reklama

NIK skontroluje basen

, Wiadomości, 29.05.2014 11:30, (red)
Kontrolerzy z Najwyższej Izby Kontroli w Andrychowie. Sprawdzają największą miejską inwestycję ostatnich lat.
NIK skontroluje basen

Ten temat wraca regularnie od kilku lat. Wykonana w poprzedniej kadencji budowa zespołów basenów odkrytych w Andrychowie kosztowała ponad 20 mln zł, a z odsetkami wyjedzie prawie 40 mln zł. Kredyt będzie spłacany jeszcze przez kilka lat. Basen czynny jest 2-3 miesiące w roku i to tylko w ciepłe i pogodne dni.

I właśnie krótki czas pracy pływalni wzbudza w mieście najwięcej kontrowersji. Po sezonie mieszkańcy gminy Andrychów korzystają z krytych pływalni w Kętach lub w Wadowicach.

 

Z informacji andrychowskiego urzędu wynika, że raty kredytu i odsetek jakie gmina spłaciła w latach 2010-2012 wyniosły w sumie 9 mln 717 tys. zł. W tym okresie kompleks basenów dał przychody w wysokości 1 mln 880 tys. zł. Tymczasem koszyty utrzymania kąpieliska sięgnęły 8 mln 238 zł.

 

Czy w takim razie gmina dobrze wydała pieniądze? Czy można tu mówić o niegospodarności? Jakiś czas temu burmistrz Tomasz Żak skierował wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o przeprowadzenie kontroli tej inwestycji.

 

- Kontrola właśnie została rozpoczęta – poinformował podczas sesji Rady Miejskiej andrychowski burmistrz.

Do tej informacji odniósł się poprzedni burmistrz, a obecnie radny Jan Pietras. Stwierdził, że... cieszy się, że kontrola została rozpoczęta. - Sam jestem ciekaw jej wyników – mówił J. Pietras.


Wnioski z kontroli NIK powinny raz na zawsze przeciąć spekulacje na temat zasadności budowy basenu.


Jeszcze jedna informacja: początek nowego sezonu na basenie w Andrychowie w najbliższą sobotę, 31 maja. O ile pozwoli na to pogoda...

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Maksymilian, 30.05.2014 12:49

Komisja Rewizyjna powinna niezwłocznie zająć się wynikami kontroli i poinformowaniem mieszkańców jak to wygląda.

infocar, 30.05.2014 10:36

Oj, pamiętam czasy poprzedniej kampanii, gdy na stronach z zegarem odliczającym czas do odejścia Pietrasa, wnioski z poprzedniej kontroli w urzędzie były podstawowym narzędziem do bicia ówczesnego burmistrza.

dudek, 30.05.2014 09:13

Najlepiej złożyć zażalenie do nieba, że pogoda była zła i basen nie przyniósł dochodów.

ogi33, 29.05.2014 18:30

@Maksymilian raport dostali w połowie marca odpowiedź do połowy kwietnia mamy koniec maja i cisza przed burzą ?

kamila86, 29.05.2014 18:03

W urzędzie mówi się że nie wszyscy z otoczenia żaka byli za tym żeby składać ten „donos na basen”. Były głosy żeby dać sobie spokój i zająć się problemami. Ale zwyciężyła opcja „donosu”. Sami widzicie po obsesyjnych komentarzach asqiuta i kilku innych jacy ludzie mają teraz najwięcej do powiedzenia. To nie dziwcie się że łatwiej było złożyć „donos na basen” niż sprawić żeby było na basenie taniej i lepiej.

Maksymilian, 29.05.2014 17:51

ogi33;wg mojej wiedzy mieli miesiąc czasu na wyjaśnienia po zakończeniu kontroli. Po otrzymaniu wyjaśnień RIO opracowuje zalecenia.

Maksymilian, 29.05.2014 17:44

asquit;wygląda na to że kto mieczem wojował od miecza zginie.

mareczek, 29.05.2014 17:38

W sprawie CBA w urzędzie żaka to szukaj asquit pod nosem a nie rozglądaj się daleko. Prawda może zaboleć:) Poza tym chronologicznie najpierw był chyba „donos na basen”? Co do RIO i to tutaj nie ma kontrowersji. Te instytucje kontrolują co jakiś czas i to norma. Burmistrzowie będą się zmieniać a takie kontrole będą.

