Od 1 października wchodzi w życie reforma. Zmiany dla pacjentów

, Wiadomości, 30.09.2017 17:20, (red)
Przypominamy, że już od niedzieli, 1 października, wchodzi w życie wdrażana przez rząd PiS reforma służby zdrowia, a w ślad za nią zmiany dla pacjentów.
Od 1 października wchodzi w życie reforma. Zmiany dla pacjentów

Reforma służby zdrowia obejmuje szpitale - powstała tzw. sieć szpitali. W tym przypadku dopiero za kilka miesięcy będzie wiadomo, jak nowy model funkcjonuje i czy przyniesie jakieś korzyści dla pacjentów. Reforma obejmuje także nocną i świąteczną opiekę lekarską.

 

Od 1 października ośrodki zdrowia mają nowe umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na tzw. nocną i świąteczną opiekę lekarską.

 

W naszym regionie te zmiany najbardziej odczują mieszkańcy gmin Andrychów i Wieprz – od 1 października na nocne czy weekendowe dyżury lekarskie mieszkańcy tych gmin będą musieli dojeżdżać do Wadowic. Dyżur w Andrychowie zostaje zlikwidowany.

 

Tak od 1 października wygląda sieć placówek, które pełnią nocne, weekendowe i świąteczne dyżury lekarskie.

»»  dla gmin Jordanów, Bystra-Sidzina, Jordanów

przychodnia Jordanów, Piłsudskiego 79, tel. 18 267 55 26

 

»» dla gmin Kalwaria Zebrzydowska, Brzeźnica, Lanckorona, Stryszów

przychodnia SPZOZ w Kalwarii Zebrzydowskiej, Kalwaria Zebrzydowska, ul.Jana Pawła II 7, tel. 33 876 64 37

 

»»  dla gmin Kęty, Osiek, Polanka Wielka

przychodnia GZOZ Kęty ul.Sobieskiego 45 33 845 21 00

 

»»  dla gmin Oświęcim, Brzeszcze, Chełmek, Przeciszów,Zator

ZOZ Oświęcim, ul.Wysokie Brzegi 4, tel. 33 844 84 93

 

»» dla gmin Sucha Beskidzka, Budzów, Maków Podhalański, Stryszawa, Zawoja, Zembrzyce

Zespół Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej,Sucha Beskidzka , ul. Szpitalna 22, tel. 33 872 33 12

33 872 33 67 , 668 312 938

 

»» dla gmin Wadowice, Mucharz, Spytkowice, Tomice, Andrychów, Wieprz

Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach, Wadowice, ul. Karmelicka 5, tel. 33 872 12 12

Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, w razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację.

Dyżurujący lekarz udziela porad:
    - w warunkach ambulatoryjnych,
    - w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych),
   -  telefonicznie.

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie:
   -  nagłego zachorowania;
   -  nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy;
 -    gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

 

 

ZOBACZ TAKŻE

 

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

budyn77, 03.10.2017 08:41

Żeby z większego miasta jeździć do mniejszego na dyżur, do szpitala, do specjalisty... By żyło się lepiej... Brawo mieszkańcy, wybraliście burmistrza i bezradnych to macie...

Radio.Ma.Ryja, 02.10.2017 23:29

Efekt PODŁEJ ZMIANY kuzwa

asquit, 02.10.2017 13:15

cudowna reforma pis

cath, 01.10.2017 17:26

Pazerność?Kazdy orze jak moze.Polacy mamy to we krwi.Gdyby byli pazerni to by tych problemów nie było.Wiesz ostatnio bliska mi osoba leżała w szpitalu.I wiesz z kim był problem największy?z pielęgniarkami .Bez giftu nic nie było zrobione. A nauczyciele dający korepetycje,a fachowcy budowlani robiący coś po godzinach pracy na państwowym czy firmowym sprzęcie..A służba zdrowia to jeden wielki relikt komunistyczny.W Andrychowie masz cała służbę sprywatyzowana,państwowego czy publicznego nie masz nic poza WSP.

