Nie ma dyżurów, bo nie ma lekarzy! Gorąca dyskusja o służbie zdrowia. Co dalej?

, Wiadomości, 28.09.2017 14:50, PG
Doktor Rzyszard Paprocki, prezes Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „PRZY BASENIE”, wyjaśniał radnym dlaczego doszło do przeniesienia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej z Andrychowa do Wadowic. Ale co dalej?
Nie ma dyżurów, bo nie ma lekarzy! Gorąca dyskusja o służbie zdrowia. Co dalej?

Podczas czwartkowej (28.09.) sesji Rady Miejskiej podjęto temat m.in. likwidacji nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Andrychowie. Jak wiadomo, od 1 października dyżury znikają z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „PRZY BASENIE”. Mieszkańcy gminy Andrychów i Wieprz będą musieli dojeżdżać, w razie nagłych przypadków zdrowotnych, do przychodni w Wadowicach.

 

Na sesję zostali zaproszeni prezesi andrychowskich NZOZ-ów, by bliżej wyjaśnić radnym przyczyny zmian w zakresie świadczenia tych usług. Na sesję przybył tylko prezes przychodni „PRZY BASENIE” dr Ryszard Paprocki.

 

Dyskusja była gorąca

Na początku radny Wiesław Mikołajek wręcz zarzucił prezesowi, że zaistniała sytuacja dotycząca likwidacji dyżurów jest mu na rękę i, że nie zawalczył o to by ta opieka trwała nadal.

 

Jak stwierdził prezes Paprocki od początku były problemy z personelem. - A teraz skończyła się gehenna proszenia i namawiania do dyżurowania w Andrychowie. Nie było chętnych do dyżurów, nie miał kto pracować.


Radny Adam Kowalczyk zaproponował aby pielęgniarki pełniły takie dyżury. Jednak nie ma takich przepisów, które by na to pozwalały. Natomiast radna Danuta Trojak zastanawiała się czy problemem jest to, że służba zdrowia w Andrychowie jest sprywatyzowana a nie gminna.

 

Dodajmy, że w 2004 roku służba zdrowia w Andrychowie została sprywatyzowana przez burmistrza Jana Pietrasa i tamtejszą Radę Miejską.

 

Jak zaznaczył kilkukrotnie dr Ryszard Paprocki problemem jest to, że nie ma kto dyżurować, nie ma chętnych lekarzy. W Andrychowie dyżurowało dwóch lekarzy, którzy obejmowali ok. 52 tys. mieszkańców. Przez 7 lat zakład “PRZY BASENIE” prowadził sam takie dyżury dla Andrychowa i Wieprza.

 

 

Przeniesienie dyżurów korzystniejsze dla mieszkańców?

Na pytanie radnej Alicji Studniarz o to czy przeniesienie tej opieki do Wadowic nie zagrozi bezpieczeństwu pacjentów, prezes Paprocki odpowiedział, że jego zdaniem takie rozwiązanie jest korzystniejsze dla mieszkańców, bo w niepublicznych zakładach takich jak “PRZY BASENIE” te dyżury były niezgodne z żadnymi przepisami. - Lekarz po 24 godzinach pracy szedł na kolejny dyżur, np. wszystkim dobrze znany dr Głąb potrafił mieć 5 dyżurów pod rząd.Tam w Wadowicach lekarze będą zatrudnieni na umowę o pracę i nie będą mogli dyżurować 5 dni w tygodniu.

 

- Lekarze byli zmęczeni, wyczerpani i z łatwością mogli popełnić błąd. Ja jestem szczęśliwy, że przez te 7 lat żadnego nieszczęścia nie było i żaden lekarz nie umarł na dyżurze. - dodał dr Paprocki.

 

- Należy sobie odpowiedzieć na pytanie czy chcemy żeby nas przyjmował lekarz zmęczony i niewyspany? Dodatkowo przy szpitalu są większe możliwości diagnostyczne. Co do wynagrodzenia za dyżury – 200 zł  za godzinę to absolutny kosmos.- poinformował radnych dr Paprocki.