leskow, 29.05.2014 17:27

no powiedz kto! my nie mamy pojęcia

asquit, 29.05.2014 17:07

o kto złożył wcześniej donos do abw,cba, rio i innych instytucji.kto w Andrychowie szuka afer na siłę. no kto>??????????? co to niku to-pierwszy raz zgadzam się z pietrasem - niech ten temat raz na zawsze zostanie zamknięty po tym raporcie

politolog, 29.05.2014 16:54

Zamiast pomyśleć co by zrobić żeby było lepiej na basenie złożyli „donos na basen”? Masakra z tym żakiem i jego ludźmi. Gdyby mieli ochotę złożyć jeszcze jakieś doniesienie to w necie jest pełno przykładów otwartych basenów budowanych przez miasta:) może pan żak się ucieszy bo niektóre jeszcze droższe. To dopiero gratka jak ktoś lubi składać \"donosy na baseny\":)

ogi33, 29.05.2014 14:56

kontrola trwała kilka miesięcy zakończona obszernym raportem w marcu na sesji marcowej pada zapytanie w tej sprawie od Małeckiego odp: to kilkaset stron dajcie się nam zapoznać, no i się zapoznają ;) i CISZA !! nic na stronie UM, nic w Nowinkach, nic na MN oświadczenia majątkowe powinny być złożone do końca kwietnia, mam nadzieje , że są dzisiaj jest 29 maj i nie ma ich w BIP-ie, tak pracuje się u Lenia nad lenie

kaczor, 29.05.2014 14:45

o jakim raporcie kontrolerów z RIO piszesz ogi? robiony był w tej kadencji czy wcześniej?

ogi33, 29.05.2014 14:35

czyli za jakiś czas poznamy opinie kontrolerów na temat budowy basenu czy zakażą budowania basenów otwartych na terenach Rzeczypospolitej ? to może być ciekawy precedens ;) a mnie ciekawi gdzie zaginął raport kontrolerów z RIO ?! co z wnioskami ? było i ni ma kilkaset stron ! gdzie są oświadczenia majątkowe ? w BiP-ie ich nie ma !

ranyjulek, 29.05.2014 14:13

najwięcej na tym tzw. donosie moim zdaniem i tak straci żak. będzie można o nim mówić: nie ma obiecywanego ronda turbinowego, nie ma obiecywanego pogotowia całodobowego, nie ma wielu obiecywanych rzeczy. Ale żak zostawił po swoich rządach \"donos na basen\" i toy toy na 1 Maja.

ranyjulek, 29.05.2014 14:10

Mi to wygląda tak: w Pietrasa walić „donosami” i rozliczaniem go po.......... 4 latach rządów żaka:) a w Kubienia walić kłamstwami. Nic do przodu, nic konstruktywnego, tylko jakby tu uderzyć w opozycję. Tak wygląda kampania żakolandii? Do tego ten tzw. donosek na basen uderza przecież także w ludzi którzy teraz są przy żaku!!!! Pierwszy z brzegu przykład. Babski jaki głosował Pietrasowi także sprawy powiązane z basenem. Tak samo „umoczony” jak Pietras i inni radni.

Maksymilian, 29.05.2014 13:43

Żakolandia rozpoczyna kampanię wyborczą.Rozpoczyna się bicie w Pietrasa . Właśnie taki scenariusz przewidywałem po zawiadomieniu do NIK.Stąd obsesja na punkcie Kubienia.

kaczor, 29.05.2014 13:23

no faktycznie. tzw. "donos na basen" czy jak kto woli wniosek do NIK żak posłał w lipcu 2013 roku. Kontrolerzy przyjechali po 10 miesiącach. Strasznie im się spieszyło:) W tym "donosiku na basen" musiały być wstrząsające rzeczy:) I tak najśmieszniejsza jest propaganda żakoladnii która na koniec kadencji żaka domaga się rozliczania pietrasa. Może by tak przyjrzeć się sobie i ostatnim 3,5 roku?

kamil, 29.05.2014 13:14

Bardzo dobrze najwyższy czas w końcu rozliczyć Pietrasa z jego dwóch kadencji

mareczek, 29.05.2014 12:58

to sie tym kontrolerom nie spieszyło do "donosiku" na basen. ekipa żaka złożyła powiadomienie w lipcu ubiegłego roku. Ponad 10 miesięcy trwało zanim przyjechali kontrolerzy. Wyjątkowo zgadzam się z pietrasem. on i wszyscy radni z poprzednich kadencji mogą spać spokojnie. Łącznie z tymi którzy jak Babski głosowali "jak trza" pietrasowi a teraz to samo robią żakowi. I tymi którzy byli za basenem a potem najeżdżali na niego w kampanii. A żak i jego ekipa. Cóż nie spełnili obietnic zadaszenia częściowego basenu, nic nie poprawili w działalności, to chociaż "nasłali" kontrolerów:) Nie można powiedzieć że nic nie zrobili. Tzw. "Donosik na basen" to zawsze coś:)