reklama

Ogromny niedźwiedź ciągle nie śpi

, Wiadomości, 31.12.2011 11:00, (red)
To nie żarty. Ostatni dzień roku, a w rejonie Babiej Góry nadal można spotkać niedźwiedzia, który na dodatek może być niebezpieczny.
Ogromny niedźwiedź ciągle nie śpi

Jak informuje serwis internetwy Babiogórskiego Parku Narodowego, pracownicy Parku prowadzący obserwacje zwierzyny na Babiej Górze zaobserwowali regularnie pojawiajace się świeże ślady niedźwiedzia - które dowodzą, że niedźwiedź jeszcze nie śpi i wyrysza na spacery w poszukiwaniu pożywienia.

 

- Stwierdzenie "spacery" nie jest gołosłowne, gdyż pozostawione tropy świadczą o tym, że porusza się nieśpiesznie stałą trasą, przez nikogo nie niepokojony, rozmiar jego tylnej łapy to 21 cm długości i 14 cm szerokości, a przedniej to 12,5 cm długości i 13 cm szerokości. Aktywność tego zwierzęcia u nas w grudniu, jest niewątpliwie rzadkością i związana jest prawdopodobnie z wysokimi (jak na tę porę roku) temperaturami i brakiem śniegu – informują pracownicy parku.Należy pamiętać, że nie jest to miś z Krupówek, ale niedźwiedź z babiogórskich lasów - nasz największy krajowy drapieżnik (niedźwiedzie europejskie przeważnie ważą: samice 90-150 kg, a samce 135-205 kg) – czytamy na stronie Babiogórskieg Parku Narodowego.

 

"W związku z tym prosimy o zachowanie ostrożności. W razie spotkania, gdy niedźwiedź jeszcze nas nie zauważył, najlepiej spokojnie i cicho wycofać na bezpieczną odległość - nie należy iść w jego kierunku! Jeżeli nas zwietrzył, najlepiej obserwować co będzie się działo dalej i rozejrzeć się czy nie stoimy miedzy młodym a samicą lub między nim a jego zdobyczą. Jeżeli tak jest, to musimy szybko się oddalić w przeciwnym kierunku nie wykonując zbyt gwałtownych ruchów, które mogą czasami wywołać jego agresję" – radzą pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego.Przed niedźwiedziem trudno uciec. „Miś” potrafi biegać nawet z prędkością 50 km/godz. Również ucieczka na drzewo może być nieskuteczna. Niedźwiedź też doskonale potrafi się wspinać.

 

źródło,foto: bgpn.pl/ B Kuligowska

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

tomas, 01.01.2012 20:53

Daje rękę uciąć że autorem tego artykułu jest Zieliński bo tylko on takie inteligentne artykuły pisze... pogromca Niedzwiedzi;d Cymbałolandia..

zbyszek50, 31.12.2011 13:43

Powiem tak, Miśki Babiogórskie (jak można tak powiedzieć) są trochę inne(jak można tak powiedzieć),pewnie znudziły się im cepry

tofik, 31.12.2011 11:30

,,porusza się nieśpiesznie stałą trasą\" biedny Misiu..pewnie dostał flash\'a od Zielińskiego i chodzi w koło po lesie otumaniony...