 

 

Powołanie gminnego ośrodka zdrowia

Radny Wiesław Mikołajek postanowił zobowiązać burmistrza do powołania gminnego ośrodka zdrowia, który by świadczył nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. Pomysł również popiera radny Maciej Kobielus, który wraz z Komisją Spraw Społecznych złożył wniosek do burmistrza o powołanie punktu, w którym pełniona byłaby nocna i świąteczna opieka zdrowotna.

 

Jednak, jak zaznaczył dr Ryszard Paprocki, jeśli pomoc taka będzie gminna, to tym bardziej nie będzie lekarzy do dyżurowania, bo nie będą mogli sprawować 5 dyżurów pod rząd.

 

Jak to naprawdę było

21 sierpnia bieżącego roku ogłoszono konkurs na świadczenie opieki zdrowotnej na terenie Andrychowa i Wieprza, który został unieważniony przez NFZ, ze względu na fakt że w postępowaniu nie wpłynęła żadna oferta. Nie złożyli jej szefowie prywatnych przychodni z Andrychowa (tłumaczą że nie mają lekarzy), również władze gminy nie podjęły żadnej inicjatywy typu powołanie nowego "gminnego ośrodka zdrowia" (takowe kiedyś były w Andrychowie, zostały zlikwidowane w czasach, kiedy burmistrzem był Jan Pietras).

W związku z zaistniałą sytuacją dyrektor NFZ w Krakowie zawarł porozumienie z ZZOZ w Wadowicach na realizację nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dla gmin Andrychów i Wieprz.  

 

 

 

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

szpp, 14.10.2017 14:12

służba zdrowia strajkuje tylko dlaczego nie pokazują tego w tvpis a mówią tam tylko o sukcesach rządu?

Stanislawa_2801, 03.10.2017 14:19

To właśnie jest ta jedna z dobrych zmian w naszym pięknym kraju. Kiedy i kogo obchodzili ludzie po wyborach. Andrychów podobno ma najwięcej ludzi powyżej 60-tego roku życia, więc po co dla nich całodobowa opieka, czas na tamten świat , z wielu powodów a m.in. brak funduszy na emerytury itd. Jak chcą to niech pędzą do Wadowic. Inna sprawa,że ci sami starsi ludzie nadużywali sobie opieki całodobowej(chodzili sobie nocą do takich punktów itd) a zresztą nie będę więcej pisać choć bardzo by się chciało dać wiele takich negatywnych przykładów(sama mam 67 lat, więc do tych starszych należę, ale świat zupełnie inaczej pojmuję niż wielu z nich).

cath, 02.10.2017 16:18

No i tez nic takiego nie było na tablicy w Kauflandzie..

cath, 02.10.2017 16:17

@troll Masz racje na tablicy naprzeciw poczty nie widziałem żeby było ogłoszenie szukam lekarza.Byly działki,domu,chwilowki było tez szukam kota i psa,ale takiego ogłoszenia nie widziałem....W PUP tez nie było..

abcabc, 02.10.2017 15:05

co na to poseł polak to on jest z partii rządzącej i to on zafundował nam te reformę?

troll, 30.09.2017 19:57

Nie przypominam sobie żadnych ogłoszeń prezesów o poszukiwaniu lekarzy, a przecież gdyby im zależało na dalszym prowadzeniu całodobówki to tak by właśnie postąpili.

sportowiec, 29.09.2017 20:47

Zibi33 @ Tylko nie dupawłazy :) :) :)

