reklama

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Najwięcej pacjentów z Wadowic i Andrychowa

, Wiadomości, 17.11.2018 16:10, PG
Oficjalnie tak to ma działać. A jak jest w praktyce?
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Najwięcej pacjentów z Wadowic i Andrychowa

Nocną i świąteczną opiekę zdrowotną dla gmin Wadowice, Mucharz, Spytkowice, Tomice, Andrychów i Wieprz dyżur realizuje Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach.

Wiele razy dostawaliśmy wiadomości od Czytelników, że łagodnie mówiąc ,,nie są zadowoleni z tego "dyżuru". Nie dość, że są kolejki to często jest tylko jeden lekarz dyżurujący, albo w ogóle go nie ma bo wyjechał na wizytę domową.

Z kolei lekarze skarżą się, co potwierdza również dyrektor ZZOZ Beata Szafraniec, że pacjenci zgłaszają się na dyżur z dolegliwościami, które nie są tak poważne, by wymagały natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

- Zgodnie z umową z MOW NFZ ZZOZ w Wadowicach realizuje świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w ramach systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej w dwóch zespołach lekarsko-pielęgniarskich na terenie gmin: Wadowice, Tomice, Mucharz, Spytkowice, Andrychów i Wieprz.- informuje nas ZZOZ w Wadowicach.

- W wyniku prowadzonej analizy ponad połowa pacjentów zgłasza się do opieki całodobowej w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy z przyczyn niezwiązanych ze zdarzeniem nagłym, zgłaszane dolegliwości trwają od kilku dni, a niekiedy nawet powyżej tygodnia i kwalifikują się do leczenia w gabinecie lekarza POZ w trakcie zwykłego dnia roboczego.

Co się dzieje, kiedy lekarza nie ma na "dyżurze", bo jest w terenie? - Zgodnie z założeniami w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej stan zgłaszającego się pacjenta jest stabilny. Jednak w sytuacji, gdy lekarz realizuje świadczenia w terenie, a stan oczekującego pacjenta wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej dyżurujący personel pielęgniarski zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie procedurami niezwłocznie transportuje pacjenta na SOR. – czytamy w informacji przesłanej do nas przez ZZOZ w Wadowicach.

Zwróciliśmy się także do dyrekcji ZZOZ o miesięczne statystki ilości pacjentów korzystających z „dyżuru”. Okazuje się, że najwięcej jest ich z Wadowic i z Andrychowa. W okresie styczeń – październik 2018 r. w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej udzielono 13 667 porad lekarskich w tym 501 wyjazdowych. Średnia liczba pacjentów w m-cu w rozbiciu na poszczególne gminy wynosi:


Gmina

Średnia liczba pacjentów w m-cu

">Gmina Andrychów

">238

">Gmina Brzeźnica

32

Gmina Kalwaria Zebrzydowska

27

Gmina Lanckorona

4

Gmina Mucharz

32

Gmina Spytkowice

85

Gmina Stryszów

21

Gmina Tomice

143

Gmina Wadowice

597

Gmina Wieprz

100

inne gminy powiatu wadowickiego

42

pozostali pacjenci

48W tym okresie udzielono także 5 475 świadczeń pielęgniarskich (opieka pielęgniarska wyjazdowa- 811, ambulatoryjna- 4664).

- Dokładamy wszelkich starań, aby świadczenia w naszej placówce realizowane były na wysokim poziomie z zachowaniem należytej staranności oraz bez naruszenia dóbr pacjenta, obowiązujących przepisów oraz zasad etyki zawodowej. - zapewnia ZZOZ w Wadowicach.

Ze statystyk wynika, że około 1300 pacjentów miesięcznie korzysta z usług wadowickiego dyżuru a liczba mieszkańców tych sześciu gmin, które obsługuje wadowicka całodobowa opieka wynosi około 116 000.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

beskidmaly, 18.11.2018 21:01

Tak odróżniam moze nawet lepiej jak ty chociaż tam pracujesz, ale jak kaczor pisze ze niema całodobowego pogotowia ratunkowego w Andrychowie to mu wyjaśniam ze jest. A Tobie cos nie pasi. Co napisałem w poprzednim wejściu co nie jest prawda.

