reklama

Orszak Trzech Króli w Rzykach i Wadowicach [FOTO]

, Wiadomości, 06.01.2017 12:45, PG
W piątek (06.01.) w wielu miejscowościach odbywają się barwne Orszaki Trzech Króli. Taki miał miejsce również w Rzykach k. Andrychowa oraz Wadowicach.
Orszak Trzech Króli w Rzykach i Wadowicach [FOTO]


Obchodzony 6 stycznia Dzień Objawienia Pańskiego nazywany jest w Polsce Świętem Trzech Króli. Od kilku lat jest to dzień wolny od pracy. W wielu miejscowościach w Polsce odbywają się Orszaki Trzech Króli.


Jest to inicjatywa organizowania na ulicach polskich miast i wsi barwnych korowodów, któremu towarzyszy wspólne kolędowanie. Zwyczaj ten przybliża symbolikę i znaczenie Święta Objawienia Pańskiego. Każdego roku Orszak gromadzi coraz większą liczbę osób.


Święto Trzech Króli jako jedno z najstarszych świąt w Kościele przybrało formę obywatelską, bo to właśnie rodziny, szkoły, nauczyciele i cała lokalna społecznosć jest organizatorem tego wydarzenia.

W Rzykach k. Andrychowa na killunastostopniowym mrozie także przeszedł Orszak.


Zobaczcie.

 

 

 

Barwny Orszak przemaszerował również spod klasztoru Karmelitów Bosych na Górce na wadowicki rynek.

 


 

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

baby, 08.01.2017 10:55

za PO tego nie było ??? .. Antifa za pieniądze rządu PO-ZSL ściągała z Niemiec lewackie bojówki by bić POLAKÓW uczestniczących w Marszu Niepodległości w Warszawie.... Gdzie byłaś wtedy lewacka cioto wychowana na GW-nie ??? .

awea, 08.01.2017 00:48

wybacz ale takie pouczenia to sobie dzieciom dawaj. PRZECZYTAJ jeszcze raz ten felieton ze zrozumieniem Trzej królowie dostaliby w zęby Trudno o bardziej celny symbol hipokryzji w obliczu rasistowskich napaści, do których dochodzi w Polsce od tygodni, niż orszaki Trzech Króli na ulicach polskich miast. Zamiast chrześcijańskiej miłości do bliźniego i miłosierdzia mamy puste ornamenty. Zgodnie z tradycją Kacper, Melchior i Baltazar – trzej królowie czy też magowie, uczeni – poszli złożyć pokłon nowo narodzonemu Chrystusowi. Z własnej woli, powodowani miłością, podziwem i szacunkiem. Na powstających od średniowiecza obrazach pokazywano ich jako przedstawicieli trzech najważniejszych ras albo trzech stron świata: Afryki, Azji i Europy – o czarnym, śniadym i białym kolorze skóry. Gdyby dziś wyszli na polskie ulice w cywilu, dwaj pierwsi dostaliby w zęby za „ciapaty” wygląd, a trzeci, biały – za to, że się z tamtymi zadaje. Sześć rasistowskich ataków w cztery dni. Pakistańczyk, który w Ozorkowie został ciężko pobity, bo przyznał, że jest muzułmaninem. Bar w Lubinie wymalowany sprayem: „Jeb... ISIS” (właściciele akurat nie są muzułmanami, tylko hindusami). Wspaniale, że część Polaków pomaga obcokrajowcom: zrzucają się na wybite szyby, w ramach solidarności przychodzą na obiad na kebab. Wspaniale, że są księża, którzy proszą, by porzucić przemoc, że kardynał Nycz prosi, byśmy pomagali jak umiemy uchodźcom z Bliskiego Wschodu, a kardynał Dziwisz – byśmy budowali świat jedności bez uprzedzeń rasowych czy kulturowych. Dlaczego jednak głos Kościoła w Polsce jest tak niejednoznaczny? Dlaczego biskupi nie wzywają rządu do ścigania sprawców, do napiętnowania nienawiści i przemocy? Dlaczego pozwalają, by minister Błaszczak wygadywał bzdury, że „nie ma problemu rasizmu w Polsce” i że to „tylko incydenty” rozdmuchane przez rozhisteryzowaną opozycję i liberalne media? Milczenie biskupów jest postawą Piłata. Piłat był namiestnikiem cezara, biskup winien naśladować Jezusa.

aleocochodzi, 07.01.2017 22:07

awea cytujesz bzdurne artykuły zamiast iść do kościoła i posłuchać czego naucza Kościół Katolicki. Albo byłaś w jakimś innym wywrotowym kościele np. latającego potwora spagetti.

baby, 07.01.2017 21:01

awea...odstaw GWno i tvn...ta mieszanka jest gorsza niż fajki,drugi i alkohol

awea, 07.01.2017 16:34

ciekawy felieton:: Oddaje sytuację w naszynm kraju Trzej królowie dostaliby w zęby Trudno o bardziej celny symbol hipokryzji w obliczu rasistowskich napaści, do których dochodzi w Polsce od tygodni, niż orszaki Trzech Króli na ulicach polskich miast. Zamiast chrześcijańskiej miłości do bliźniego i miłosierdzia mamy puste ornamenty. Zgodnie z tradycją Kacper, Melchior i Baltazar – trzej królowie czy też magowie, uczeni – poszli złożyć pokłon nowo narodzonemu Chrystusowi. Z własnej woli, powodowani miłością, podziwem i szacunkiem. Na powstających od średniowiecza obrazach pokazywano ich jako przedstawicieli trzech najważniejszych ras albo trzech stron świata: Afryki, Azji i Europy – o czarnym, śniadym i białym kolorze skóry. Gdyby dziś wyszli na polskie ulice w cywilu, dwaj pierwsi dostaliby w zęby za „ciapaty” wygląd, a trzeci, biały – za to, że się z tamtymi zadaje. Sześć rasistowskich ataków w cztery dni. Pakistańczyk, który w Ozorkowie został ciężko pobity, bo przyznał, że jest muzułmaninem. Bar w Lubinie wymalowany sprayem: „Jeb... ISIS” (właściciele akurat nie są muzułmanami, tylko hindusami). Wspaniale, że część Polaków pomaga obcokrajowcom: zrzucają się na wybite szyby, w ramach solidarności przychodzą na obiad na kebab. Wspaniale, że są księża, którzy proszą, by porzucić przemoc, że kardynał Nycz prosi, byśmy pomagali jak umiemy uchodźcom z Bliskiego Wschodu, a kardynał Dziwisz – byśmy budowali świat jedności bez uprzedzeń rasowych czy kulturowych. Dlaczego jednak głos Kościoła w Polsce jest tak niejednoznaczny? Dlaczego biskupi nie wzywają rządu do ścigania sprawców, do napiętnowania nienawiści i przemocy? Dlaczego pozwalają, by minister Błaszczak wygadywał bzdury, że „nie ma problemu rasizmu w Polsce” i że to „tylko incydenty” rozdmuchane przez rozhisteryzowaną opozycję i liberalne media? Milczenie biskupów jest postawą Piłata. Piłat był namiestnikiem cezara, biskup winien naśladować Jezusa.

AntyLeming, 07.01.2017 10:03

Komentarz usunięty przez autora.

aleocochodzi, 06.01.2017 21:04

Niektórzy świętują 6 króli w tym belzebuba.