Zibi33, 29.09.2017 10:48

nomasakra pasuje do ciebie nick. sportowiec taki sam trol jak ty jesteście żenującymi dupowłazami

sportowiec, 29.09.2017 07:17

madzia może ty pocieszyciela szukasz ? czuję smutek w twoich słowach ,rozgoryczenie ,gniew i żal ... NIE PŁACZ ! :)

nomasakra, 29.09.2017 06:53

Pan Maciej K. To tyle zalatwic moze co zakupyvw kauflandzie. Czlowiek bez kontaktow i wiedzy. Nawet stanowisko w pracy ma nie ze wzgledu na swoja osobe.

lojzek, 28.09.2017 22:40

Samo nazwisko Paprocki mówi samo za siebie.Sszacun dla Z.Głąba.Wypada nam zrozumieć że pozostali lekarze nie chcą dyżurować :Dwojakowa,Gądor.Jeszcze ośrodek na osiedlu.Robić się niechce i tyle.Kęty nie miały nocnej apteki a Andrychów opieki.

madzia, 28.09.2017 22:39

Panie Macieju niech się Pan nie poddaje i walczy dalej o opiekę. Wychodzi że na pana Żaka liczyć nie ma co liczyć Jak długo jeszcze tzw. klakierzy będą atakować każdego kto w ich mniemaniu stanie na drodze pana burmistrza? Jak długo będą nas jeszcze przekonywać że pan burmistrz to jest od uśmiechów, dużej pensji i wyjazdów zagranicznych a problemy to niech załatwia jeden czy drugi radny? Jak długo będą kłamać ile popadnie? Na tym przykładzie. Wystarczy wejść w Internet i sprawdzić - opieka całodobowa będzie nie tylko w szpitalach ale innych punktach i mogą ją prowadzić prywatne spółki lekarskie. Tak się dzieje także w Małopolsce. Widać jak się chce to można.

sportowiec, 28.09.2017 21:39

Pan K.M doskonale przewraca oczami ,ale nawet już gadką nie nadrabia, tyle lat w służbie zdrowia, w radzie i co NIC ... tyle na temat ! Totalnie ośmieszenie.

cath, 28.09.2017 19:56

@infocar "Jak stwierdził prezes Paprocki od początku były problemy z personelem. - A teraz skończyła się gehenna proszenia i namawiania do dyżurowania w Andrychowie. Nie było chętnych do dyżurów, nie miał kto pracować. Radny Adam Kowalczyk zaproponował aby pielęgniarki pełniły takie dyżury. Jednak nie ma takich przepisów, które by na to pozwalały. " Tyle cytat -odniosłem sie do tego fragmentu tekstu.

asquit, 28.09.2017 19:43

z tego widzę że kobielus nic nie załatwił a tyle szumu wokół siebie robił

infocar, 28.09.2017 19:13

Pytanie o dyżury pielęgniarek zrozumiałem inaczej niż @cath. To nie zamiast lekarzy, tylko po prostu pielęgniarki zostają bez zmian: na noc i na weekendy. Podobno zdarza się, że chorzy dostają 3 zastrzyki na dobę. W weekend będą musieli jechać 10 razy do Wadowic?

rafi, 28.09.2017 19:01

A co zrobil dla Andrychowa przez wszystkie lata bycia poslem Posel Polak???

budyn77, 28.09.2017 16:45

@Bobek - 51 predzej czy później i tak będzie "P", może nawet całodobowo...

Bobek, 28.09.2017 15:59

A 51 też raczej będzie krócej niż teraz. Będzie się działo w Andrychowie... Może wybierzmy sobie na burmistrza Putina - ogrodzi nas murem i wszyscy będą szczęśliwi...