budyn77, 18.11.2018 20:06

@beskidmalutki - odróżniasz takie placówki medyczne jak: przychodnia od szpitala oraz dyżur całodobowy (świąteczny) od Państwowego Ratownictwa Medycznego (kiedyś pogotowia ratunkowego)? Analfabeto wtórny...

beskidmaly, 18.11.2018 19:49

Kaczor i dalej twierdzisz ze w Andrychowie niema Pogotowia Ratunkowego całodobowego to tlumacze ci ze jest tylko ze niema karetki Typu R czyli z lekarzem i Ratownikiem .. Tylko sa dwie karetki typu S czyli kierowca i obsada skladajaca sie z Ratownikow Medycznych. Ale tego typu pogotowie działa calodobowo -wiec nie siej propagandy.

kaczor, 18.11.2018 15:29

jak ktoś twierdzi że brak opieki nocnej to wina rządu (czy PO czy PiS bez znaczenia) to niech popatrzy na wykaz placówek jakie w kraju prowadzą ją. Jak się chce to można. a jak się nie chce to wmawia się ludziom że wina rządu albo nawet posuwa do innych bredni

kaczor, 18.11.2018 15:27

jak ktoś będzie brał na serio co pisze "beskidmaly" to niech pamięta że twierdzi on że za Żaka mamy pogotowie całodobowe " Pogotowie calodobowe jest w Andrychowie przy strazy pozarnej,". Czy znacie większego manipulatora jak "beskidmaly"??? Może jeszcze napisze że mamy też za Żak rondo turbinowe i beskidzkie centrum kultury przy Włókniarzy. co mu zależy jak szaleć to szaleć

beskidmaly, 18.11.2018 13:08

Sluchaj "gruby"jezeli myślisz ze wszyscy mysla ze jestes Kobielusem to jestes w bledzie. Pogotowie calodobowe jest w Andrychowie przy strazy pozarnej, tylko twój pryncypal tak rzadzi ze lekarza juz dawo niema w karetce a powinien być ale tak rzadzi "Dojna zmiana".

KJK, 18.11.2018 12:05

@budyn77, budyń może napisz, ile razy w miesiącu można skorzystać z aptek czynnych nocą, gdzie kardiolog w ramach NFZ obiecany przez Klęczara? PSL i wszystko jasne.

budyn77, 18.11.2018 10:54

Najważniejsze jest to że w Andrychowie działa utworzone przez wójta Zaka tzw "pogotowie całodobowe" - jedyne takie w Polsce. Chociaż dzięki rondom turbinowym i obwodnicom dojazd na całodobówke do Wadowic czy Kęt to tylko 5 minut, dobrze że jest to na miejscu. Dzięki wójcie Zak za dotrzymanie obietnic.

",,**,,", 17.11.2018 21:14

Wazne ze w Andrychowie już od marca2019 roku będą dyżury nocne i świąteczne a od stycznia darmowe autobusy dla wszystkich, zapowiedzial to oficjalnie Kubien... chyba,ze były to tylko puste obietnice???? Przekonamy sie juz za kilka i kilkanascie tygodni...

dekar, 17.11.2018 20:01

Najlepsza świąteczna opieka jest w Oświęcimiu , dla którego Ukraińskiego lekarza , gangrena zatorem tętniczym to nie choroba , chory może sobie przyjść do szpitala w poniedziałek

dekar, 17.11.2018 19:48

Najlepsza świąteczna opieka jest w Oświęcimiu , dla którego Ukraińskiego lekarza , gangrena zatorem tętniczym to nie choroba , chory może sobie przyjść do szpitala w poniedziałek

xpek, 17.11.2018 18:19

co się dziwić że jest dziadostwo jak zarządza tym pis

xpek, 17.11.2018 18:19

co się dziwić jak zarządza tym PIS

andrychowianka, 17.11.2018 17:34

Czytamy ;"Z kolei lekarze skarżą się, co potwierdza również dyrektor ZZOZ Beata Szafraniec, że pacjenci zgłaszają się na dyżur z dolegliwościami, które nie są tak poważne, by wymagały natychmiastowej konsultacji z lekarzem. " - może lepiej zatrudniać lekarzy ,którym się zechce w ogóle spojrzeć na pacjenta ?? a nie od razu skreślać na wejściu ,że dolegliwości nie są tak poważne ?