reklama

Nosić czy nie? Przeczytajcie list pielęgniarki

, Wiadomości, KORONAWIRUS - wiadomości, 26.03.2020 15:00, DK

Jak to w końcu jest? Nosić je czy nie?

Nosić czy nie? Przeczytajcie list pielęgniarki

Maseczki bo o nich mowa, przez ostatnie tygodnie są na ustach wszystkich. W sieci pojawiło się mnóstwo publikacji na ten temat. Jednak rozbieżność w odpowiedzi na pytanie „czy nosić maseczkę” jest tak duża, że postanowiliśmy to sprawdzić dokładniej i wyciągnąć wnioski.

Koronawirus COVID-19 atakuje górne drogi oddechowe, przenosi się drogą kropelkową i jest silnie zaraźliwy. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca aby maseczki nosiły TYLKO osoby chore, lub osoby opiekujące się chorymi. Czy jest to zalecenie sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem?

W końcu nie każdy wie, że zarażony jest wirusem. Ponadto odpowiednie stosowanie maseczki jest z pewnością bardziej skutecznym sposobem ochrony przed koronawirusem, niż jej brak.

W Czechach wprowadzono nakaz noszenia maseczek, pod groźbą mandatu w wysokości 10 000 koron (około 1700 zł)

Jak odpowiednio stosować maseczkę? Nie należy nosić jej na twarzy dłużej niż pół godziny. (zostańmy w domu, lecz w razie potrzeby wyjścia do sklepu czy apteki, załóżmy maseczkę). Dłuższe noszenie maseczki powoduje nagromadzenie wilgoci i wzrost temperatury, które jak gąbka przyciągają bakterie. Zużytą maseczkę ściągajmy trzymając za „uszy”, nie dotykajmy maseczki bezpośrednio w miejscu kontaktu z twarzą.

Wczoraj otrzymaliśmy list od jednej z pielęgniarek, która apeluje o używanie maseczek.

Wirus w wydychanym powietrzu rozprzestrzenia się na odległość 1,5 metra. Jeżeli mamy zakryte usta i nos, wtedy „krąży” wokół twarzy. Zmniejsza to ryzyko zarażenia innych- w ciągu pierwszych dni, kiedy nikt z nas nie wie kto jest nosicielem”


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

",,**,,", 26.03.2020 18:12

Pielęgniarko, maseczka nie dość że przed wirusem nie chroni, to wrecz szkodzi. A te maseczki za 2zł to daj dziecku by pobawilo się z lalkami. Proponujesz szalik na twarz, a na ciuchach wirus żyje az 72godziny, więc kobieto nie wprowadzaj ludzi w błąd!!! Jedyna prawda w liście to to,ze wirus ginie przy temperaturze minimum 60stopni!!!

Zakolog, 26.03.2020 14:42

Nic dodać nic ująć do prezentowanego apelu o noszenie tych maseczek ! Może jedynie malutki szczególik, iż omawiany wirus jest jednym z największych w rodzinie wirusów i jego rozmiar odpowiada mniej więcej jednej dziesięciotysięcznej grubości ludzkiego włosa, co gwarantuje jego wychwycenie przez każdą tkaninę.