Starybrat, 28.09.2017 15:50

Można było iść krok dalej w absurdach i stwierdzić- nie ma dyżurów, bo nie ma pacjentów.

szpp, 28.09.2017 15:34

trwa @Dobra Zmiana w wykonaniu PISu głosowaliście na nich to teraz macie

jenny, 28.09.2017 15:22

stan Milczenie jest złotem, myślenie nie boli a na katar się nie umiera

budyn77, 28.09.2017 15:21

W Kętach i Kalwarii Z. jakimś cudem nie ma problemu z obsadzeniem dyżurów... No ale to setki kilometrów od Andrychowa... Ile w przyszłym roku dostanie odprawy pan burmistrz?

bula33, 28.09.2017 15:21

jenny, w końcu ktoś mądrze podchodzi do sprawy. Nie pomoże gminny ośrodek, jeśli nie ma kto dyżurować...Chyba że pan Kobielus ma już obsadę ? Pamiętajmy, że oprócz lekarzy muszą być jeszcze pielęgniarki. W ambulatorium i wyjazdowe. Moim zdaniem obietnice p.Kobielusa, to pierwszy etap jego kampanii wyborczej, bo coś mi się zdaje, że ma ambicję zostać burmistrzem. No to p. Kobielus, z którymi lekarzami już pan rozmawiał? Kto pójdzie na dyżur ?

stan, 28.09.2017 15:14

Co wy od tego Paprockiego chcecie !, przecież nawet na zdjęciu widać jaki on jest "przepracowany" , strasznie się chłopisko naharowało, aż się postarzał ,taki Żydek przy nim to prawdziwy okaz młodości .- chcecie żeby za tak drobny pieniądz ( 200zł/h) poległ na stanowisku (dyżurze).

jenny, 28.09.2017 14:43

Oj, przykro patrzeć. Niestety okazuje się, że Radni nie mają zielonego pojęcia ani o organizacji służby zdrowia ( zdemaskowali się zadając pytania), co za tym idzie także żadnego realnego pomysłu na utrzymanie nocnych i świątecznych dyżurów w Andrychowie. Powtarzam jeszcze raz, jeśli nie będzie lekarzy, chcących pełnić dyżury, nawet 10 gminnych ZOZów można stworzyć, a NFZ i tak nie podpisze umowy. Sam fakt, że na spotkanie w tej sprawie nie pofatygował się żaden lekarz poza dr Paprockim, a przypomnę, że w gminie mamy jeszcze Venę i Puls Rauków, pokazuje, że nie ma chętnych do pracy, a ci lekarze, którzy pełnili dyżury nie mają mocy przerobowych.

cath, 28.09.2017 14:34

Juz mogę potwierdzić W Wadowicach lekarze zatrudnieni sa na tzw kontraktach czyli tez mogą dyżurować bez ograniczeń.Nie ma lekarza na etacie! Czyli forma zatrudnienia jest identyczna.Podobnie jest z SOR.Jak teraz czekało sie na SOR godzinami to od października moze sie to znacznie wydłużyć.

starymoher, 28.09.2017 14:22

- Lekarze byli zmęczeni, wyczerpani i z łatwością mogli popełnić błąd. Ja jestem szczęśliwy, że przez te 7 lat żadnego nieszczęścia nie było i żaden lekarz nie umarł na dyżurze. - dodał dr Paprocki. Aha ,to pacjent może umrzeć na dyżurze a lekarz nie.

nomasakra, 28.09.2017 14:16

O kurde. W koncu ktos z rozumem na pisal komentarz. Brawo cath

cath, 28.09.2017 14:09

Niestety czy w Andrychowie czy w Wadowicach z tego co wiem dyżury sa na umowy cywilnoprawne a nie pełnia ich lekarze etatowi.Tak ze dr Paprocki mija sie z prawda.Druga rzecz pisałem ze Ministerstwo zdjęło obowiązek organizacji opieki całodobowej i to wykorzystano.Lekarze poszukali sobie innej pracy bo tej dla nich jest dość i po zawodach.Teraz odkręcenie tego bedzie wymagało większych nakładów finansowych.Co do pomysłu by dyżurowały Panie Pielegniarki to przez litość przemilczę.Pokazuje to tylko poziom radnych.Ale jakich radnych żeśmy sobie wybrali takich mamy.