana kotłów na nowe, zakaz palenia mułami.... Wiele wskazuje na to, że już od 2017 roku będą wprowadzone stopniowo zaostrzone przepisy, które mają poprawić jakość powietrza w Małopolsce.
Pierwszy krok do wprowadzenia radykalnych przepisów antysmogowych

We wtorek (6.12) Zarząd Województwa Małopolskiego przyjął projekt uchwały antysmogowej dla Małopolski. To dokument, który od połowy przyszłego roku ma wprowadzać całkowity zakaz spalania mułów i flotów węglowych w piecach i kominkach na terenie całego województwa oraz – docelowo za kilka lat - wyeliminować montowanie kotłów, które nie spełniają norm ekoprojektu.

 

Decyzja zarządu to pierwszy krok do wprowadzenia tych przepisów. Teraz projekt uchwały trafi do konsultacji społecznych, a ostateczną decyzję podejmą radni województwa podczas pierwszej sesji sejmiku w 2017 roku.

 

Najważniejszymi założeniami uchwały antysmogowej dla Małopolski jest ograniczenie powstawania nowych źródeł niskiej emisji i wprowadzenie zakazu instalowania tzw. kopciuchów, czyli kotłów, które nie spełniają żadnych norm emisji zanieczyszczeń.

 

Uchwała ma także wprowadzić od lipca 2017 roku zakaz palenia w piecach mułami i flotami węglowymi oraz mokrym drewnem (o wilgotności powyżej 20%). W tej chwili do sprzedaży – głównie w Małopolsce i na Śląsku – trafia 800 tys. ton mułów, czyli odpadów węglowych.

 

- W efekcie ponad 98% mieszkańców regionu oddycha powietrzem, w którym nawet 10-krotnie przekroczone są dopuszczalne poziomy rakotwórczego benzo(a)pirenu, a ponad 4 tys. osób rocznie umiera na choroby będące następstwem zanieczyszczonego powietrza. Koszty związane z leczeniem chorych z powodu zanieczyszczeń powietrza i ich nieobecnością w pracy szacuje się na 3 mld zł rocznie – informuje w komuikacie Urząd Marszałkowski w Krakowie. 

 

Przepisy będą wprowadzone przez sześć lat. Docelowo, od 2023 roku wszystkie kotłowy grzewcze w budynkach w Malopolsce mają spełniaś ekologiczne standardy, amieszkańcy mają oddychać lepszym powietrzem.

 

Przepisy uchwały antysmogowej nie będą dotyczyć mieszkańców, którzy już teraz korzystają z ekologicznych źródeł ogrzewania: sieci ciepłowniczych, pieców elektrycznych, na gaz czy olej lub pomp ciepła. Gdyby jednak chcieli zamienić je na kocioł opalany węglem i drewnem powinni zaopatrzyć się w ten spełniający wymagania ekoprojektu. Podobnie, jak właściciele kominków. Nowe urządzenia od początku 2019 roku będą musiały spełniać wymagania ekoprojektu. Nie trzeba natomiast wymieniać kominków już zamontowanych. Co prawda będą musiały spełniać wskazane poziomy sprawności cieplnej lub normy emisji, ale począwszy od 2023 roku wystarczy doposażyć je w specjalne urządzenia, które ją zredukują, np. elektrofiltry dostępne już na polskim rynku.

 

Wejście w życie uchwały antysmogowej dla całej Małopolski nie pociągnie za sobą natychmiastowych konsekwencji. Na dostosowanie się do jej przepisów mieszkańcy będą mieli czas do końca 2022 roku, a w przypadku korzystania z kotła spełniającego wymagania emisyjne na poziomie co najmniej klasy 3, ten okres może zostać wydłużony do końca 2026 roku. Z wymianą kotła nie warto jednak czekać do ostatniej chwili. Już teraz można bowiem skorzystać z dofinansowania z regionalnego programu operacyjnego lub środków WFOŚiGW.

 

Teraz projekt uchwały Zarządu Województwa trafi do konsultacji, które potrwają do 5 stycznia. Prawdopodobnie również w styczniu uchwała będzie głosowana podczas obrad Sejmiku Małopolskiego.