Starybrat, 01.10.2017 16:37

@cath, to nie system dopuszcza, tylko pazerność lekarzy, czas chyba się opowiedzieć czy pracuję na etacie, czy mam prywatną praktykę, bo na razie wygląda to tak, że prywatną praktykę lekarz uskutecznia na publicznym, często drogim sprzęcie w czasie swojej pracy etatowej np. w szpitalu, przychodni. Jest tajemnicą poliszynela, by dostać się do szpitala, trzeba "przejść" przez prywatny gabinet, podobnie jest z badaniami, zabiegami, etc. Czas chyba zrobić reformę podobną do tej w krajach UE, czyli za wizytę, zabieg, badania płaci ubezpieczyciel na podstawie rachunku wystawionego przez lekarza- nie będzie ściemy i zabiegów, badań, które pacjent nie widział na oczy.

cath, 01.10.2017 15:54

@jgjorg Problem w tym ze mamy demokracje i nikogo nie zmusisz do niczego.Zmartwie cię ta kwota jest wyższa z tego co wiem i nikt nie chce dyżurować.Czas pracy na kartę zegarowa-jak rozliczysz wizyty domowe ? @starybrat Właśnie dlatego ze system dopuszcza zatrudnienie w rożnej formie jeszcze nie padł.Wystarczy system etatów,11-godzin odpoczynku i ochrony zdrowia w Polsce nie ma.Dlatego Radziwill powtarza ze lepszy lekarz zmęczony niż żaden.Ale tylko do czasu.Bo z kolei martwy lekarz= żaden lekarz.

jgjorg, 01.10.2017 14:27

kamasze nie kamasze ale normalna praca .... tylko 1 -jeden dyżur w miesiącu to chyba nikomu korona z głowy nie spadnie bo jest ich na tyle w andrychowie i okolicy. ale jak by za dyżur dać panom np. 2000 to by się chyba krwa pozabijali. poza tym z innej beczki gdzie kasy fiskalne, czas pracy np. na kartę zegarową tak jak gdzie indziej , co zabolało by nie trzeba kamaszy -trochę normalności i tyle

Starybrat, 01.10.2017 13:35

cath, każdy pracownik ma prawo do 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku, tylko jak to się ma do pracy lekarza w pogotowiu, czy w prywatnej praktyce, po swojej pracy na etacie- to fikcja. Kasa fiskalna niby jest, a jakoby jej nie było- mało który pacjent bierze rachunek bo taniej, podobnie jak z osławionymi kopertami, które podobno nikt nie daje.

cath, 01.10.2017 12:49

@starybrat Od kilku lat istnieje obowiązek posiadania kasy fiskalnej w gabinecie lekarskim.Oczywiscie można nie wpisać wizyty na kasę ale grozi to niezła kara.Poza tym min.Radziwil zdjął z lekarzy POZ obowiązek zapewnienia opieki całodobowej przerzucając go na szpitale w sieci.Malo tego w swoich wypowiedziach twierdził iż takich pacjentów mogą tez przyjmować lekarze pełniący dyżur na oddziale co tylko pokazywało jaki jest jego stan wiedzy o pracy w szpitalu-zorientowani twierdzą ze nigdy w szpitalu nie pracował.To ze gdzieś opieka całodobowa funkcjonuje inaczej to kwestia dogadania sie gminy z lekarzami,oczywiście znacznie łatwiej sie dogadać gdy masz gminny ZOZ.Nieszczesciem Andrychowa tez jest fakt ze stosunkowo duże miasto nie posiada szpitala.W podobnej sytuacji jest np.Skawina.A w takim np.Krakowie tylko jedno miejsce bedzie obsadzone przez pediatrę.Wieliczce tez groziło jeżdżenie do pobliskiego Gdowa.Ale jakoś sie dogadali.Przypuszczam ze 100% lekarzy zatrudnionych w całodobowce pracuje na umówie kontraktowej bo żadnej firmy nie stać na zatrudnianie na etat..Dlatego dr Paprocki głupoty opowiadał na sesji.W Wadowicach żaden lekarz dyżurujący w całodobowce nie pracuje w Szpitalu ani w ZZOZ.Sprawdzilem.Inna sprawa ze wymieniani z nazwiska andrychowscy lekarze przyjmują po kilkadziesiąt osób w ciągu dniai nie za bardzo jest możliwe przyjmowanie w nocy.Inne zawody maja zapewniony odpoczynek,lekarzom taki przywilej spowodowałby załamanie całej opieki.Z tego co wiem obie firmy poszukują chętnych do pracy,a tych za bardzo nie ma .Szpital podobnie.