 

 

źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

zoch, 13.12.2016 23:17

każdy rozsądny poprze wprowadzenie tych przepisów bo dziś Polska to najbardziej zanieczyszczony w Europie kraj a obecny rząd jeszcze to popiera

AntyLeming, 08.12.2016 10:02

Komentarz usunięty przez autora.

infostealer, 07.12.2016 23:53

Wiele tzw. Kopciuchów wydaje się mniej zanieczyszcza powietrze niż niektóre z podajnikiem. Chodzi o to ze nadmuchy wyrzucają przez komin wiele niespalonych substancji i pyłów do otoczenia, przynajmniej w pewnych fazach pracy. Oczywiście ważne jest to, jakiej wartości paliwo się używa w kotłach. Od pewnego czasu istnieje metoda na walkę ze smogiem nawet w kopciuchach. Było pisane o tym na Mam Newsa kiedys mamnewsa.pl/newsy,14830--jest-sposob-na-ograniczenie-emisji-spalin-w-regionie

Starybrat, 07.12.2016 20:43

@bawolak87, człowieku śmiać, się czy płakać. Takich głupstw dawno nie czytałem-para wodna z komina w piecu opalanym węglem. Podobnie jak wielu innych patrząc na biały dym z komina myśli, że jest on pozbawiony spalin( palenie węglem)- chyba że posiadasz filtr elektrostatyczny, ale po tym co piszesz nie masz o nim zielonego pojęcia- obłożenie szamotem, miarkownik- kabaret, jaki to ma wpływ na spaliny- jedynie na utrzymanie temperatury. Napiszę krótko, bo pewnie i tak z tego nic nie zrozumiesz. Spośród pierwiastków budujących węgiel za palne uważa się tylko węgiel C, wodór H i siarkę S oraz azot N. Czy widziałeś kiedykolwiek spalanie węgla bez dymu i spalin, -CO2, SO2, ewentualnie SO3. Produkt utleniania azotu w spalinach kotłowych to przede wszystkim tlenek azotu NO (ok. 95%) ze względu na jego trwałość w wysokich temperaturach- bzdury o spalaniu na wytworzonym żarze !!!. Skończcie również powielać te bzdury o ekologicznych piecach węglowych- zasypowych.

bawolak87, 07.12.2016 20:08

I tu sie zdziwisz bo nie rzucalem.Jestem hydraulikiem i po inzynieri srodowiska na polibudzie więc uwierz mi wiem co pisze. Sam mam smieciucha i z komina wylatuje jakby para wodna.Palenisko odłożone szamotem ,powietrze pierwotne i wtórne,miarkownik ciągu, czysta mechanika. Ludzie nie wiedzą po co są otwory w dzwiczkach czy z boku i je zatykaja i palą jak umia.Polewaja wegiel wodą bo sie dluzej pali a z komina żółty śmierdzący dym.

Starybrat, 07.12.2016 18:15

@bawolak87, o czym ty piszesz-w piecu węglowym typu "śmieciuch" można palić czysto, chyba rzucałeś na szkołę kamieniami i nie pisz mi kolejny raz tych bzdur o górnym spalaniu. W kwestii zamożności pełna zgoda- ludzie nie dlatego palą mułem, miałem, flotem bo lubią, tylko po prostu ich nie stać na drogi lepszej jakości węgiel, gaz, etc. Niestety nie ma pomysłu na wprowadzanie odnawialnych źródeł energii służących między innymi ogrzewaniu, widać prościej jest szykanować, zakazywać niż pomagać.

bawolak87, 07.12.2016 15:06

Jak dla mnie temat rzeka i któreś lobby na tym sporo zarobi :cena pieców i opału skoczy znacznie do góry. A co będzie za te 10 lat jeżeli nic się w kwestii powietrza nie zmieni? Jestem "za" aby wprowadzać jakieś zmiany bo fakt że trujemy się sami wzajemnie. Powietrze wieczorem to masakra. To że wymienimy piece na nowoczesne spełniające jakieś tam "kryteria" wyśrubowane w laboratorium to jedno a palenie w realnym świecie to dwie osobne kwestie.Podczas badań spalany jest węgiel lub pelet a u nas głównie ludzie pala mułem i flotem bo taniej. Jeżeli ktoś decyduje się na piec z podajnikiem to już jest połowiczy sukces ale druga połowa to kwestia opału i jestem za tym aby wprowadzano zakaz używania flotu, mułu itp. Nawet w piecach typu śmieciuch da się spalać czysto tylko ludzie nie chcą słyszeć aby ktoś uczył ich jak mają palić w piecu bo oni całe życie tak pala i jest dobrze) Bogaty Kraków zdecyduje że w Andrychowie trzeba zmienić piece na 5 kategorii ,zakaz palenia mułem i flotem itp a w sąsiednim Czańcu (śląskie)będzie można palić jak dotychczas czyli wszystko. Większość wiatrów w naszych okolicach nawiewa powietrze znad zachodniej części czyli znad śląska więc ta inicjatywa powinna być ogólnopolska.