Betty, 01.10.2017 12:12

@budyn77 - Andrychow już dawno stał się duża wioska - lekko przypudrowana wizerunkiem wyremontowanych ulic. Andrychow to sypialnia dla pracujących od Bielska-B po Kraków. Tych kilkadziesiąt RODZINNYCH firm oraz może cztery większe nie spowoduje atrakcyjności zamieszkania tu dla 21000 ludzi (prawie). Gdyby Andrychow był w odległości 100 km od Bielska czy 150 km od Krakowa to by tu bida piszczała jak w Ustrzykach czy innym Pułtusku... Spójrz ile jest lokali do wynajęcia wzdłuż Krakowskiej i ile domów do sprzedania w rynku... to miasto wymiera

Betty, 01.10.2017 12:06

@jgjorg - kiedyś jeden minister tez chciał opornych lekarzy posyłać "w kamasze" to kosztowało go to karierę polityczna. Lekarzy jest za mało, tak jak i sędziów, notariuszy - samorządy zawodowe tak regulują dostęp konkurencji do rynku żeby ceny zbytnio nie spadły. Czyli gdyby był nadstan lekarzy to by pracowali za 5000zl miesięcznie a nie za 50 000zl. Tak?

Starybrat, 01.10.2017 11:52

@jgjorg, pełna zgoda, ustawa o działalności leczniczej z 15 kwietnia 2011, obliguje do pełnienia dyżurów. Na podstawie KP pełni się dyżury w energetyce, wodociągach, gazowni i wielu innych firmach tzw. "utrzymania ruchu". Jak widać nie ma problemu z prywatną wizytą, w prywatnym gabinecie nawet do późnych godzin nocnych, mimo że tabliczka na drzwiach prywatnego gabinetu informuje, że lekarz przyjmuje tylko dwie godziny.- Gdzie jest urząd skarbowy?

jgjorg, 01.10.2017 11:24

szanowni dyskutanci przecież we wcześniejszym artykule na ten temat dr Paprocki stwierdził że nie ma chętnych lekarzy do pełnienia dyżurów , to nie rozumiem gdzie tu jest wina PIS czy PSL albo PO itd. To chyba naszym biednym lekarzom w głowach się przewraca. Należy wprowadzić rozporządzenie ministra który zobliguje każdego lekarza rodzinnego w ramach kontraktu do jednego dyżuru nocnego na swoim ternie i po sprawie. Ciekawe jakby w innych zawodach był taki burdel i np. wszyscy maszyniści na kolei nie chcieli pracować w nocy itd. Pozdrawiam

walet, 01.10.2017 11:16

@budyn77, widzisz w Kętach to nawet nie ma zakładki informującej o aptece czynnej nocą, nawet jednej, słownie jednej- na kardiologa w ramach NFZ czeka się ponad rok, mimo że miasto wyposażyło gabinet kardiologiczny za pieniądze podatników. Wszyscy mamy pod górkę, takich ludzi wybraliśmy i na takie obietnice daliśmy się nabrać.

budyn77, 01.10.2017 10:34

Na stronie mamNewsa.pl w zakładce "Dyżury aptek i przychodni" w Andrychowie dalej dyżur do końca roku :-)

szpp, 01.10.2017 09:14

a po co PIS wymyślił w ogóle tę reformę jak wszystko dobrze wcześniej działało?

marcin1970, 01.10.2017 09:07

co by złego nie powiedziec o pisie i refornie w wielu innych miastach Polski opieka zostaje. Potrafiły ją przejąć także niepubliczne ZOZy czyli takie jak u nas. A w Andrychowie najlepiej skupić się na atakach na pis i nic nie załatwić. w końcu klakierów zalkolandii i ich szefa stać żeby prywatnie ściagnąć jakiegoś lekarza o bądź której godzinie. Mam nadzieję, że radni będą naciskać na Żaka bez przerwy. Im bliżej wyborów tym większa szansa że Żak z "nie będzie" zmieni zdanie na "będzie"

budyn77, 01.10.2017 08:38

Andrychów to jednak staje się dużą wioską... Brak dyżurów lekarskich, brak krytego basenu, brak nowoczesnej hali sportowej, brak kina cyfrowego, brak obwodnic, brak funkcjonalnego dużego targowiska itd. A 10 km na zachód to wszystko jest...

cath, 30.09.2017 23:58

Dokładnie,cała ta reforma to wymysł Radziwilla,oczywiście PIS i poseł Polak nadal bedą twierdzić ze bedzie lepiej,ale oni tego nie odczują-maja swoją ochronę zdrowia.Ryczalt spowoduje ze nie bedzie nadwykonań czyli przekroczeń limitów bo nikt za nie nie zapłaci.Zwieksza sie kompetencje czyli uprawnienia lekarza POZ-u bedzie mógł więcej leczyć,tylko ze oni i tak sa juz przeciążenie o dostępności w okresach epidemii wole nawet nie myśleć.Leczenie specjalistyczne -tu maja sie zmniejszyć kolejki bo trudniej bedzie sie dostać niepewny jest tez los poradni które nie sa w sieci,czyli np.okulistyczna,laryngologiczna,dermatologiczna maja być ogłoszone konkursy ale nie wiadomo ile NFZ przeznaczy na to środków .Poczatkowo mówiono o 20 % teraz o 5-10% a na Mazowszu o 1%.I jeszcze na koniec w Andrychowie dyżurowali w dużej części lekarze spoza gminy,ci przywoływani w postach i tak dużo pracują,a cyborgiem nikt nie jest.Jeden próbował to po ostrzeżeniu od stanu zdrowia zmądrzał.

bula33, 30.09.2017 22:59

A narzekało się na lekarzy, a ponoć siedzieli tam za karę, a ponoć niedouczeni, a ponoć niemili....itp. no to teraz się będzie do Wadowic jeździć. A głosowało się na pisuarów, no to teraz mamy dobrą zmianę...Ci co zwalają winę na burmistrza, radnych itp. to są niedouczone cepy wiejskie. Wystarczy gazetę poczytać, albo tv włączyć...choćby "Trwam" i już jasne: ksiąze Radziwiłł reformuje...no i macie !!! :)

Zibi33, 30.09.2017 21:35

abcabc ty jesteś mega cep wiejski

aleocochodzi, 30.09.2017 19:52

Po co jeździć do Kalwarii jak mamy szpital na ulicy Dąbrowskiego.

aleocochodzi, 30.09.2017 19:51

Abuc zapomniałeś dodać tak jak dotychczas. Fałszerze z PSL sfałszowali wybory samorządowe. Ostatnie wybory też były fałszowane tylko już nie na taką skalę. Gdyby nie zostały sfałszowane PiS miałby większość konstytucyjną. Ale co się odwlecze to nie uciecze.

jgjorg, 30.09.2017 19:48

wszystko wina pis pada deszcz wina pis burmistrz nie robi nic winny pis kury jajek nie niosą winny pis. brak mózgu u niektórych winny pis pozdrawiam a tym co winią pis za czyjeś nieróbstwo życzę jazdy na dyżury do kalwarii

abcabc, 30.09.2017 18:50

kolejna pseudo reforma na szkodę obywateli w wykonania psudo rządu pisowcy zostaną z tego srogo rozliczeni o ile nie sfałszują wyborów

Starybrat, 30.09.2017 18:38

Niedługo wybory samorządowe, będzie okazja tych ludzi rozliczyć z ich czteroletniej "działalności", bo pracą to trudno nazwać.

rafi, 30.09.2017 18:35

Wzywajcie do wszystkich przypadkow karetki pogotowia,moze wreszcie pisowcy w Warszawie w sejmiku i poslowie m.in.Polak w Andrychowie sie obudzą(obudzi).najwieksza Gmina Andrychowbw powiecie zostala bez opieki medycznej w dodatku z jedna karetka w nocy i wszyscy to maja w dupie!

corleone, 30.09.2017 17:54

Trzeba ich zmusić żeby ruszyli d..y bo od stycznia nowe konkursy na POZety Andrychów musi być gotowy. Chyba że mają mieszkańców w poważaniu,.

SP9TCU, 30.09.2017 17:37

A gdzie nowa hala sportowa BRAK OPIEKI CAŁODOBOWEJ (PODSTAWOWE PRAWO OBYWATELA ) Panie Burmisztrzu pora abdykować 25 milionów za drogo brak średniego basenu do tego kulejąca komunikacja STATEK TONIE

SP9TCU, 30.09.2017 17:33

Czyli tylko Andrychów bez dyrzurów skandal , to się na tym tak nie skończy ludzie nie wytrzymają tego