Jeremiasz, 07.12.2016 13:44

Znam to doskonale z osobistego doświadczenia, bez względu czy las czy pojedyncze drzewko, czuję się tym upokorzony.W dodatku trzeba wykreślać mapkę opisową i trzeba mieć dobre argumenty jeśli chcesz wyciąć zdrowe drzewo.

AntyLeming, 07.12.2016 13:08

Komentarz usunięty przez autora.

Jeremiasz, 07.12.2016 12:40

Posiadam 20 arów gruntu rolnego IV klasy na której wyrósł las olsz- samosiejki. Chętnie bym ten las zostawił, bo kocham drzewa, ale geodeta doradził mi żebym go wyrżnął, jeśli tego nie zrobię, może się okazać że urzędasy, które decydują o przeznaczeniu prywatnych gruntów, zdecydują że grunt ten, który według planów ma zostać przekształcony na grunt budowlany, nie zostanie przekształcony, bo będzie tam las, co w konsekwencji spowoduje że ziemia ta straci na wartości. Z jednej strony, beczą o ekologię, a z drugiej strony, zmusza się ludzi do tego, żeby na ich własnej ziemi najlepiej nic nie rosło, tylko trawa bo w przeciwnym razie, urzędnik decyduje o naszej własności, jaka klasa ziemi, czy wyciąć drzewo czy nie. To są idioci-socjaliści, oni nie chronią lasów, tylko je niszczą tak jak się niszczy własność w Polsce, nie pozwala się uzyskiwać korzyści wynikające z posiadania ziemi i gospodarowania na niej bo to by oznaczało że naród polski odzyskiwał by stopniowo suwerenność.

AntyLeming, 07.12.2016 12:37

Komentarz usunięty przez autora.

xpek, 07.12.2016 11:56

hahaha jeździć na rowerze o tej porze roku to jak wypalić paczkę papierosów @AntyLeming wyjdź sobie teraz na Leskowiec i zerknij w dół - wszystko jest pięknie przykryte smogiem. Wieprz też. To że ci się na dole wydaje że powietrze jest czyste nie znaczy że tak jest,choć pewnie w mniejszym stopniu (mniej budynków) Takie przepisy powinny już dawno zostać wprowadzone -zwłaszcza zakaz palenia wyrobami węglopodobnymi Trudno jest 500 + jest niskie bezrobocie.Skoro ludzie mają pieniądze na zakup nowego auta czy telewizora to nie wiedzę powodów żeby nie mieli sobie kupić nowego pieca i palić lepszym opałem. Tym bardziej że mają być przyznawane dotacje I nie ma się co tutaj doszukiwać spisków i agenturalnej działalności obcych mocarstw jak to ma w zwyczaju czynić PiS

AntyLeming, 07.12.2016 11:53

Komentarz usunięty przez autora.

michall, 07.12.2016 11:52

a czy będą dopłaty do pieców gazowych w nowych domach?

repart, 07.12.2016 11:37

Czy w ramach akcji czystszego powietrza wycieto galerie olch na bulwarze przy rzece na 1 Maja... jesli juz tam cos sadzic to galerie szybko rosnacych i nie lamiacych sie jodel i swierkow w koncu to miejscowosc podgorska a tu spod magistratu wycieto drzewa iglaste jakby sie wstydzono ze to Beskid Maly

zoch, 07.12.2016 11:35

wystarczy przejechać się wieczorem po wioskach żeby poczuć czym ludzie palą w piecach.bardzo dobra decyzja - trzeba skończyć z tym świadomym zatruwaniem życia sąsiadów

AntyLeming, 07.12.2016 10:47

Komentarz usunięty przez autora.

Zakolog, 07.12.2016 10:43

Zarząd Województwa zdecydowanie powinien podjąć uchwałę o zakazie erupcji wulkanów na Islandii, lub przynajmniej wprowadzić kategoryczny zakaz palenia w nich lawą o wilgotności powyżej 20% , przecież to jest największy emitent pyłów zawieszonych w powietrzu nad Europą.

inzynier, 07.12.2016 10:21

ekoterroryści. Mogę założyć się że to prawie nic nie zmieni. Jakoś parę lat temu nie było problemów ze smogiem!!! Dlaczego ? Wystarczy przestać sprowadzać wątpliwej jakość węgiel z Rosji. A po drugie nikt nie wspomina że w ostatnich latach ruch samochodów wzrósł 2 - krotnie !!!. Każdy kto chodzi latem po górach widzi zauważy że smog powstaje przez samochody. W lipcu widać czarną chmurę nad Krakowem. A jak w tatrach jestem to widać białą mgiełkę nad zakopianką, czy czarne mgły przemieszczające się przez Słowacje. Pewnie eko terroryści powiedzą że Słowacy uwielbiają palić w piecach w lato ??